Zaczytane Ławki po raz pierwszy w Lublinie

Ławka Sowy Mądrej Głowy w centrum handlowym SKENDE Shopinng przy Al. Spółdzielczości Pracy

Zaczytany Szlak zagościł w Lublinie. Oryginalne, bajecznie kolorowe ławki w kształcie otwartych ksiąg można zobaczyć w SKENDE Shopping. Centrum handlowe przy Al. Spółdzielczości Pracy wspólnie z fundacją Zaczytani.org chce w ten sposób promować czytelnictwo. Oprócz wystawy odbędzie się także akcja #siedzeiczytam, w ramach której czytający otrzymają książki.


– Mamy nadzieje, że wystawa stanie się inspiracją, pretekstem do tego, aby otworzyć książkę i oddać się lekturze. Dodatkowo, każdy, kto w najbliższy poniedziałek, 17 września, pokaże nam, jak czyta na jednej z tych niezwykłych ławek, będzie mógł bezpłatnie odebrać wybrany tytuł z naszej księgarni – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor centrum handlowego SKENDE Shopping.

Zasady akcji #siedzeiczytam są proste. Aby wziąć w niej udział, wystarczy 17 września zabrać ze sobą ulubioną książkę do SKENDE Shopping, zrobić z nią zdjęcie na dowolnej Zaczytanej Ławce i opublikować je w komentarzu pod specjalnym postem na profilu SKENDE na Facebooku. Akcja trwa od godziny 10:00 do 21:00. Każde zdjęcie zostanie nagrodzone jedną książką o wartości aż do 40 zł, którą uczestnik będzie mógł wybrać w księgarni Świat Książki (jeden uczestnik może zrobić jedno zdjęcie). Zaczytane Ławki będzie można oglądać w SKENDE Shopping do końca września. Każda z nich opowiada indywidualną historię i przypomina o tym, jak ważna jest kultura i sztuka w codziennym życiu.

Ławka Czytaj pokazuje, że książki są bramą, która otwiera przed czytelnikiem zupełnie nowe możliwości. Potwierdza to Ławka Pełna Metafor, przypominając, że świat jest pełen różnych znaczeń, a każde z nich niesie tajemnicę.

O tym, ile magii znajduje się w przedmiotach codziennego użytku, mówi Ławka Pstryk, bo przecież wystarczy tylko nacisnąć włącznik światła, aby noc zmieniła się w dzień. Kolejna z nich, Ławka Odwagi, zachęca, aby odważyć się być innym niż wszyscy dookoła i uwierzyć, że w życiu można osiągnąć coś fantastycznego. Wystarczy tylko być dobrym człowiekiem.

O realizowaniu swoich marzeń przypomina z kolei Ławka Spełnionego Twórcy, inspirowana najsłynniejszymi scenami z filmów Andrzeja Wajdy. Szlak Zaczytanych Książek skierowany jest do osób w każdym wieku – zarówno dorosłych, ale też do dzieci, dlatego znalazły się tutaj kolorowe propozycje dla najmłodszych. To Ławka Super Capitan Bear, Ławka Miód Malina oraz Ławka Sowy Mądrej Głowy.

Wystawa zwraca także uwagę na to, żeby z uwagą przyglądać się otaczającemu światu (Ławka z Zielnikiem), ale pamiętać, że to, co najważniejsze w życiu, jest niewidoczne dla oczu (Ławka z Małym Księciem). Warto dodać także, że na specjalnej tabliczce obok ławek znajdują się też specjalne QR kody, które pozwalają ściągnąć pełną wersję audiobooków.

W realizację Szlaku Zaczytanych Książek zaangażowali się artyści ze świata sztuki, filmu, literatury i mediów. Niektórzy z nich ręcznie malowali ławki, inni tworzyli autorskie projekty, które zostały odtworzone. Wśród ambasadorów znajdują się m.in.: Katarzyna Bogucka, Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, Anna Dereszowska, Beata Pawlikowska, Katarzyna Pakosińska oraz Katarzyna Tusk.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej: www.skendeshopping.pl oraz na Facebooku SKENDE Shopping