Zostali na dnie

Nie udało się piłkarzom Górnika Łęczna przywieźć z Krakowa, z meczu 15. kolejki Lotto Ekstraklasy z Wisłą, choć punktu i tym samym opuścić strefy spadkowej. Łęcznianie przegrali w niedzielę pod Wawelem z „Białą Gwiazdą” po zaciętej walce 2:3 i zakończyli pierwszą rundę rozgrywek na przedostatnim miejscu w tabeli.
Wisła, plasująca się przed niedzielnym meczem w ligowej klasyfikacji tuż przed łęcznianami, pierwszego gola zdobyła już w 8. minucie. Mateusz Zachara zagrał do Rafała Boguskiego, a ten pewnym strzałem pokonał Sergiusza Prusaka. Boguski ponownie dał znać o sobie w 33. minucie – wykorzystując znakomite podanie z prawej strony Bobana Jovicia, skierował piłkę do siatki. Gdy wydawało się, że za chwilę padnie kolejna bramka dla Wisły, górnicy strzelili kontaktowego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, wykonywanego przez Hernandeza strzałem głową zupełnie zaskoczonego bramkarza gospodarzy pokonał Krzysztof Danielewicz.
Po przerwie łęcznianie zagrali znacznie lepiej niż w pierwszej połowie, w której oddali zaledwie trzy strzały (rywale aż 9) i po niespełna kwadransie zdołali wyrównać. W 59. minucie rzut karny podyktowany za przewinienie Alana Urygi na gola zamienił Szymon Drewniak. Radość łęcznian nie trwała zbyt długo. Trzy minuty później po raz trzeci na listę strzelców wpisał się Boguski, jak się później okazało, ustalając wynik meczu.
W Lotto Ekstraklasie nastąpi teraz przerwa na przygotowania reprezentacji i mecz biało-czerwonych z Rumunią w ramach eliminacji Mistrzostw Świata 2018. Kolejne spotkanie o punkty górnicy rozegrają 19 listopada. Na Arenie Lublin zmierzą się z Ruchem Chorzów, z którym w 1. rundzie pechowo przegrali na wyjeździe 1:2 (w 90. minucie decydującego gola zdobył Mariusz Stępiński).MAG

Wisła Kraków – Górnik Łęczna
3:2 (2:1)
Wisła: Załuska – Jović, Guzmics, Uryga, Sadlok – Mączyński, Brlek – Boguski (84 Bartosz), Paweł Brożek, Małecki (90+1 Pietrzak) – Zachara (84 Cywka).
Górnik: Prusak – Sasin, Szmatiuk, Gerson, Leandro – Tymiński, Drewniak – Bonin, Danielewicz (78 Piesio), Grzelczak (56 Śpiączka) – Hernandez (64 Dzalamidze).
Bramki: 1:0 Boguski 8, 2:0 Boguski 33, 2:1 Danielewicz 39, 2:2 Drewniak 59 z karnego, 3:2 Boguski 62. Żółte kartki: Jović, Brlek (W.) – Drewniak, Bonin (G.). Czerwona kartka: 90+2 – Piesio (G.) – za drugą żółtą. Sędziował: Jakubik (Siedlce). Widzów: 10 632.

Pozostałe mecze 15. kolejki Lotto Ekstraklasy: Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Korona Kielce 1:3 (Vlastimir Jovanović 41 – Radek Dejmek 22, Serhij Pyłypczuk 68, Nabil Aankour 75) * Wisła Płock – Arka Gdynia 0:0 * Ruch Chorzów – Lech Poznań 0:5 (Darko Jevtić 37, Dawid Kownacki 41, Radosław Majewski 59, Marcin Robak 67 z karnego, Szymon Pawłowski 86) * Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin 1:1 (Rafał Wolski 9 – Adam Frączczak 45 z karnego) * Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice 2:0 (Taras Romanczuk 33, Przemysław Frankowski 89) * Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin 2:1 (Lasha Dvali 71, Mariusz Idzik 88 – Jarosław Kubicki 6). Mecz: Legia Warszawa – Cracovia zakończył się po zamknięciu tego wydania tygodnika.
16. Ruch Chorzów 15 14 18-29
W następnej kolejce – 19 listopada: Górnik – Ruch (godz. 15:30, na Arenie Lublin).