Czy wymiana szyby samochodowej jest kosztowna? Odpowiadamy

O ile szyby boczne i tylna są w stanie przetrwać w pojeździe od jego zejścia z taśmy fabrycznej aż do chwili złomowania, o tyle przednia jest narażona na uszkodzenia. Niewiele potrzeba, aby pojawiło się na niej pęknięcie. Gdy tak się stanie, konieczna jest wymiana – zarówno z uwagi na obowiązujące przepisy, jak i na bezpieczeństwo. Ile kosztują nowe szyby samochodowe i ich wymiana? Oto najważniejsze informacje.

Jazda z pękniętą szybą – nawet jeśli uszkodzenie jest niewielkie – w najlepszym przypadku grozi mandatem, a w najgorszym – odebraniem przez policję dowodu rejestracyjnego. Ale to nie jedyny powód, dla którego uszkodzenia tego typu nie można lekceważyć. Za jego jak najszybszym usunięciem przemawiają również czysty pragmatyzm i zdrowy rozsądek. Dlaczego? Pęknięcia powodują, że światło na szybie załamuje się pod innym kątem, a w efekcie może oślepiać kierowcę w trakcie jazdy. Dlatego właśnie pęknięte szyby samochodowe trzeba wymienić najszybciej jak to możliwe.

Od czego zależy koszt wymiany?

Czy pęknięte szyby samochodowe zawsze trzeba wymieniać? Niekoniecznie. Jeśli rysa jest niewielka, w dobrych warsztatach samochodowych można zlecić jej usunięcie bez wymieniania szyby. Jak to możliwe? Eksperci wykorzystują specjalną syntetyczną żywicę, którą wypełniają pęknięcie, a następnie szlifują fragment szyby do uzyskania odpowiedniego połysku. Cała usługa najczęściej nie trwa dłużej niż godzinę. Naprawę tego typu można przeprowadzić jedynie wówczas, gdy odprysk:

  • nie znajduje się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy,
  • powstał stosunkowo niedawno,
  • nie ma średnicy większej niż 20 mm i długości większej niż 20 cm.

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, pozostaje jedynie wymiana szyby na nową.

Co zatem z kosztami? Składają się nie dwa elementy: koszt szyby i koszt jej wymiany. Za samą usługę wyjęcia starej szyby i zamontowania nowej w przypadku samochodu osobowego zapłacisz ok. 150 zł. Stawki rosną, gdy w grę wchodzą auta dostawcze oraz ciężarowe, i wówczas mogą sięgać nawet 500 zł.

A co z wydatkiem na szybę? Koszty oscylują najczęściej w okolicach kilkuset złotych. Oznacza to, że łączna cena wymiany nie powinna przekroczyć 500–700 zł. Wszystko zależy oczywiście od typu posiadanego samochodu oraz od wielkości samej szyby.

Wybierz sprawdzony warsztat

Cennik wymiany szyb w większości warsztatów samochodowych prezentuje się podobnie. Między innymi dlatego, dokonując wyboru, zwróć uwagę nie tylko na ostateczny koszt usługi. Uwzględnij również:

  • renomę warsztatu,
  • wyposażenie oraz narzędzia i akcesoria, którymi operują mechanicy,
  • czas wykonania usługi.

Zaufany warsztat samochodowy przeprowadzi wymianę szyby z dużą precyzją. A to oznacza, że będziesz mógł ruszyć w dalszą drogę bez obaw o bezpieczeństwo swoje i pasażerów.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here