Na co zwrócić uwagę przy kupnie przyczepy do samochodu?

Zdarza się czasem, że potrzebujemy dodatkowego transportu do przewiezienia większej ilości rzeczy, albo też towarów o dużych gabarytach. W takich sytuacjach myślimy nad zakupem dodatkowej przyczepki, którą można doczepić do samochodu osobowego. Na co zwrócić uwagę?

Nowa czy używana?

Po pierwsze, warto zastanowić się, czy taka przyczepka będzie nam często potrzebna. Jeśli będziemy jej używać bardzo sporadycznie to lepiej rozważyć jej wynajęcie. Koszt nie jest zbyt duży, dlatego jest to lepsza decyzja niż zdecydowanie się na własną. Niektórzy decydują się na kupno przyczepki używanej, sądząc, że to dużo tańsza opcja niż zakup nowej. Niestety możemy się bardzo rozczarować, ponieważ ceny takiego sprzętu używanego nie są dużo niższe. Do tego trzeba naprawdę dobrze obejrzeć to, co kupujemy. Warto sprawdzić łożyska, amortyzatory, które się szybko zużywają, szczególnie przy intensywnej eksploatacji.

Do tego zdarza się, że przyczepy samochodowe takie są samodzielnie robione, czyli nie w żadnej fabryce przez wykwalifikowaną firmę. Trzeba na to uważać, ponieważ niektóre egzemplarze mogą nie być najlepszej jakości. Na pewno należy dobrze obejrzeć taki towar przed zakupem. Czasem, gdy kupujemy taką przyczepę z niewiadomego źródła, może się okazać, że będziemy mieli problem z częściami zamiennymi. Dlatego trzeba zasięgnąć takich informacji od właściciela.

castorama-przyczepy-samochodowe-4-copy

Co sprawdzić, kupując nową przyczepę?

Dlatego niektórzy wolą zdecydować się na zakup przyczepy nowej. W takim miejscu na pewno możemy liczyć też na poradę, jeśli nie będziemy mogli na przykład podjąć ostatecznej decyzji, gdy chodzi o model przyczepy. A wziąć pod uwagę należy przede wszystkim to, co zamierzamy taką przyczepą przewozić i w jakich warunkach. Można bowiem znaleźć bardziej amatorskie, jak i bardziej zaawansowane modele. Porównać można ładowność oraz maksymalne obciążenie. Jeśli przyczepą zamierzamy wozić kosiarkę na działkę i kilka niewielkich sprzętów to wystarczy nam dość prosty model. Natomiast w przypadku ciężkich rzeczy wożonych codziennie, warto wydać trochę więcej pieniędzy na coś lepszego, by sprzęt taki posłużył nam dłużej.

Natomiast na pewno trzeba być zabezpieczonym na wypadek awarii. Dlatego trzeba koniecznie zapytać o warunki i czas gwarancji, jak również o możliwość dokupienia części zamiennych i różnych przydatnych dodatków do modelu, jakie nas zainteresują. Tak samo ważny jest serwis i jego dostępność. Być może w momencie zakupu nie wydaje nam się to zbyt ważne, natomiast zdarzy się w końcu tak, że będziemy musieli skorzystać choćby z serwisu i dobrze byśmy nie byli wtedy niemile zaskoczeni.

castorama-przyczepy-samochodowe-3-copy

Czy możemy zacząć jej używać od razu?

Na koniec warto również wspomnieć o kwestii czysto organizacyjnej, jeśli planujemy zakup takiej przyczepki. Jeśli potrzebna jest nam ona na określony termin, to zakupić musimy ją trochę wcześniej. Dochodzą bowiem sprawy papierkowe takie jak ubezpieczenie przyczepy oraz zarejestrowanie. Nie można wyjechać nią prosto ze sklepu i tak od razu zacząć używać. Nie wszyscy na pewno o tym wiedzą, a przecież to informacja kluczowa.

Artykuł sponsorowany