Wynajem długoterminowy samochodów – na czym to polega?

Jeszcze do niedawna wynajem długoterminowy kojarzony był jedynie z firmami. Dziś dostępny jest już dla każdego. Nic w tym dziwnego, bo jest to wygodna forma finansowania pojazdów, która stanowi doskonałą alternatywę dla zakupu samochodu w ramach leasingu lub kredytu bankowego. Na czym dokładnie polega?

Wynajem długoterminowy – na czym polega?

Długoterminowy wynajem samochodu jest formą finansowania pojazdu, polegającą na jego wynajmie na określony w umowie czas. Jest to umowa, podczas której wszelkie wydatki oraz zadania związane z utrzymaniem samochodu najczęściej spoczywają na Wynajmującym. Użytkownicy nie muszą więc martwić się o ponoszenie kosztów serwisowych.

Co ważne, przez cały okres trwania wynajmu, właścicielem pojazdu jest firma wynajmującaNajemca może jednak dysponować samochodem według własnego uznania. Cechą charakterystyczną umowy wynajmu długoterminowego jest zawarcie w niej maksymalnego rocznego przebiegu samochodu.

Cena wynajmu uzależniona jest od wielu czynników, m.in. okresu najmu, limitu kilometrów, usług i dodatkowego wyposażenia wybranego przez najemcę, a także marki i modelu samochodu. Zupełnie inna będzie cena za wynajem długoterminowy BMW, Mercedesa czy Audi.

Wynajem długoterminowy a BIK

Co ciekawe, przed zawarciem umowy o wynajem długoterminowy, nie sprawdza się zdolności kredytowej najemcy. W tej sytuacji zabezpieczeniem jest bowiem samochód. Jeżeli zatem nie zapłacimy rat, auto trafia z powrotem do właściciela, czyli wypożyczalni.

Wynajem długoterminowy – zalety rozwiązania

Wynajem długoterminowy to rodzaj finansowania samochodów, który od dawna sprawdza się w dużych firmach, których flota samochodowa liczy nawet kilkaset samochodów. Z oferty mogą skorzystać też mniejsze firmy oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Coraz częściej możemy spotkać się też z wynajmem długoterminowym dla osób fizycznych, określanych jako abonament na samochód. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • Stałe koszty – w umowie wynajmu długoterminowego określona jest wysokość miesięcznej raty. Jest ona niezmienna przez cały okres wynajmu samochodu. Obejmuje ona wszelkie naprawy związane z eksploatacją pojazdu – OC, AC, serwis mechaniczny, roczne przeglądy czy wymianę opon. Jedynym wyjątkiem są tutaj koszty paliwa, które zawsze ponosi najemca.
  • Brak wpłaty własnej – Wynajmujący nie ponoszą opłat wstępnych.
  • Brak konieczności wykupu pojazdu po zakończeniu umowy – Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony, jednak nie jest to obowiązkowe.
  • Bez ryzyka spadku wartości samochodu – Pojazd jest własnością firmy, od której go wynajmujemy. Nie musimy zatem martwić się, ile będzie on warty po zakończeniu wynajmu.  
  • Korzyści podatkowe – W przypadku prowadzenia firmy, miesięczna rata wynajmu długoterminowego, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
  • Oszczędność czasu – Dzięki temu, że zmniejszone są nasze obowiązki administracyjne, a także serwisowe, możemy zaoszczędzić wiele czasu.
  • Wiele marek oraz modeli do wyboru.

Wynajem długoterminowy – czy warto?

Wynajem długoterminowy jest ciekawą alternatywą dla leasingu samochodowego czy finansowania zakupu z kredytu bankowego – przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy mogą miesięczną ratę wynajmu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here