Witaj, maj! Lublin świętował na całego

Nie najlepsza pogoda nie zatrzymała lublinian w domach i wielu z nich wzięło udział w imprezach i uroczystościach odbywających się w mieście 1, 2 i 3 maja. A tych nie brakowało. Na lublinian, którzy nie zdecydowali się spędzić długiego majowego weekendu poza miastem, czekała moc wydarzeń – okolicznościowych, kulturalnych, rekreacyjnych i oczywiście patriotycznych.


3 maja. Obchody narodowego święta uchwalenia Konstytucji 3 maja tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym i mszą św. w intencji ojczyzny, odprawioną w lubelskiej archikatedrze. Następnie oficjalne uroczystości kontynuowano na placu Zamkowym, gdzie w obecności licznie zebranych lublinian odbył się apel pamięci, zabrzmiała i salwa honorowa i zaprezentowano musztrę paradną orkiestry wojskowej. Potem nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Zaporczyków oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia. W swoim wystąpieniu wojewoda lubelski podkreślał znaczenie Konstytucji 3 maja, przypominając jednocześnie, że wprowadzała ona szereg niezbędnych reform w państwie, ale reform spóźnionych. – Konstytucja 3 maja jest dzisiaj nauką dla nas, że nie można zwlekać z reformami w tych obszarach, w których państwo działa źle. Konieczne reformy muszą być przeprowadzane bez zbędnej zwłoki – mówił wojewoda Przemysław Czarnek, wyraźnie odnosząc się do obecnej sytuacji w kraju. Uroczystości zakończyła defilada wojskowej kompanii honorowej oraz prezentacja wojskowych pojazdów historycznych, po której zebrani zatańczyli poloneza, którego w pierwszej parze poprowadził prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Po nim na placu Zamkowym rozpoczął się festyn trzeciomajowy ze wspólnym śpiewaniem polskich pieśni patriotycznych i nauką tańców narodowych. (R)

1 maja. Lubelska lewica Święto Pracy uczciła złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów na grobach pochowanych na cmentarzu przy ul. Lipowej działaczy socjalistycznych
i społecznych, m.in. ks. Piotra Ściegiennego
i Władysława Kunickiego.

2 maja. Święto Flagi Państwowej zainaugurowało uroczyste podniesienie biało-czerwonej na maszt przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim przez wojewodę Przemysława Czarnka. Uroczystość odbyła się w asyście wojskowej i zakończona została koncertem orkiestry wojskowej. Chwilę później flaga załopotała również nad lubelskim ratuszem.