Zaproszenie na wystawę

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zapraszają na wystawę malarstwa Urszuli Krzysiak pt. „Mój świat”. Najnowsza ekspozycja składa się z 32 obrazów i 12 rysunków. Świat, do którego przenosi nas malarka, jest niezwykle kolorowy i różnorodny, jednocześnie zwyczajny i baśniowy.

Architektura, przyroda, abstrakcja – wszystko co zafascynowało artystkę, zostało ukazane w niepowtarzalny, charakterystyczny dla jej wrażliwości sposób. „Mój świat” – to siódma wystawa indywidualna Urszuli Krzysiak w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Wystawa będzie czynna do 8 października br. w sali ekspozycyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15), w godzinach pracy placówki. Zwiedzanie odbywać się będzie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Urszula Krzysiak urodziła się w Wielkopolu w powiecie włodawskim. Ukończyła Technikum Odzieżowe w Lublinie, studium nauczycielskie, studia magisterskie i podyplomowe na UMCS – kierunek wychowanie plastyczne. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych i wychowania plastycznego, a także jako instruktor przedmiotów zawodowych. W Chełmie mieszka od ponad 50-ciu lat. Zainteresowała się malarstwem już na studiach, jednak życie potoczyło się inaczej i do rozwijania swoich pasji – rysowania i malowania, wróciła dopiero po 25 latach. Od 2011 roku należy do Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”. Pierwszą wystawę indywidualną miała w Galerii „Patio” Chełmskiej Biblioteki Publicznej w grudniu 2010 roku. Od tego czasu miłośnicy malarstwa i grafiki mogli oglądać prace Urszuli Krzysiak na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Klubie Wojskowym w Chełmie, w PWSZ, w galerii Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”, w Bibliotece Publicznej, a także w Bibliotece Pedagogicznej (2012 Kolorem i kreską, 2013 Rzeczywistość wyrażona kreską, 2015 Moja abstrakcja, Świat wokół nas, 2016 Moje miasto i okolice, 2018 Mój realizm, moja abstrakcja).

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

28 września, poniedziałek
14.00 – Mulan, Zorza
16.00 – A potem tańczyliśmy, Zorza
18.30 – Interior, Zorza
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza

29 września, wtorek
14.00 – Mulan, Zorza
16.00 – A potem tańczyliśmy, Zorza
18.30 – Interior, Zorza
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza

30 września, środa 14.00 – Mulan, Zorza
16.00 – A potem tańczyliśmy, Zorza
18.30 – Interior, Zorza
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza

1 października, czwartek
14.00 – Mulan, Zorza
16.00 – A potem tańczyliśmy, Zorza
18.30 – Interior, Zorza
21.00 – 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Zorza

2 października, piątek
13.30 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
15.30 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Pętla, Zorza
20.30 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
15.30 – Jak zostać gwiazdą, CHDK
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, CHDK
20.15 – Pętla, CHDK

3 października, sobota
13.30 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
15.30 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Pętla, Zorza
20.30 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
15.30 – Jak zostać gwiazdą, CHDK
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, CHDK
20.15 – Pętla, CHDK

4 października, niedziela
12.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
14.00 – Jak zostać gwiazdą, Zorza
17.00 – Razem z André Rieu.
Muzyka z magicznego Maastricht. Zorza
20.00 – Pętla, Zorza
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, CHDK
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, CHDK
18.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, CHDK
20.15 – Jak zostać gwiazdą, CHDK

Chodź na słówko – spektakl dla dzieci

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 października o godz. 16.00 na widowisko pt. „Chodź na słówko” w reżyserii Basi Szarwiło, autorem piosenek jest Bartek Kazimierczak. To spektakl dla dzieci według scenariusza Maliny Przyślugi, jednej z najbardziej utytułowanych polskich współczesnych dramatopisarek, tworzących dla najmłodszych. Bohaterowie przedstawienia, Kula i Toperz, czyli dwa słowa niepoprawnie wypowiedziane przez dziecko, za wszelką cenę starają się zostać tym, kim naprawdę są, czyli Kurą i Nietoperzem.

Pomimo bajkowo-komediowej formuły spektakl porusza bardzo ważne w dzisiejszym świecie kwestie akceptacji, tożsamości, indywidualności i przyjaźni. Atutami spektaklu są także barwne stroje, niesamowita scenografia oraz piosenki grane i śpiewane „na żywo”. Spektakl „Chodź na słówko” miał premierę 16 marca 2019 roku. Widzowie docenili m.in. to, że w sposób lekki i przyjemny poruszone są w nim ważne i trudne tematy. Widowisko adresowane jest dla dzieci od 5. roku życia. Bilety po 20 zł.

Warsztaty w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej rozpoczyna realizację projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Pierwszym realizowanym w ramach tego projektu wydarzeniem zaplanowanym od 7 września do 16 października br. są warsztaty edukacyjne dla dzieci, dotyczące chełmskiego stroju ludowego. Warsztaty przygotowane są dla grup przedszkolnych i młodszych klas szkoły podstawowej tj. dzieci w wieku 5 – 12 lat. Spotkania odbywać się będą w muzeum, w scenerii stałej wystawy etnograficznej i dlatego będzie możliwość obejrzenia oryginalnych elementów stroju chełmskiego oraz otwarcia skrzyń wiannych i kufrów.

Podczas warsztatów etnograficznych pod nazwą „Modna (pra)babcia” uczestnicy dowiedzą się, co chciała mieć w szafie, a właściwie w skrzyni, 150 lat temu kobieta mieszkająca na wsi chełmskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak wyglądał chełmski strój ludowy, z jakich elementów się składał, gdzie występował, kto i jak go wykonywał, gdzie był przechowywany, gdzie kupowano jego elementy. Warsztaty będą okazją do poznania niektórych regionalnych nazw elementów stroju, np. życzka, obyczajka, nadtoczek, kimbałka, szerścianka. Autorkami projektu są Małgorzata Podlewska-Bem oraz Ilona Sawicka, które dla uczestników warsztatów przygotowały sporo niespodzianek, a także gadżetów, które dzieci będą mogły zabrać do domu.

Muzeum zaprasza

Muzeum Ziemi Chełmskiej otworzyło wyjątkową wystawę pt. „Matka Boska Chełmska. Ikonografia”. Ekspozycja wystawiona jest w sali muzeum przy ul. Lubelskiej 55. Zorganizowano ją w ramach Jubileuszu 100-lecia Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Jubileusz ten zbiegł się z przypadającą w tym roku 255. rocznicą pierwszej koronacji ikony Matki Bożej Chełmskiej.

Spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej

„Wszystko w rodzinie” to tytuł spektaklu, który Teatr Ziemi Chełmskiej wystawi w drugiej połowie października br. (23.10. oraz 30.10. o godz. 19.00, a także 31.10. o godz. 18.00) w Chełmskim Domu Kultury. To znana sztuka Ray’a Cooneya, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i reżyserii Marcina Wąsowskiego. Jest to szpitalna farsa o poszukiwaniu ojca i więzach krwi, które okazują się silniejsze od dbałości o wizerunek publiczny. Pogoń i ucieczka, parada przebierańców, trzy śledztwa w ciągu jednego dnia, absurdalne pomieszanie tożsamości i feeria wariackich gagów.

Domniemane ojcostwo nie zostaje do końca wyjaśnione, lecz wszystko kończy się dobrze. Obsada: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski, Sławoj Czarnota, Barbara Szarwiło, Magda Pick, Michał Łysiak, Zbigniew Moskal, Bogumiła Ryszkiewicz, Elżbieta Rybak, Marcin Słupczyński, Andrzej Kuczura, Marta Adamiec. Bilety w cenie 30 zł. Osoby posiadające bilety na spektakle, które zostały odwołane z powodu pandemii mają możliwość zwrotu biletu lub przebukowania go na aktualne terminy spektaklu. Zwroty i przebukowania można zrealizować w kasie CKF Zorza lub w kasie Chełmskiego Domu Kultury.

Koncerty Eleni

28 września zaplanowano w Chełmskim Domu Kultury koncerty Eleni – o godz. 16.30 oraz o godz. 19.00. Helena Dzokalub Tzoka z domu Milopulos, znana jako Eleni, polska piosenkarka pochodzenia greckiego. Jej rodzice, Perykles i Despina Milopulos, są emigrantami z Grecji, osiadłymi w Polsce w latach 50. W Bielawie ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie gitary. W 1980 roku rozpoczęła karierę solową. Obecnie Eleni występuje ze swoim zespołem pod kierownictwem Kostasa Dzokasa. Aktualnie związana jest z firmą fonograficzną „Hellenic”, która wznowiła niemalże całą jej dyskografię na kasetach i płytach CD.

Najnowsza płyta artystki pt. „Statek do Pireusu” (premiera była 31 maja 2019 r.). Bilety wstępu na koncert w cenie 65 zł, dostępne on-line: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/48765/Che%C5%82m/Eleni/; https://biletyna.pl/koncert/Eleni/Chelm. Sprzedaż stacjonarna w kasach Chełmski Dom Kultury i Centrum Kultury Filmowej „Zorza”. Widzowie, którzy szykują się na występ artystki, muszą pamiętać, że ze względu na epidemię na sali widowiskowej ChDK zmniejszono liczbę uczestników koncertów i spektakli z 500 do 250 osób. Publiczność będzie wpuszczana 30 minut przed koncertem. Organizatorzy proszą o zajmowanie kolejnych, tylko wyznaczonych na sali miejsc.

W komunikacie ChDK czytamy: „Ta niekomfortowa sytuacja jest również kłopotliwa dla nas jako organizatora, dlatego liczymy na Państwa wyrozumiałość i współpracę… Ustawodawca dopuścił możliwość organizacji koncertów z zachowaniem pewnych zasad, które przedstawiamy Państwu poniżej: Zajmowane mogą być tylko co drugie miejsca na widowni w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50 proc. widowni. Zasada ta nie obowiązuje tylko rodzin i osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym. Obowiązek noszenia maseczek i dezynfekcja dłoni przy wejściu na koncert. Pomiar temperatury uczestników przed rozpoczęciem imprezy – osoby z temperaturą powyżej 37 st. C nie zostaną wpuszczone na salę. Brak możliwości skorzystania z szatni…”.

Koronki, haft i fotografie

W Galerii na „Górce” Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie otwarto ekspozycję rękodzieła Barbary Kremskiej. Autorka prac była pracownikiem Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie. Prowadziła tu koła haftu. Jednak większość jej zawodowego życia upłynęła na nauczaniu geografii i informatyki. Pasją Barbary Kremskiej jest haftowanie obrazów ściegiem krzyżykowym. Od pewnego czasu zainteresowała się też koronką frywolitkową tworząc misterne serwetki i ozdoby świąteczne. Oprócz robótek ręcznych interesuje się fotografią – fotografuje przede wszystkim przyrodę. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here