Wystawa upamiętniająca Longina Jana Okonia

3 kwietnia minęły dwa lata od śmierci wybitnego mieszkańca naszego miasta, Longina Jana Okonia – poety, prozaika, pedagoga, regionalisty i animatora kultury. Był on człowiekiem o wszechstronnej wiedzy i różnorodnych zainteresowaniach. Pasjonował się literaturą, nie tylko jako twórca, ale także jako badacz. Był miłośnikiem „ziemi chełmskiej”, bardzo aktywnie brał udział w życiu kulturalnym naszego regionu.

Od wczesnej młodości fascynowała go historia i kultura Indian. Owocem tego są bestsellerowe powieści dla młodzieży, czytane na całym świecie oraz kolekcja książek, czasopism i sztuki indiańskiej. Spuścizna po L. J. Okoniu, przekazana Chełmskiej Bibliotece Publicznej, odzwierciedla bogactwo jego zainteresowań. Składa się na nią obszerna biblioteka (z bardzo ciekawym działem poświęconym Indianom), rękopisy i maszynopisy jego dzieł, korespondencja, zdjęcia, dokumenty, medale i nagrody, kolekcja sztuki indiańskiej.

Część tych zbiorów została wyeksponowana w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w poświęconej pisarzowi Izbie Pamięci. Niestety, z powodu pandemii Izbę można było zwiedzać głównie wirtualnie. Longin Jan Okoń zawsze chętnie gościł w bibliotece, na spotkania z nim przychodziło wielu czytelników. Bibliotekarze chcą, by także teraz jak najwięcej osób mogło zapoznać się z jego życiem i twórczością. Aby to ułatwić, przygotowali wystawę złożoną z eksponatów na stałe prezentowanych w Izbie Pamięci. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 do 7 maja w godzinach pracy biblioteki.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza” w Chełmie

4 kwietnia, poniedziałek 13:30 Ups2! Bunt na Arce, Zorza
15:45 Za duży na bajki, Zorza
18:00 Morbius – 2D dubbing, Zorza
20:30 Morbius – 2D napisy, Zorza
5 kwietnia, wtorek 13:30 Ups2! Bunt na Arce, Zorza
15:45 Za duży na bajki, Zorza
18:00 Morbius – 2D dubbing, Zorza
20:30 Morbius – 2D napisy, Zorza
6 kwietnia, środa
13:30 Ups2! Bunt na Arce, Zorza
15:45 Za duży na bajki, Zorza
18:00 Morbius – 2D dubbing, Zorza
20:30 Morbius – 2D napisy, Zorza
7 kwietnia, czwartek
13:30 Ups2! Bunt na Arce, Zorza
15:45 Za duży na bajki, Zorza
18:00 Morbius – 2D dubbing, Zorza
20:30 Morbius – 2D napisy, Zorza
8 kwietnia, piątek
14:00 Zając Max: Misja pisanka, Zorza
16:00 Piosenki o miłości, Zorza
18:30 Morbius – 2D dubbing, Zorza
21:00 Morbius – 2D napisy, Zorza
9 kwietnia, sobota
12:00 Zając Max: Misja pisanka, Zorza
14:00 Zając Max: Misja pisanka, Zorza
16:00 Piosenki o miłości, Zorza
18:00 Morbius – 2D dubbing, Zorza
20:30 Morbius – 2D napisy, Zorza
10 kwietnia, niedziela 12:00 Zając Max: Misja pisanka, Zorza
14:00 Zając Max: Misja pisanka, Zorza
16:00 Morbius – 2D dubbing, Zorza
18:15 Morbius – 2D napisy, Zorza
20:30 Piosenki o miłości, Zorza

Damy chełmskiej poezji

Na ciekawy sposób, jak połączyć i uczcić dwie niezależne od siebie okazje wpadli pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie. Święta te to Dzień Kobiet i Światowy Dzień Poezji, które w kalendarzu dzielą dwa tygodnie, a wbrew pozorom są sobie dość bliskie i mają wiele wspólnego. Bibliotekarze postanowili uczcić obie okazje publikując na You-Tube i stronie internetowej placówki film pt. „Damy Chełmskiej Poezji cz. II”. Jest to kontynuacja serii zapoczątkowanej w ubiegłym roku. W filmie tym prezentowane są zarówno sylwetki, jak i literacka wizja świata widzianego oczami przedstawicielek płci pięknej. Wszystkie autorki zaprezentowane w materiale są mieszkankami Chełma. W części drugiej znalazły się wiersze czytane przez poetki: Iwonę Chudobę, Monikę Krajewską, Danutę Agnieszkę Kurczewicz i Marię Zarembę. Aby obejrzeć i posłuchać dam poezji z Chełma wystarczy wpisać tytuł filmu na pasku wyszukiwania kanału You-Tube lub wejść do zakładki wydarzeń na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie.

Wernisaż wystawy fotograficznej

Chełmska Biblioteka Publiczna i Grupa Twórcza „Motycz” zapraszają 9 kwietnia o godz. 19.00 do galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40) na wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Spasi i Sachrani”. Nad projektem „Spasi i sachrani – czyli opowieść o prawosławiu”, co przetłumaczyć można: „Zbaw i Ochraniaj” Grupa Twórcza „ Motycz” pracowała od prawie trzech lat. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 30 czarno-białych fotografii opowiadających o historii, tradycji i życiu codziennym ludzi prawosławia we wschodniej Polsce. Wernisaż połączony będzie z pokazem z diaporamy z wplecionym weń słowem o historii prawosławia.

Wystawa w muzeum

„Pisanki – wiosenne malowanki” to najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, przygotowana przez Dział Etnografii dla mieszkańców Chełma i innych gości na okres Wielkanocy. Jak wskazuje tytuł ekspozycji jego bohaterkami są najpiękniejsze elementy z wielkanocnej plastyki obrzędowej – pisanki. Jest ich na wystawie ponad 100. Wśród nich te najcenniejsze, najwcześniej pozyskane i do dziś przechowywane, mimo historycznych zawirowań eksponaty etnograficzne naszego muzeum. Śledząc historię zbiorów chełmskiego muzeum wielokrotnie w archiwum tej instytucji natrafiamy na informacje o pisankach. Wzmianki o nich w zbiorach etnograficznych odnajdujemy już w 1935 r. W istniejącym do 1949 r. dziale ludoznawczym wśród eksponatów dominowały właśnie pisanki i to w ilości kilkuset sztuk.

W 1954 r. zapisano informację, że po wojnie częściowo zniszczona kolekcja (150 szt. przepadło) została odnowiona. Potwierdziła to ekspedycja etnografów, która w 1959 r. pod kierunkiem prof. Romana Reinfussa inwentaryzowała zabytki sztuki ludowej w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Podkreślono wówczas, że jest to bogaty zbiór pisanek, często anonimowych artystów ludowych z terenu powiatu chełmskiego. Oprócz tych najstarszych 80-letnich pisanek na wystawie podziwiać można także pisanki współczesnych artystów- pisankarzy: Stanisławy Mąki, Jadwigi Majówki, które tworzą pisanki techniką batikową, Janiny Pelc i Mirosława Sawickiego – przedstawicieli techniki skrobania oraz Piotra Czapki, tworzącego nietypowe pisanki, które powstają poprzez wycinanie ażurowych wzorów na strusim jaju.

Jedna z wyeksponowanych pisanek różni się od pozostałych. To ceramiczna pisanka ukraińska, zakupiona w Muzeum Pisanek w Kołomyi i przekazana w darze do naszych zbiorów przez księdza Mariana Derkaczewskiego. W tym roku postanowiono dodatkowo ją zaprezentować obok pisanek chełmskich. Określając pisankę pod względem plastycznym powiedzieć można, że jest to wielkie dzieło sztuki na małej skorupce. Pięknie opisał ją Stanisław Dąbrowski autor książki z 1936 r. „Pisanki Lubelskie”. Jego wypowiedź znalazła się na planszy tytułowej wystawy i była inspiracją tytułu ekspozycji. Zanim przystąpimy do malowania jaj warto zajrzeć więc do Muzeum, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona pisankom, technikom ich zdobienia oraz współczesnym pisankarzom z naszego regionu. Można też w praktyce poznać tradycyjne zdobienie jaj uczestnicząc w warsztatach „Wiatraczki, ślimaczki…. wykonywanie pisanek metodą batikową”.

Na warsztaty zaproszeni są zarówno dzieci, jak i dorośli. Wystawę można oglądać przez cały kwiecień, w oddziale muzeum przy ul. Lubelskiej 56 A. Ekspozycji towarzyszy informator zawierający skondensowaną wiedzę o chełmskich pisankach – taka „pisankowa” wiedza w pigułce. W nim m.in. kilka ludowych opowieści o powstaniu pisanek. Jedną z nich opowiedziała podczas badań terenowych pracownikom muzeum mieszkanka Uchańki koło Dubeczna: „Pisanki wzięły się stąd, że Maria Magdalena z radości ze Zmartwychwstania Chrystusa poszła do kurnika, zebrała wszystkie jajka i pomalowała je na kolorowo”. Wydawnictwo do kupienia w muzealnym sklepiku.

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza 2 kwietnia tj. w dniu urodzin duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci na wystawę, prezentującą nowości wydawnicze dla najmłodszych. Nowości te wybrane są z bogatej oferty biblioteki, w tym również w języku ukraińskim. Organizatorzy zachęcają także do udziału w projekcie „Mała książka – wielki człowiek” adresowanym do dzieci w wieku przedszkolnym (informacje o projekcie: http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/#).

Ekspozycja „Szkłem malowane”

W Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie przez cały kwiecień można oglądać wyjątkową, kolorową wystawę „Szkłem malowane” Stanisława Majewskiego z Łęcznej. Wielobarwne witraże powstały dzięki namiętnej pasji artysty i życia w symbiozie z kolorowymi szkiełkami. Fascynacja grą kolorów i światła przenikającego przez szkło „prześladowała” Pana Stanisława od zawsze. Podstawowe tajniki kunsztu pracy z kolorowym szkłem poznał w pracowni witrażowej w Gdańsku Oliwie. Swoje hobby artysta wypełnia już od 30 lat z przerwami na okresy leczenia.

Sam o sobie mówi: pasja i choroba sprawiła, że zacząłem dostrzegać piękno tego świata, spotykać wielu ciekawych ludzi i stosować ważną życiową zasadę: codziennie zrób coś dobrego dla drugiego człowieka, bo to jest najlepszy sposób na depresję wg cytatu Rabindranata Tagore „Spałem i śniłem, że życie jest radością. Ocknąłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i zrozumiałem, że służba jest radością. Teraz uważam, że każdego dnia trzeba czynić dobry uczynek…”

Na spotkanie z Panem Stanisławem Majewskim i uroczyste otwarcie wystawy organizatorzy zapraszają do sali wystawowej 7 kwietnia 2022 r. o godzinie 16.00.

„Sztuka” – premiera Teatru Ziemi Chełmskiej

Chełmski Dom Kultury zaprasza 24 kwietnia o godz. 19.00 na „Sztukę” Yasminy Rezy, jednej z najchętniej wystawianych komedii francuskich, w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. Bohaterowie dramatu Rezy to Marc, Serge i Yvan, piękni czterdziestoletni, którzy znają się od lat. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę w momencie, gdy Serge kupuje dzieło sztuki, za niebagatelną kwotę dwustu tysięcy franków… I chociaż o gustach się nie dyskutuje, to w tym przypadku ta zasada przestaje funkcjonować. Czy męska przyjaźń jest w stanie przetrwać kryzys oparty na totalnie odmiennym stosunku do sztuki? Przekonamy się o tym oglądając najnowszy spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej! Bilety w cenie 35 zł. Obsada: Marc – Sławoj Czarnota, Serge – Konrad Biel, Yvan – Piotr Bublewicz. Autor: Yasmina Reza, przekład: Barbara Grzegorzewska, reżyseria: Michał Zgiet.

Spotkanie z pisarką

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 8 kwietnia br. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Joanną Jax, autorką poczytnych książek obyczajowych. Odbędzie się ono w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Joanna Jax jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mieszka w Olsztynie, który jest jej rodzinnym miastem. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych. W wolnych chwilach maluje na szkle techniką warstwową, pasjonuje się grafiką, czyta literaturę biograficzną. Działa także jako copywriterka, felietonistka oraz wolontariuszka w „Fundacji dla Rodaka”, wspierającej Polaków w Kazachstanie.

Debiutowała w 2014 roku powieścią „Dziedzictwo von Becków”, świetnie przyjętą przez czytelników i recenzentów. Każda kolejna książka umacnia jej pozycję poczytnej autorki książek obyczajowych z wątkiem historycznym. Joanna Jax jest autorką sześciotomowego cyklu „Zemsta i przebaczenie”, opowiadającej o losach rodziny, determinowanych przez bolesną historię i trudne relacje, na przestrzeni kilku dekad. W roku 2022 r. na rynku wydawniczym ukazały się trzy powieści pisarki („Saga wołyńska. Głód”, „Wojenna miłość” oraz „Zimowy sen”).

Historie opowiadane przez Joannę Jax pełne są zawiłych uwarunkowań społeczno-politycznych, w którym przyszło żyć literackim bohaterom, podsycanych przez emocje, namiętności i trudne wybory. Podczas spotkania będzie można nabyć książki Joanny Jax i uzyskać autograf pisarki. Możliwość wzięcia udziału w wieczorze promocyjno-autorskim ucieszy – z pewnością – miłośników bestsellerowych powieści historycznych i powiększy grono admiratorów twórczości olsztyńskiej prozaiczki. Na spotkanie – wstęp wolny.

Ralph Kaminski – Kora

Chełmski Dom Kultury zaprasza 8 kwietnia o godz. 20.00 na koncert Ralpha Kaminskiego. Artysta sięgnął po ponadczasową twórczość Kory i grupy Maanam. Wyrusza w trasę promującą swój najnowszy album, zatytułowany po prostu „KORA”. Bilety od 99 zł.

Zaproszenie do muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na stałą wystawę pt. „Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku”. Ekspozycja w budynku przy ul. Lubelskiej 57. Przedsięwzięcie dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawy w Galerii Atelier

Galeria Atelier przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie zaprasza na dwie niezwykłe ekspozycje. Pierwsza to wystawa fotografii pt. „Miasta niezmartwychwstałe” autorstwa Dariusza J. Drajewicza, fotografika, podróżnika. W Galerii Atelier czynna jest także ekspozycja autorstwa Romana Krawczenki pt. „Sól i papier”. Goście będą mogą zapoznać się z niesamowitą pracą ręczną pana Romana. Drukowanie soli odnosi się do tak zwanych procesów POP (Printing-Out-Process), gdy pożądany obraz pojawia się pod wpływem światła ultrafioletowego bez późniejszej obróbki chemicznej. Oczywiście, zmienia się po spłukaniu i utrwaleniu, ale nieznacznie, co pozwala kontrolować jego gęstość podczas drukowania.

Proces ten został wymyślony przez Williama Foxa Talbota w 1839 roku, ale charakterystyczny czerwonobrązowy odcień, bogate przejścia tonalne i właściwości archiwalne nadal przyciągają fotografów i kolekcjonerów do jednego z pierwszych procesów fotograficznych. Wysokiej jakości papier akwarelowy impregnowany jest roztworem chlorku amonu z dodatkiem żelatyny i dwuchromianu potasu. Po wyschnięciu w czerwonym świetle nakłada się na nią roztwór azotanu srebra, papier staje się światłoczuły. Negatywu i papier umieszcza się w ramce do drukowania kontaktowego i jest oświetlana światłem słonecznym. Dalej – mycie, utrwalanie, ponowne mycie i suszenie. Po wyschnięciu nadruku jest pokryta cienką warstwą naturalnego wosku. To nadaje mu lekki połysk, dodaje kontrastu i zwiększa jego archiwalne właściwości.

Świat według Koguciuka

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie można oglądać wystawę obrazów Stanisława Koguciuka (1933-2021) z Pławanic – jednego z najznamienitszych twórców ludowych. Zmarły 13 listopada ub.r. artysta uznany został za „jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych”. Pozostawił po sobie tysiące obrazów. Ekspozycja prezentuje cykle malarskie o zróżnicowanych rozwiązaniach ikonograficznych, układach kompozycyjnych, ale zawsze oddających autentyzm wypowiedzi artystycznej autora. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here