Z głową do góry

Piotr Parys Junior to najmłodszy w historii debiutant w Porsche Mobil 1 Supercup. Do pierwszych wyścigów w sezonie 2017 przystąpił jeszcze w wieku 17 lat

Piotr Parys junior wrócił do cyklu Porsche Mobil 1 Supercup i zaprezentował w najszybszym monomarkowym pucharze niemieckiego producenta bardzo dobre tempo. Niestety, jeden błąd popełniony w trakcie wyścigu przekreślił szanse na dobry wynik. Mimo to, 18-letni lublinianin opuścił tor Red Bull Ring w dobrym nastroju.


Mistrz Polski Porsche GT3 CCCE z sezonu 2016 bardzo dobrze rozpoczął zmagania na austriackim Red Bull Ringu. W piątkowych treningach, podczas których najszybszy był Dylan Pereira, rywal Piotrka Parysa juniora z cyklu Volkswagen Golf Cup 2015, zawodnik z Lublina zajął czwarte miejsce.
18-latek był tym samym najwyżej sklasyfikowanym Polakiem, pokonując swoich dwóch zespołowych kolegów z kadry narodowej Polskiego Związku Motorowego – Roberta Lukasa i Igora Waliłkę.
Stawka w piątkowych treningach była niezwykle zacięta, gdyż aż ośmiu najszybszych kierowców zmieściło się w różnicy zaledwie 0,2 sekundy.
Piotr Parys Junior podczas piątkowych przygotowań okazał się lepszy m. in. od aktualnego lidera cyklu Porsche Mobil 1 Supercup, Michaela Ammermuellera.
W sobotnich kwalifikacjach w gronie 30 kierowców z 17 krajów świata Piotr Parys Junior finiszował na dwunastym miejscu. Aż 19 kierowców zmieściło się w różnicy jednej sekundy do najszybszego Matta Campbella!
Niedzielny wyścig rozpoczął się bezpośrednio przed rywalizacją kierowców Formuły 1 o Grand Prix Austrii. Piotr Parys Junior zaliczył bardzo dobry start z szóstej linii i utrzymał swoją pozycję.
Podczas próby dogonienia jadących przed 18-latkiem rywali, lublinianin popełnił błąd na pierwszym zakręcie. W efekcie doszło do uślizgu tylnej osi i utraty przyczepności, przez co Piotr Parys Junior spadł na ostatnią lokatę. Lublinian nie poddał się i zaczął odrabiać kolejne pozycje, ostatecznie finiszując na 22. miejscu.
Taki wynik nie pozwolił na zdobycie pierwszych punktów w sezonie 2017, jednak cały weekend i wysokie tempo Piotrka jest świetną przesłanką przed kolejnymi wyścigami.
– Niestety, wyścig nie poszedł po naszej myśli, jednak mimo to możemy wracać do domu z głową uniesioną ku górze. Na torze Red Bull Ring w niesamowicie mocno obsadzonej stawce udało się zaprezentować dobre, równe tempo, które jest optymistycznym prognostykiem przed kolejnymi wyścigami – podsumował start w Austrii Piotr Parys Junior, najmłodszy w historii debiutant w Porsche Mobil 1 Supercup (do pierwszych wyścigów sezonu 2017 przystąpił jeszcze w wieku 17 lat). MAG