Do wyboru idealnej kabiny prysznicowej jeden krok

Zagospodarowanie łazienki to nie lada wyzwanie zwłaszcza, gdy wymiary naszego salonu kąpielowego są niewielkie lub jego kształt jest niestandardowy. Połączenie praktyczności, wygody i walorów estetycznych jest sprawdzeniem możliwości zarówno dla osób samodzielnie urządzających mieszkanie, jak i dla architektów.
O tym, jakie trendy obowiązują wśród kabin prysznicowych i jak najlepiej dopasować je do naszych potrzeb, opowiada Petro Pytel, ekspert z firmy CERMAG.
Przy aranżacji łazienki kierujemy się głównie jej funkcjonalnością. Rosnące tempo życia sprawia, że w naszych mieszkaniach królują prysznice, które umożliwiają szybką i komfortową kąpiel. Wybór kabiny jednak nie należy do najłatwiejszych. Mnogość kształtów, wzorów czy wymiarów przyprawia o zawrót głowy, tym bardziej, że musimy idealnie dopasować ją do naszego wnętrza.

Kształt i kolor

– Najczęściej wybieranym kształtem wśród brodzików jest 1/4 koła i kwadrat o rozmiarze 90 x 90 cm – to rozwiązanie, które znakomicie pasuje nawet do bardzo małej łazienki. Kabiny w kształcie prostokątów wymagają większej przestrzeni użytkowej. W opozycji do brodzików dużą popularnością cieszą się również odpływy liniowe – mówi Pytel. Podczas wyboru prysznica ważny jest również wybór sposobu otwierania drzwi. Mogą być one rozsuwane jako drzwi uchylne, drzwi wahadłowe lub ścianki stałe, czyli tak zwane walk-in. Tu wybór nie jest jednoznaczny i często zależy od preferencji klienta. A wykończenie? Na rynku dostępne są kabiny ze szkłem przezroczystym, kolorowym lub ze wzorami. Jak zauważył Petro Pytel, klienci najczęściej decydują się na przeźroczyste przeszklenia.

Przede wszystkim wygoda

Przy szybkim trybie życia kąpiel często jest jedyną formą odpoczynku, na jaką mamy czas w ciągu dnia. Dodatkowe atrybuty kabiny pozwalają nam w pełni wykorzystać te chwile. – Cenimy sobie wygodę i możliwość najwyższego relaksu – kaskady wodne czy zintegrowane systemy z masażem nadal królują w naszych łazienkach. Zdarza się, że klienci zwracają uwagę również radio, przystosowane do użytku w kontakcie z wodą – uszczelnione ochronnymi powłokami oraz o napięciu znacznie niższym niż inne elektroniczne urządzania po to, aby zapewnić nam najwyższe bezpieczeństwo. Na takich rozwiązaniach jednak nie powinniśmy oszczędzać. Rzadziej wybieranymi systemami są szczelnie zabudowane kabiny z możliwością włączania np.: pary – informuje ekspert z firmy CERMAG.
Często przy wyborze urządzeń do łazienki zastanawiamy się, czy uporamy się z czyszczeniem prysznica i smug na szkle. „Aby kabina wyglądała jak nowa przez cały okres jej użytkowania, zaleca się po każdej kąpieli zebrać wodę z szyby ściągaczką, a raz na jakiś czas przemyć za pomocą specjalnych preparatów proponowanych przez producentów. By jednak uniknąć problemów z nadmiernym zabrudzaniem, warto zdecydować się na wybór kabiny ze szkłem, które posiada specjalne powłoki. Zabezpieczają one taflę przez osiadaniem kamienia oraz ułatwiają późniejsze czyszczenie. – doradza Petro Pytel z firmy CERMAG.

Co przyniesie przyszłość?

Z roku na rok z coraz większą przewagą prysznic góruje nad wanną w wyborach konsumenckich Polaków. Zdaniem eksperta z firmy CERMAG ze względu na wyróżniającą się funkcjonalność wanna nie zniknie jednak z rynku, ponieważ mimo gamy udogodnień dostępnych w kabinach i ich niewielkich wymiarów, nadal bardzo cenimy sobie chwile spędzone w wannie w towarzystwie dobrej muzyki i świec.