Z podwórka na stadion

Niedźwiadek

Jedno drugie miejsce zajął Niedźwiadek Chełm w finałach wojewódzkich turnieju Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku, jakie odbyły się w Miedzyrzeczu Podlaskim. Srebro w kat. U-10 wywalczyła drużyna chłopców.


W finałach wojewódzkich Turnieju Tymbarku wzięło udział 6 drużyn Niedźwiadka Chełm, po jednej w każdej z kategorii dziewcząt i chłopców. Ekipa dziewcząt w kat. U-8, pod wodzą Urszuli Grzywny, była bliska medalu. W grupie eliminacyjnej dziewczęta pokonały 3:0 Legion Grabów Szlachecki, przegrały 1:3 z Ostrowem Lubelskim i zremisowały 1:1 z SP Wierzchowiska.

W ćwierćfinale przegrały jednak wysoko (0:7) z SP nr 1 Biała Podlaska. Również na ćwierćfinale swoją przygodę zakończyli chłopcy kat. U-8 trenowani przez Sebastiana Koguta. W meczach grupowych grali świetnie, wygrali 4:1 z ZS Krasnobród, 1:0 z Jedynką Krasnystaw i 7:0 z Gryfem Biłgoraj, ale w ćwierćfinale przegrali 1:7 z Vrotcovią Lublin. Na eliminacjach zawody zakończyły dziewczęta kat. U-10 (trenerzy – Anatol Obuch i Sławomir Kuźmicki), które wygra 3:0 z SP nr 4 Biała Podlaska, ale przegrały 1:3 z SP Kaczórki.

Najlepiej w finałach Turnieju Tymbarku zaprezentowali się chłopcu kat. U-10 pod wodzą Karola Skubisza. W grupie pokonali kolejno: 7:0 SP nr 5 Świdnik, 6:0 Piekiełko Przykwa i 11:0 SP nr 6 Kraśnik. W ćwierćfinale chłopcy rozbili 5:1 Stal Poniatowa, a w półfinale pokonali 3:2 Sokolik Adamów. W grze o złoto Niedźwiadek przegrał dopiero po rzutach karnych (2:3) z Widokiem Lublin (w regulaminowym czasie było 1:1).

Szczęście nie dopisało drużynom Niedźwiadka Chełm w kat. U-12 (i chłopcy i dziewczęta odpali po meczach grupowych). Dziewczynki co prawda pokonały 11:0 Sybillę Puławy i zremisowały 4:4 z SP Rokitno, ale przegrały 1:4 z Górnikiem Łęczna. Chłopcy wygrali 11:0 z SP Wierzbica, lecz przegrali z SP Wysokie 1:4 i SP nr 3 Zamość 0:3 (warto jednak dodać, że walczyli z zawodnikami starszymi o rok).

Medalu z Turnieju Tymbarka nie przywiozła także Jedynka Krasnystaw. Podopieczni Mariusza Wróbla w kat. U-10 grali w składzie: Karol Grudzień, Damian Sawa, Michał Chmielewski, Jakub Kamiński, Nikodem Bzówka, Oliwier Czerw, Bartosz Lupa, Michał Ciechan, Krystian Sysa i Damian Czajka. W grupie pokonali 12:0 SP Wiszniów i 8:0 SP Wierzbica oraz przegrali 1:2 z SP Wierzbica, awansowali do ćwierćfinału, ale tam przegrali 2:5 z UKS Sokolik i ostatecznie zajęli 6 miejsce.

Chłopcy z kat. U-8 pod opieką Mariusza Korszuna nie wyszli z grupy przegrywając 0:6 z Gryfem i 0:1 z Niedźwiadkiem oraz remisując 1:1 z ZS Krasnobród. Drużyna grała w składzie: Wiktor Gułaś, Miłosz Prokop, Maksymilian Surma, Szymon Szponar, Karol Szponar, Krystian Wrona, Wojciech Żuk.

Dobrze podczas zawodów zaprezentowała się SP z Wierzbicy. Chłopcy w kat. U-10 awansowali do ćwierćfinału gdzie ulegli drużynie Widok Lublin 1:4. Królem strzelców w tej kategorii został zawodnik z Wierzbicy Bartłomiej Ugarenko, który strzelił 11 bramek.

Warto dodać, że Julia Czach (Niedźwiadek Chełm, U-12) została wyróżniona „Zieloną Kartką Fair Play”. Gdy sędzia kazał wznowić grę od bramki, Julia przyznała, że to ona ostatnia dotknęła futbolówki i rywalki powinny zacząć grę od rzutu rożnego. Piłkarki Niedźwiadka po tym stałym fragmencie straciły bramkę, która przekreśliła ich szanse na zwycięstwo (mecz z SP Rokitno zakończył się wynikiem 4:4). Piękną postawą popisał się również piłkarz Jedynki Krasnystaw, Nikodem Sowka.

– Kolega miał problemy z oddychaniem. Podbiegłem do niego i udzieliłem pomocy. Byłem zaskoczony, gdy dostałem za to zieloną kartkę – opowiada. Finały wojewódzkie Turnieju Tymbarku były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Międzyrzecu Podlaskim świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

Oto szczegółowe wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach: dziewczęta U-8 – 1. Unia Lublin, 2. Jedynka Biała Podlaska, 3. SP Mołodiatycze, U-10 – 1. Czwórka Biała Podlaska, 2. Legion Grabów Szlachecki, 3. SP Kąkolewnica, U-12 – 1. Górnik Łęczna, 2. Suchowicz Team, 3. PSP Modliborzyce, chłopcy: U-8 – 1. Vrotcovia Lublin, 2. TOP 54 Biała Podlaska, 3. Puławiak Puławy, U-10 – 1. Widok Lublin, 2. Niedźwiadek Chełm, 3. Football Academy Zamość (najlepszym zawodnikiem tej kategorii wybrano Wiktora Psuję z Niedźwiadka), U-12 – 1. Remis Świdnik, 2. Jedynka Łuków, 3. Piorun Łęczna (najlepszym bramkarzem tej kategorii został Radosław Kostka z Frassati Fajsławice).

Przypomnijmy, że w turniejach Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku brało dotychczas udział ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Ogólnopolskie finały imprezy odbywają się na Stadionie Narodowym w Warszawie, a mecz oglądają m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek oraz trener kadry narodowej Jerzy Brzęczek. (kg)