Wyjazd na majówkę? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu nieruchomości

Długi weekend za pasem, a to oznacza, że wiele osób pozostawi swoje domy i mieszkania bez opieki co najmniej na kilka dni. Ten czas często wykorzystują włamywacze, by bez większego ryzyka okradać nasze nieruchomości. Statystyki pokazują, że najczęściej łupem złodziei pada schowana w domu gotówka, biżuteria i sprzęt elektroniczny. Włamanie nie zajmuje więcej niż 15 minut, jednak w tym czasie można już stracić od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Niestety włamywacze z reguły pozostają bezkarni. Dlatego najczęściej jedynym sposobem na to, by uchronić się przed finansowymi skutkami włamania, czy też innych szkód, które mogą wydarzyć się w naszym mieszkaniu, jest dobre ubezpieczenie mieszkania. W przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych mamy do wyboru kilka opcji: ubezpieczenie ruchomości domowych, ubezpieczenie murów i elementów stałych nieruchomości, OC w życiu prywatnym oraz usługi typu home assistance. Co one oznaczają?

Ubezpieczenie ruchomości domowych

Myśląc o kradzieży z włamaniem – w pierwszej kolejności warto przeanalizować ubezpieczenie ruchomości domowych. W ramach tego typu polisy możemy objąć ochroną meble, biżuterię, gotówkę, odzież i przedmioty osobistego użytku i przede wszystkim sprzęt sportowy lub turystyczny. W zależności od ubezpieczyciela oraz wariantu polisy – ruchomości można objąć różnego typu ochroną – od zdarzeń losowych takich jak pożar, zalanie, powódź itp., od kradzieży, a także od kradzieży z włamaniem, przepięć, dewastacji, a oraz wielu innych zdarzeń. Nawet takich jak upadek statku powietrznego, co raczej jest mało prawdopodobne, ale osobom mieszkającym nieopodal lotniska cywilnego, czy lotniczej bazy wojskowej może okazać się potrzebne. Koszt ubezpieczenia mieszkania od kradzieży kalkulowany jest przez firmy ubezpieczeniowe indywidualnie dla każdego klienta w oparciu o takie kryteria jak położenie i wielkość nieruchomości, suma ubezpieczenia, czy naszą historię ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie murów i elementów stałych

Ubezpieczenie murów i elementów stałych to polisa, dzięki której będziemy mogli otrzymać odszkodowanie, jeżeli zniszczeniu ulegną ściany, instalacje oraz wbudowane w naszym mieszkaniu meble lub urządzenia, których nie da się wymontować bez użycia odpowiednich narzędzi. Innymi słowy, chodzi tu o wyposażenie łazienek takie jak umywalki, wanny, kabiny prysznicowe, czy bidety, ale też podłogi, drzwi i okna, futryny, tynki, sufity okładziny, grzejniki, piece, kominki, instalacje – wodne, cieplne, gazowe, elektryczne, alarmowe i wiele innych. Tego typu elementy ubezpiecza się z reguły od zdarzeń losowych, trudno bowiem przewidywać, że ktoś będzie chciał ukraść nasze futryny, czy okna. Niektóre firmy oferują ubezpieczenie murów odrębnie od ubezpieczenia elementów stałych, w innych oferowane są one w pakiecie. Wszystko zależy od polityki danego zakładu ubezpieczeń.

OC w życiu prywatnym

Ubezpieczając nieruchomość, najczęściej koncentrujemy się na tym, co może zdarzyć się naszemu mieszkaniu z cudzej winy lub w wyniku zdarzenia losowego. Rzadziej bierzemy pod uwagę, że to również my możemy być sprawcami szkody. Chodzi tu przykładowo o popularne zalanie: niedokręcony kran, pęknięta rurka doprowadzająca wodę do pralki, czy zmywarki, czy podciekająca kabina prysznicowa – te oraz wiele innych zdarzeń mogą prowadzić do tego, że wyrządzimy szkodę sąsiadom. Co wtedy? Chcąc nie chcąc jesteśmy odpowiedzialni za tego typu zdarzenie i musimy sfinansować sąsiadom koszty naprawy z własnej kieszeni. Mając OC mieszkania koszty naprawy ścian, sufitu czy innych elementów w mieszkaniu osoby trzeciej sfinansuje ubezpieczyciel.  Oczywiście OC mieszkaniowe nie chroni tylko w przypadku zalania – w zakresie tego typu polisy znajduje się również wiele innych zdarzeń, do których może dojść również poza domem. Co ciekawe takie ubezpieczenie będzie działać również w sytuacjach, w których szkodę spowoduje nasze dziecko lub inny domownik, a nawet pies.

Domowe assistance

Uzupełnieniem pakietu ubezpieczeń mieszkaniowych często jest tzw. domowe assistance. To pakiet usług pomocowych, które mogą okazać się przydatne zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych szkód. Przykładowo w sytuacji, gdy dojdzie do pożaru w naszym domu, dzięki usługom assistance mamy możliwość zorganizowania transportu ocalałych rzeczy do miejsca ich przechowania, organizacji noclegu, a także dozoru ocalałego mienia. Oczywiście home assitance przydaje się także w mniejszych sprawach takich awaria sprzętu AGD, czy RTV. Z tego typu polisą możemy liczyć na interwencję specjalisty – hydraulika, elektryka, ślusarza, czy szklarza. By otrzymać pomoc, wystarczy skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela. Dodatkową wartością korzystania z tego typu usług jest to, że firmy ubezpieczeniowe korzystają najczęściej ze sprawdzonych specjalistów, którzy są dostępni w nieodległym terminie.

Asysta prawna

Wymienione wyżej ubezpieczenia to podstawowe polisy, które możemy wykupić w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Niektóre firmy, jak Grupa Europa, oferują ponadto innego typu, bardziej specjalistyczne produkty. Przykładowo może to być Asysta Prawna, czyli ochrona prawna i pomoc profesjonalnych prawników w sprawach związanych z umową o pracę, sporach cywilnych z sąsiadami, czy w postępowaniu administracyjnym.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here