Zaproszenie do muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na stałą wystawę pt. „Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku”. To wystawa stała w budynku przy ul. Lubelskiej 57. Przedsięwzięcie dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza” w Chełmie

24 stycznia, poniedziałek
14:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
16:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
18:00 – Powrót do tamtych dni, Zorza
20:15 – Gierek, Zorza
25 stycznia, wtorek
14:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
16:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
18:00 – Gierek, Zorza
21:00 – Powrót do tamtych dni, Zorza
26 stycznia, środa
14:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
16:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
18:00 – Powrót do tamtych dni, Zorza
20:15 – Gierek, Zorza
27 stycznia, czwartek
14:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
16:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
18:00 – Gierek, Zorza
21:00 – Powrót do tamtych dni, Zorza

Seanse dobrego filmu

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w środy o godz. 18.00 na styczniowe projekcje Klubu Dobrego Filmu. Seanse filmowe pozwolą widzom poznać różne historie, w których życie ludzkie determinuje miejsce, w jakim się urodzili, a także uwarunkowania społeczne i historyczne. Organizatorzy, jak zwykle, stawiają na dobre i poruszające kino. Na seanse wstęp wolny. Obowiązują zasady dystansu społecznego, maseczki.

Spektakl „Między łóżkami”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 16 lutego o godz. 19.00 na spektakl pt. „Między łóżkami” w reżyserii Artura Barcisia. To komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej, włamywacze zawodowiec i amator-księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tommy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni. W sumie 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów: Joannę Kurowską, Artura Barcisia, Radosława Pazurę, Lesława Żurka, Karolinę Sawkę. Publiczność ChDK czeka doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Bilety w cenie 90 zł i 80 zł do nabycia w ChDK oraz na stronie www.kupbilecik.pl i www.biletyna.pl.

Uwaga – liczba biletów na spektakl, sprzedanych dla osób niezaszczepionych osiągnęła limit 30 proc. sali. W związku z tym sprzedawane są wyłącznie bilety dla osób zaszczepionych przeciw covid 19. Przed wejściem na spektakl sprawdzane będą certyfikaty szczepień.

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa

Chełmski Dom Kultury zaprasza 26 lutego o godz. 18.00 na koncert „Starego Dobrego Małżeństwa”, najbardziej rozpoznawalnego zespołu z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Od przeszło trzech dekad prowadzi go Krzysztof Myszkowski – charyzmatyczny pieśniarz, kompozytor. Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. „Stare Dobre Małżeństwo” regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem. Skład zespołu: Krzysztof Myszkowski – śpiew, gitara, harmonijka ustna, Wojciech Czemplik – skrzypce, Tomasz Pierzchniak – kontrabas, gitara basowa. Bilety w cenie 60 zł – sprzedawane są bilety wyłącznie dla osób zaszczepionych przeciwko covid19.

Wystawa w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Henryki Dederko. Henryka Dederko, pochodzi z Sitna koło Zamościa, obecnie mieszka w Czułczycach. Jest absolwentką Studium Wychowania Przedszkolnego w Chełmie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Po przejściu na emeryturę zaczęła pisać wiersze oraz malować obrazy. Jej dorobek to 8 tomików autorskich. Wydała: Witraże spojrzeń, Zaszeptane meandry, Punkty czasu, Obrazy fragmentaryczne, Zamierzone rozlania, Pod błękitną peleryną, Słowem i akwarelą, Odcienie życia. Drugą jej pasją jest malarstwo. Posługuje się przy tym różnymi technikami – maluje farbami olejnymi na płótnie, pastelami na papierze, rysuje ołówkiem oraz tuszem. Tematyka obrazów to portrety wielkich Polaków, pejzaże, kwiaty, martwa natura, architektura. Henryka Dederko należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie. Jej obrazy prezentowane były na wystawach poplenerowych w Rejowcu, Sawinie, Woli Uhruskiej, a także na wystawach rolniczych w Sitnie oraz w bibliotekach w Sawinie i Włodawie. Obrazy H. Dederko oglądać można w siedzibie biblioteki PWSZ w Chełmie, przy ulicy Pocztowej 54, do 12 lutego br. w godzinach pracy biblioteki.

Świat według Koguciuka

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie można oglądać wystawę Stanisława Koguciuka (1933-2021) z Pławanic – jednego z najznamienitszych twórców ludowych, laureata wielu nagród, w tym tej najważniejszej – Nagrody Oskara Kolberga przyznanej mu przez Ministra Kultury i Sztuki w 2012 roku. Zmarły 13 listopada ub.r. artysta uznany został za „jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych”. Pozostawił po sobie tysiące obrazów, ale oczekujących na nie odbiorców było więcej. Wystawa złożona z wielu prac zarówno z kolekcji chełmskiego muzeum, jak i zbiorów prywatnych, przybliża dzieło S. Koguciuka w sposób intensywny, żywy, nasycony kolorem. Ekspozycja prezentuje cykle malarskie o zróżnicowanych rozwiązaniach ikonograficznych, układach kompozycyjnych, ale zawsze oddających autentyzm wypowiedzi artystycznej autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here