Badanie wody – czy powinieneś przeprowadzić je w swoim domu?

O badaniu wody w domu nie myśli się często, wychodzi się bowiem z założenia, że to, co wypływa z kranu z pewnością wolne jest od zanieczyszczeń. Dopiero dziwny smak lub zapach wody zmusza do zastanowienia się nad zleceniem zbadania tego, co znajduje się w kranie. Kiedy zatem bezwzględnie powinieneś zlecić sprawdzenie wody, a kiedy warto to zrobić z powodów inne niż bezpieczeństwo Twojego zdrowia?

Uwaga na niebezpieczne bakterie

Jeśli posiadasz własne ujęcie wody, np. studnię głębinową, zbadać wodę powinieneś chociaż raz w roku. Badanie wody raz do roku to minimum, które powinno stać się dla ciebie rutyną. Surowa woda, jak nazywa się właśnie wodę z własnego ujęcia, niegdyś pito bez specjalnego uzdatniania. Nieświadomi zagrożeń ludzie, którzy raczyli się taką surową wodą, bardzo ciężko odchorowywali swój brak wiedzy na temat tego, czym skażona może być ciecz z własnego ujęcia. Niektórych zanieczyszczeń, w tym bakterii, w ogóle nie widać gołym okiem. W ekstremalnych przypadkach zatrucie wody bakteriami E.coli (pałeczek okrężnicy) może być nawet przyczyną zgonu. W obecnych czasach wiemy już doskonale jak wiele czynników może mieć wpływ na to, co znajdzie się w wodzie — od poziomu wód gruntowych, naturalnego zanieczyszczenia tych wód np. odchodami zwierząt, przez odległość studni od szamba, czy innych budynków gospodarczych, rowów melioracyjnych, aż po obecność w pobliżu zakładów przemysłowych. Badanie wody pozwoli określić liczbę znajdujących się w niej bakterii i ich rodzaju, a także skład fizyczno–chemiczny. Nawet jeśli Twoja woda nie zawiera groźnych bakterii, może zaniepokoić cię smak i kolor wody szczególnie, jeśli jest zażelaziona lub zawiera sporo manganu (co zdarza się w przypadku studni stosunkowo często). Jeżeli badanie zlecisz firmie świadczącej jednocześnie uzdatnianie wody, możesz od razu przeciwdziałać wszelkim konsekwencjom wykrytych nieprawidłowości.

Smak, zapach i właściwości wody

Jeśli z Twoim kranie leci woda z wodociągów miejskich, problemy z zatruciem bakteriami czy nieprawidłowymi dla zdrowia innymi właściwościami wody teoretycznie nie powinny cię dotyczyć. Woda z wodociągów jest  traktowana jako woda pitna, z ta z kolei obwarowana jest wieloma wymogami, które określają jej właściwe parametry. Stacje uzdatniania dbają więc o to, by woda z kranu nie była trująca, nie zawierała niebezpiecznych drobnoustrojów i po prostu była bezpieczna do spożycia. Nie oznacza to jednak, że pewne symptomy nie mogą być dla Ciebie niepokojące. Po pierwsze, nie każdemu odpowiadać będzie smak i zapach uzdatnianej chlorem wody — a chlorowanie jest najczęściej stosowanym sposobem uzdatniania. Aby mieć pewność, że to właśnie chlor odpowiada za odczuwany przez ciebie smak, możesz zbadać jego zawartość w próbce wody. Po drugie, tak jak w przypadku wody ze studni, woda z kranu może niekiedy zawierać żelazo czy mangan w ilości, która będzie odpowiedzialna za pojawienie się żółtego lub brązowego nalotu i wpływać będzie na smak, zmieniając go na lekko metaliczny. Z kolei jeśli smak wody odczuwasz jako ten kojarzący się ze smakiem zgniłego jajka, prawdopodobnie wynika to z nadmiaru siarkowodoru — nieorganicznego związku chemicznego, powstałego w wyniku połączenia siarki i wodoru. Choć w wodzie ze studni problem ten występuje częściej, czasami ma on miejsce również w przypadku wody wodociągowej.

Kiedy sprzęt AGD szybko ulega awarii

Jeszcze innym symptomem, który sugeruje, że warto zbadać wodę jest częste psucie się sprzętów AGD. Jeśli masz wrażenie, że najwidoczniej nie masz ręki do ekspresów, zmywarek czy pralek, gdyż ich elementy niezwykle szybko się psują, problemem może być… twarda woda. Jeśli zawiera bardzo dużo minerałów, zwiększa się poziom jej twardości. Osadzanie się wodorowęglanów wapnia czy magnezu, które znajdują się w wodzie w formie nierozpuszczalnej, zaobserwować można jako znany wszystkim kamień na sprzętach AGD czy w czajniku. Kamień z kolei jest przyczyną wielu pęknięć uszczelek z powodu korozji, rdzewienia. Twarda woda może być przyczyną niedomytych naczyń po zakończonym cyklu mycia zmywarki. Jeśli narzekasz na częste awarie domowych sprzętów wykorzystujących wodę, nie jesteś zadowolony z jakości umytych przez zmywarkę naczyń, z jakości prania, a czajnik wymaga ciągłego odkamieniania, firma taka jak Granimex.com.pl pomoże stwierdzić, czy przyczyna leży w twardości wody i zaproponować optymalne rozwiązanie tego problemu.

Badanie wody możesz przeprowadzić niezależnie od zauważonych przez siebie czynników, które mogłyby wskazywać na konieczność uzdatniania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wodę zbadać profilaktycznie. A jeśli zaś wymagać będzie dodatkowego uzdatnienia, to pamiętaj, że im lepsza jakość wody, tym będzie ona smaczniejsza.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here