Wydarzenia, jakich nie było!

W czwartek, 22 września o godz. 18.30 koncertem muzyki filmowej pod dyr. Krzesimira Dębskiego z udziałem Anny Jurksztowicz i zamojskiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego na dziedzińcu włodawskiego czworoboku rozpocznie się VII Festiwal Trzech Kultur. Muzyce towarzyszyć będzie pokaz historyczny Sienkiewiczowskiego pojedynku Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim. To jednak tylko wstęp do koncertowej odsłony Festiwalu, bo przez następne trzy dni wydarzeń nie zabraknie. Tydzień temu pisaliśmy o koncertach, dziś o pozostałych festiwalowych perełkach.

W piątek o godz. 8.00 w małej synagodze tegoroczny „filmowy festiwal” rozpocznie się „Walcząc ze strachem” w reż. Herza Franka, Marii Kravchenko. Bezpośrednio po filmie w tym samym miejscu pokazana zostanie prezentacja wystawy Ci, których już nie ma. Chasydzi z Włodawy. Tego dnia w godz. 10-18 w sali wielofunkcyjnej przy Parafii NSJ trwały będą warsztaty gospel z zespołem Trzecia Godzina Dnia. Natomiast o godz. 10 na małej scenie festiwalowej (plac synagogalny) rozpocznie się spektakl dla dzieci Tuwim Julek – Para buch, Frazy w ruch – w wykonaniu Teatru Małe Mi z Warszawy. Pół godziny później, tuż obok – w budynku administracyjnym muzeum, rozpocznie się wernisaż Dybuk – rysunki Andrzeja Wajdy. O godz. 11 na małej scenie warsztaty tańca żydowskiego prowadzić będzie Marzena Dudziuk-Koluch z Grupą Tańca Izraelskiego Kachol. Chwilę po południu (godz. 13:30 – wielka synagoga) nastąpi otwarcie wernisażu fotografii Agnieszki Tarczewskiej Dzieci Eretz Israel, a półtorej godizny później w małej synagodze zacznie się projekcja filmu Sprawa Kozalczyka w reż. Roni Ninio.
W sobotę FTK „obudzi się” o godz. 10 na małej scenie Opowieściami z Pogranicza – programem dla dzieci w wykonaniu Parparuszy – Wędrownej Wytwórni Zdarzeń. W tym samym czasie w małej synagodze rozpoczną się pokazy form dokumentalnych z komentarzami twórców: Trudna pamięć oraz Maski – Wojciech Walkiewicz, Wspólna Włodawa – Miejsca i Mieszkańcy oraz Pojednanie przez trudną pamięć – Grupa Mowa Żywa. Chwilę później w tym samym miejscu nastąpi wernisaż wystawy ikon Elżbiety Borkowskiej, zaś o godz. 13 publiczność obejrzy film: 7 dni w St. Petersburgu w reż. Reuvena Brodsky’ego.
W nIedzielę FTK zacznie się o godz. 9 w cerkwi – nabożeństwem wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Chóru z Kijowa. Godzinę później w małej synagodze przedstawienie teatralne dla dzieci Księżniczka Rossa i Klimek zaprezentuje Teatr Katarynka. A w tym samym czasie w klasztorze oo. Paulinów nastąpi otwarcie wernisażu Żywot Stanisława z Oparowa, paulina, pędzlem opisany. Niedziela to także czas spotkań z gwiazdami. Najpierw o godz. 11 w małej synagodze Mariusz Bonaszewski spotka się z publicznością, a chwilę po nim Hanna Śleszyńska opowie o swojej przygodzie z filmem i teatrem.
O godz. 14 w sanktuarium w Orchówku rozpocznie się konferencja popularno-naukowa Wokół kultu obrazu Matki Boskiej Orchowskiej.
Od piątku do niedzieli nieustannie będzie trwał Jarmark Festiwalowy (ul. Czerwonego Krzyża i Witosa), w tym pokaz ginących zawodów, Spotkania z Gwiazdami, warsztaty filmowe – prowadzenie Jan Borowiec (23-24.09, sobota), AKCJA! Filmowa Włodawa – program Teatru Gry Wstępnej, wystawa plenerowa Języki dialogu Grupy Mowa Żywa: park przy Cerkwi, instalacja festiwalowa Anny Różyckiej, zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. paulinów (m.in.: podziemia, wieża kościelna, wystawa w klasztorze – piątek 10-15, sobota 10-14, w tym zwiedzanie z przewodnikiem w piątek w godz. 10, 11 i 14, sobota w godz. 10 i 12), zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku.
Po zakamarkach festiwalowej Włodawy oprowadzać będzie wszystkich Anna Popek – gwiazda telewizji, którą już rok temu pokochali wszyscy bywalcy FTK. (pk)