Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Wielowymiarowość wyobraźni, duszy, spojrzenia, odczuć, codzienności zaklęta w obrazach to temat przewodni wystawy autorstwa Urszuli Mazurek w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie.

Prace tworzące ekspozycję pod nazwą „Czarne na białym” to subtelnie przemyślane linie wykonane niecodziennym narzędziem – skalpelem, który odkrywa drzemiące pokłady emocji, charyzmy, osobowości twórcy i odbiorcy. Technika pozwalająca wydobyć widocznym dla oka to, co intrygująco zwyczajne, ale niebanalnie najpiękniejsze w życiu. Wystawa czynna jest do 9 września w godzinach pracy biblioteki (ul. H. Wieniawskiego 15).

Repertuar CKF „ZORZA” w Chełmie

5 września, poniedziałek
14:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
16:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
18:00 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
20:30 Kryptonim Polska, Zorza
6 września, wtorek
14:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
16:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
18:00 Kryptonim Polska, Zorza
20:15 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
7 września, środa
14:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
16:00 Jak zostałem samurajem, Zorza
18:00 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
20:30 Kryptonim Polska, Zorza
8 września, czwartek
13:30 Jak zostałem samurajem, Zorza
15:45 Kryptonim Polska, Zorza
18:00 DKF Rewers: Paryż. 13 dzielnica, Zorza
21:00 After 4. Bez siebie nie przetrwamy, Zorza
9 września, piątek
14:00 Lena i Śnieżek, Zorza
16:00 Kryptonim Polska, Zorza
18:15 Szczęścia chodzą parami, Zorza
20:30 Trzy tysiące lat tęsknoty, Zorza
10 września, sobota
11:00 Lena i Śnieżek, Zorza
13:00 Lena i Śnieżek, Zorza
15:00 Kryptonim Polska, Zorza
17:15 Trzy tysiące lat tęsknoty, Zorza
19:45 Szczęścia chodzą parami, Zorza
11 września, niedziela
11:00 Lena i Śnieżek, Zorza
13:00 Lena i Śnieżek, Zorza
15:00 Trzy tysiące lat tęsknoty, Zorza
17:15 Kryptonim Polska, Zorza
19:30 Szczęścia chodzą parami, Zorza

Wystawa kolaży

Do 30 września w galerii „Nova” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę kolaży Beaty Rottau-Pawełczyk. Autorka prac jest chełmianką, absolwentką I LO w Chełmie. Obecnie mieszka na Śląsku, gdzie prowadzi agencję reklamową. Mówi, że od zawsze była w niej ogromna potrzeba tworzenia. Artystyczną pasję realizuje w formie kolaży. Obrazy powstają spontanicznie – emanuje z nich wrażliwość i siła kobiecości. Artystka łączy ze sobą fragmenty, czasem pozornie zupełnie do siebie niepasujące, otwierające drogę nowej treści, której znaczenie każdy może odbierać subiektywnie. Twórczyni otwiera przed widzem cząstkę swojego świata, pełnego ekspresji, wyobraźni oraz kolorów i zaprasza do jego zwiedzania.

„Sztuka” Teatru Ziemi Chełmskiej

Chełmski Dom Kultury zaprasza 17 września o godz. 19.00 na spektakl pt. „Sztuka” w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. „Sztuka” Yasminy Rezy to jedna z najchętniej wystawianych komedii francuskich. Bohaterowie dramatu Rezy to Marc, Serge i Yvan, piękni czterdziestoletni, którzy znają się od lat. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę w momencie, gdy Serge kupuje dzieło sztuki, za niebagatelną kwotę dwustu tysięcy franków… I chociaż o gustach się nie dyskutuje, to w tym przypadku ta zasada przestaje funkcjonować. Czy męska przyjaźń jest w stanie przetrwać kryzys oparty na totalnie odmiennym stosunku do sztuki? Obsada: Marc – Sławoj Czarnota, Serge – Konrad Biel, Yvan – Piotr Bublewicz, autor: Yasmina Reza, przekład: Barbara Grzegorzewska, reżyseria: Michał Zgiet. Bilety w cenie 30 zł.

Bezpłatne zajęcia w ramach Klubu Młodego Programisty

Chełmska Biblioteka Publiczna znalazła się wśród 16 instytucji w Polsce, w której są realizowane zadania w ramach Klubu Młodego Programisty. Zajęcia wakacyjne już minęły, a teraz organizatorzy zapraszają na zajęcia w trakcie roku szkolnego. Zapisy na bezpłatne zajęcia trwające w trakcie roku szkolnego 2022/2023 rozpoczną się 5 września o godz. 11.00 za pośrednictwem witryny internetowej https://www.klubmlodegoprogramisty.pl/. Przygotowane są 3 cykle dla każdej z 3 grup wiekowych. Uczestnik będzie mógł wziąć udział w jednym cyklu. Każdy cykl będzie się składał z 10 spotkań warsztatowych: Więcej informacji w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, nr tel. 82 564 28 40. Kluby Młodego Programisty to działanie realizowane przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach projektu “Kampanie edukacyjno-informacyjne”, realizowanego w partnerstwie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym (NASK) oraz Centrum Nauki Kopernik (CNK). Projekt jest dofinansowany z działania 3.4 Programu Operacyjnego Polska cyfrowa na lata 2014-2020 (POPC). I GRUPA wiekowa, klasy 1-3.

Stand-up w ChDK

Chełmski Dom Kultury zaprasza 9 września o godz. 19.00 na stand-up Magdy Kubickiej. Wystąpi ona z najnowszym programem „Patrz przez palce”. Wraz z nią na scenie pojawi się support. Występ tylko dla widzów pełnoletnich. Bilety 50 zł. (opr. mo)