Czy zbyt duża ilość suplementów diety lub innych środków wspomagających może szkodzić zdrowiu?

Dzisiaj o suplementach diety coraz głośniej. Jako środek spożywczy służą one przede wszystkim do uzupełnienia codziennej diety. Mimo, że suplementy diety nie są produktem leczniczym, to potrafią wzmocnić układ odpornościowy, co niewątpliwie przekłada się na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Suplementy diety zawierają dużo witamin, minerałów i innych pierwiastków, dzięki czemu świetnie nadają się do zastosowania szczególnie w przypadku tych osób, które narażone są na niedobory składników odżywczych z powodu mało urozmaiconej diety.

Nadmiar witamin – czy to możliwe?

W początkowej fazie nadmiar witamin i składników mineralnych przejawia się bardzo łagodnie poprzez: lekkie osłabienie mięśni, brak apetytu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nasilające się bóle głowy, łagodną senność, częste zmęczenie. Nadmiar witamin powstaje na skutek przedłużającej się suplementacji diety nieodpowiednio dobranym preparatem, jak również przyjmowania zbyt dużych dawek suplementu albo spożywania w tym samym czasie żywności wzbogacanej w witaminy i składniki mineralne. W ten sposób nadmiar witamin w organizmie człowieka może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń w jego funkcjonowaniu, a czasami nawet może wywołać mocne działanie toksyczne.

Jeżeli chodzi o witaminy, dzielą się one na rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczach. Do tej pierwszej grupy należą witaminy z grupy B, biotyna, witamina C, do drugiej z kolei – witaminy A, D, E, K. Ogólnie rzecz biorąc ta właściwość decyduje o ich potencjalnym działaniu toksycznym. Ważne jest by wiedzieć, iż te witaminy, które rozpuszczają się w wodzie wykazują znacznie mniejszą toksyczność od rozpuszczających się w tłuszczach ze względu na to, iż tłuszcze same w sobie gromadzą się w organizmie człowieka. Tak więc nadmierne spożywanie witaminy A może doprowadzić do wystąpienia krwotoków, zaburzenia pracy nerek, jak również serca. Szczególnie kobiety w ciąży powinny pilnować dawkowania witaminy A, a najlepiej w ogóle wyeliminować ze swojej diety na okres ciąży, ponieważ może ona wywołać deformacje u rozwijającego się płodu.

Natomiast w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie, dzięki temu, iż w zasadzie są one wydalane z moczem, nie zatrzymują się na długo w organizmie, zatem znacznie trudniej jest je przedawkować. Niemniej jednak jest to możliwe i niebezpieczne, ponieważ mogą one doprowadzić do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Tak więc nadmierne dawkowanie witaminy B może spowodować zakłócenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Co ciekawe, mimo że witaminy A, C, E oraz ß-karoten wykazują mocne działanie antyoksydacyjne, ich nadmiar w organizmie może spowodować zupełnie odwrotny efekt, tym samym przyśpieszyć procesy starzenia, jak również spowodować zmiany miażdżycowe, a czasami nawet może stać się przyczyną nowotworów.

Czym jest nadmiar składników mineralnych?

Nie tylko nadmiar witamin stanowi zagrożenie dla naszego organizmu, ale również nadmiar składników mineralnych, szczególnie tych, które spożywamy z tzw. źródeł pozażywnościowych, czyli bardzo popularnych dzisiaj suplementów diety. Mogą one powodować liczne choroby i inne niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Tak naprawdę, nadmierne spożywanie składników mineralnych, bardzo łatwo może doprowadzić do powstania miażdżycy, osteoporozy oraz nowotworów, a czasami nawet mogą one przejawiać mocne działanie toksyczne. Tak więc nadmiar żelaza zwiększa produkcję wolnych rodników w organizmie, a co za tym idzie – doprowadza do poważnych zmian i uszkodzenia w tkankach, na skutek czego rozwijają się choroby degeneracyjne ośrodkowego układu nerwowego (np. choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera) i rosną predyspozycje do zachorowania na nowotwór. Zatem widzimy, iż zarówno nadmiar witamin, jak również składników mineralnych może szkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego, zanim sięgniemy po suplementy diety, co do stosowania których nie mamy pewności, warto skonsultować się z dietykiem albo lekarzem. Więcej o przyczynach chorób przeczytasz na netlekarz.pl.

Artykuł sponsorowany