Co dalej z MdM?

Nie słabnie zainteresowanie rządowym programem Mieszkanie dla Młodych. Po tym jak w połowie marcu została wyczerpana pula przeznaczona na dopłaty w 2016 roku, w ubiegłym tygodniu Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków na dofinansowanie z przyszłorocznych środków!
–Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „Mieszkanie dla Młodych”, beneficjenci MDM nie mogą zarezerwować wcześniej, więcej niż 50% środków z przyszłorocznych pul. Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu, dokładnie 5 lipca – mówi Anna Kwiek, doradca kredytowy z Kancelarii Finansowej Krzysztof Nieznaj i Partnerzy w Lublinie.
Kredytobiorcy zarezerwowali łącznie ponad 373 milionów z 746 mln puli na 2017, co spowodowało, że BGK przestał przyjmować wnioski.
Co mają zrobić te osoby, które nie załapały się w tym roku na dofinansowanie? – Muszą zaczekać do stycznia., kiedy dostępna będzie kolejna pula przeznaczona na 2017 rok – 373 mln zł. Trzeba pamiętać też, że cały czas do dyspozycji beneficjentów pozostają środki z planowaną datą wypłaty dofinansowania na rok 2018. W jaki sposób można skorzystać z takiej możliwości wsparcia już teraz? Podstawą jest uzyskanie zgody sprzedawcy mieszkania czy domu na ostateczny termin płatności za nieruchomość w 2018 – tym roku – tłumaczy Anna Kwiek.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę?

Do programu Mieszkanie dla Młodych mogą przystąpić osoby wieku do 35 lat, chcące kupić pierwsze w życiu własne mieszkanie lub dom. To ograniczenie nie dotyczy jednak rodziców wychowujący przynajmniej trójkę dzieci. Oni mogą skorzystać z MdM nawet jeśli są starsi i nawet, gdy mają już mieszkanie. Trzeba pamiętać, że lokal nie może być zbyt duży i zbyt drogi. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci, metraż wzrasta do 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może być większy niż odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie może natomiast przekraczać limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Wysokość limitów można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Dla Lublina wynosi dla nieruchomości z runku wtórnego 3 886,43 zł/m2, z rynku pierwotnego – 4 750,08, dla gmin sąsiadujących ze stolica województwa odpowiednio 3 460,10 i 4 229,01, dla pozostałych miast na Lubelszczyźnie: 3 033,77 i 3 707,94
W niektórych przypadkach dopłata może wynieść nawet ponad 100 000 zł. Jej wysokość zależy od kilku czynników. Po pierwsze, istotne jest to, czy posiadamy dzieci i ile ich mamy. Najwyższą dopłatę (30%) mogą uzyskać ci, którzy wychowują ich przynajmniej troje. Najmniej, 10%, otrzymają ci, którzy nie mają dzieci. KB