Wszystko, co warto wiedzieć o MMA

Mixed martial arts (MMA) to dyscyplina sportowa, która w Polsce z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna. Wszystko za sprawą rodzimych organizacji zrzeszających popularnych zawodników zajmujących się tym sportem i popularyzowanie go wśród polskiego widza. Co sprawia, że dyscyplina ta jest taka niezwykła? Połączenie walki w stójce, parterze i klinczu to tylko jeden z powodów, dla których warto dowiedzieć się nieco więcej o MMA.

Sport z zasadami

Mixed martial arts to połączenie różnych stylów walki, dlatego gale z udziałem zawodników to pokazy wyjątkowych umiejętności i technik, których nie sposób spotkać w innych dyscyplinach. Każda organizacja ma swoje własne zasady (walka w klatce, ringu lub połączeniu ringu i klatki), które różnią się w zależności od kraju czy polityki firmy zarządzającej. Są jednak pewne zasady, które występują w większości organizacji – nie można wkładać palców w oczy, przytrzymywać się siatki lub lin, łapać za spodenki, rękawice czy uderzać zawodnika w tył głowy. Wszystkie te reguły zostały stworzone po to, aby zadbać o zdrowie walczących zawodników. Sportowców obowiązują limity wagowe (każdy zawodnik walczy w konkretnej wadze), a samo ważenie odbywa się zazwyczaj na dzień przed planowaną galą. W Polsce najczęściej nie przeprowadza się testów antydopingowych, ale w USA (a dokładniej w organizacji UFC – największej w Stanach) kontrola ta jest wyjątkowo zaostrzona.

Reguły walki

Normalna walka MMA trwa zazwyczaj trzy rundy (każda po 5 minut) – wyjątkiem są tutaj walki o pas mistrzowski, które trwają 5 rund po 5 minut. Zawodnicy mogą rywalizować ze sobą w stójce, klinczu i parterze. Dozwolone są uderzenia pięściami, kopnięcia (również na głowę, ale tylko w stójce), obalenia, łokcie i wiele, wiele innych. W samym parterze zawodnicy mogą pozwolić sobie na różnorodne techniki, wśród których wymienić można m.in. gilotynę (duszenie, które zakłada się zawodnikowi przy próbie obalenia), balachę (dźwignia na łokieć), kimurę (klucz na rękę), trójkąt nogami (duszenie, które zapina zawodnik znajdujący się na dole) czy jedno z najpopularniejszych – duszenie zza pleców (często kończące pojedynki przed czasem). Możliwości technik w walkach MMA jest bardzo dużo, co czyni ten sport wyjątkowo emocjonującym. Eksperymentowanie przez zawodników i ich pomysłowość sprawia, że czasem w trakcie walki są oni w stanie wymyślić zupełnie nową technikę, do tej pory nieznaną.

Zawodnicy i organizacje

Nie ma zawodników bez organizacji i organizacji bez zawodników. Wśród największych wymienić można m.in. amerykańską UFC i Bellator czy rosyjską M1. W Polsce najbardziej znane jest KSW i FEN. Z kolei najpopularniejsi polscy zawodnicy to: Joanna Jędrzejczyk (była mistrzyni wagi słomkowej UFC), Krzysztof Jotko (UFC), Marcin Held (ACB) czy Jan Błachowicz (UFC). Znani światowi zawodnicy to Anderson Silva, Fedor Emelianenko czy Georges St. Pierre. Jednak gdzie można oglądać zmagania zawodników MMA? Odpowiedzią jest internet i telewizja – można wykupić galę i obejrzeć ją na komputerze lub zamówić pakiet z kanałem Polsat Sport i cieszyć się emocjami przed ekranem telewizora.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here