Wywalczyli dojazd

Urzędnicy z Wydziału Infrastruktury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego orzekli, że zamówiona przez Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie dokumentacja dotycząca przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino wymaga poprawki. Chodzi o ulicę Bliską, której mieszkańcy zostaliby odcięci od dojazdu do Nałęczowskiej murem oporowym, a tym samym pozbawieni normalnego dojazdu do drogi publicznej.
Kiedy w maju br. firma Ekkom przekazała projekt przedłużenia ul. Bohaterów Monte Casino do lubelskiego ratusza, mieszkańcy nie kryli zaskoczenia. Przy wlocie Bliskiej w Nałęczowską miał bowiem stanąć kilkumetrowy mur oporowy. – Przy takim rozwiązaniu zostalibyśmy całkowicie odcięci od dojazdu do swoich posesji. To nie do pomyślenia – mówi Urszula Sendecka, mieszkanka ulicy Bliskiej, która razem z sąsiadami oprotestowała projekt i razem z radą i zarządem dzielnicy zaczęła „pukać” do wszelkich możliwych instytucji, by go zmieniono.

Będzie poprawka

Zabiegi okazały się skuteczne. W sukurs mieszkańcom przyszedł m.in. wojewoda. – Mieszkańcy i projektant rozmawiali w miniony wtorek o koniecznych zmianach w projekcie inwestycyjnym w Wydziale Infrastruktury. Wykonawca musi uwzględnić poprawkę dotyczącą ulicy Bliskiej, a miasto poprowadzić inwestycję z tą zmianą – zaznacza Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.
– Mieszkańcy ul. Bliskiej w związku z planowaną inwestycją nie zostaną odcięci od ul. Nałęczowskiej. Do czasu wybudowania ul. Bliskiej wraz z wlotem do ul. Wojciechowskiej ulica ta będzie posiadała dojazd do ul. Nałęczowskiej – informuje Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. W urzędzie miasta są jednak nieco zdziwieni, że mieszkańcy ze sprawą chodzili aż do wojewody i że dopiero teraz mieszkańcy dowiedzieli się, że ich wnioski zostały uwzględnione. – Zmiany w dokumentacji dotyczące rejonu ul. Bliskiej zostały wprowadzone w maju tego roku, a w czerwcu, na spotkaniu w Zarządzie Dróg i Mostów, o tych zmianach została poinformowana przewodnicząca zarządu dzielnicy Szerokie – przekonuje Kieliszek.

Miliony na „wewnętrzną obwodnicę”

Przedłużenie ulicy Bohaterów Monte Cassino to kolejny „etap” powstawania wewnętrznej obwodnicy miasta. Miastu udało się pozyskać unijne dofinansowanie do tej inwestycji. Prezydent Krzysztof Żuk właśnie podpisał w tej sprawie stosowną umowę z ministerstwem. Dofinansowanie wyniesie 155 mln złotych, czyli 85 proc. całej inwestycji.
– Budowa pozwoli nam wyprowadzić ruch z miasta wprost na obwodnicę i drogę ekspresową. Domknięciem miejskiego ringu od południa będzie przedłużenie ul. Dywizjonu 303, dla którego aktualnie opracowywana jest dokumentacja – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Wewnętrzny „pierścień” tworzyć będą na osi Chełm-Warszawa ulice Krańcowa, Dywizjonu 303, Wrotkowska, Diamentowa, Krochmalna, Jana Pawła II, Armii Krajowej, Bohaterów Monte Cassino.
Zarząd Dróg i Mostów już w tym miesiącu planuje ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Budowa ma potrwać dwa lata.
BARTŁOMIEJ CHUDY