Jak wyczyścić zmywarkę do naczyń

Urządzenia kuchenne są bardzo pomoce i mogą wyręczyć nas w uciążliwych czynnościach tak jak np. zmywarka. Trzeba jednak pamiętać, aby właściwie o nie zadbać, aby służyły skutecznie przez długie lata. Chociaż zmywarka przywraca czystość naczyniom, sama co jakiś czas wymaga czyszczenia. W jaki sposób o nią zadbać?

Podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji zmywarki

W codziennej pielęgnacji zmywarki ważne jest, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni. Dlatego po zakończeniu mycia, należy ją otworzyć na 10-15 minut, aby naczynia uległy szybszemu wysuszeniu i nie pojawiły się bakterie ani grzyby. Rekomendowane jest czyszczenie filtra co najmniej raz na tydzień. Koniecznie trzeba usunąć wszystkie dostrzegalne resztki jedzenia. Stosowanie soli do zmywarek przeciwdziała osadzaniu się kamienia. Najlepiej stosować środki czystości przeznaczone specjalnie do zmywarek, chociaż można też korzystać z detergentów o uniwersalnym charakterze. Zamiast nich można wykorzystać również tani i ekologiczny środek, jakim jest roztwór wody z octem w stosunku 1:1.

Jak często przeprowadzać generalne czyszczenie zmywarki?

Oprócz codziennego stosowania się do przedstawionych porad należy pamiętać o systematycznym generalnym czyszczeniu zmywarki, którego przeprowadzanie zaleca się raz w miesiącu. Nieprzestrzeganie wskazówek dotyczących czyszczenia zmywarki skutkuje nawarstwianiem się tłuszczu i innych resztek pokarmowych, co prowadzi do zatykania się filtrów, a to uniemożliwia prawidłowy przepływ wody. W takich sytuacjach często są wzywani specjaliści dostępni tutaj: https://www.restartagd.pl/miasto/naprawa-agd-lublin/. Tymczasem najlepiej po prostu dbać o własne urządzenie poprzez codziennie wykonywane proste czynności, jak i systematyczne porządki generalne.

 Czyszczenie zmywarki krok po kroku

Staranne oczyszczenie zmywarki nie zajmuje więcej niż 30 minut. W pierwszej kolejności otwieramy zmywarkę i wyciągamy wszystkie kosze na sztućce i naczynia. Warto zanurzyć je w ciepłej wodzie z mydłem. Stosując specjalny preparat, czyścimy drzwi zmywarki. W tym celu warto użyć starej szczoteczki do zębów lub innej szczoteczki, która pomoże pozbyć się zanieczyszczeń ze wszystkich rowków. Koszyk na naczynia czyścimy przy pomocy ściereczki lub gąbki. Należy pamiętać również o obudowie zmywarki. Podczas czyszczenia koniecznie trzeba sprawdzić, jak wygląda odpływ zmywarki. Należy przyjrzeć się, czy dziurki w spryskiwaczach nie uległy zatkaniu. W celu usunięcia brudu i kamienia stosuje się specjalne środki lub roztwór octu. Warto przeprowadzić specjalne mycie, włączając zmywarkę pustą, ale wlewając do środka szklankę octu spirytusowego. Zmywarkę należy ustawić na najwyższą temperaturę. Aby usunąć niezbyt przyjemny zapach octu, na dnie zmywarki pozostawiamy niewielką ilość sody oczyszczonej i ponownie uruchomiamy zmywarkę, ustawiając najwyższą temperaturę, ale z opcją krótkiego mycia.

Najprostszy sposób na świeżość zmywarki

Brud i nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zmywarki są skutkiem codziennych zaniedbań, dlatego najprostszym sposobem na zachowanie świeżości i sprawności urządzenia jest stosowanie się do przedstawionych powyżej zasad.


Artykuł sponsorowany