Zamek w Krupem jak z bajki

Władze gminy Krasnystaw złożyły wniosek o dofinansowanie w wysokości 8,5 mln zł na zagospodarowanie ruin zamku w Krupem. Jest szansa, by miejsce to odwiedzały tysiące turystów.

W ramach Obszaru Funkcjonalnego Jana III Sobieskiego, zawiązanego przez Łęczną, Piaski i Krasnystaw oraz osiem gmin wiejskich, samorządy podjęły się realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji. Gmina Krasnystaw, po konsultacjach społecznych w sierpniu 2014 r. oraz ankiecie internetowej, zdecydowała się na realizację projektu związanego z zagospodarowaniem ruin zamku w Krupem. Z Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego dostała 171 tys. zł na przygotowanie koncepcji i projektu technicznego. Wykonaniem zadania zajęła się Pracownia Architektoniczna Łukasz Szlepera z Wrocławia. Dokumentacja już powstała, a marszałek województwa lubelskiego ogłosił konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (Oś Priorytetowa 7.1 – Ochrona Dziedzictwa naturalnego i krajobrazowego). Kilka dni temu gmina Krasnystaw do niego przystąpiła. O tym, czy otrzyma upragnione 8,5 mln zł, dowiemy się w marcu w 2017 r.
Trzeba przyznać, że projekt zagospodarowania ruin zamku w Krupem imponuje. Obiekt z całą pewnością ma szansę stać się atrakcją turystyczną. (k)