Dożynki w gminie Kamień z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Władysława Kuchty

29 sierpnia br. od godz. 13.45 przy świetlicy wiejskiej w Mołodutynie rozpoczną się dożynki gminy Kamień. W programie korowód dożynkowy, a od godz. 14.00 msza święta z poświęceniem wieńców, po której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poecie Władysławowi Kuchcie.

W części artystycznej rozstrzygnięcia konkursów dożynkowych, koncerty, wystawy sztuki ludowej, płodów rolnych oraz atrakcje dla dzieci. Od godz. 20.00 zabawa taneczna. Podczas dożynek planowana jest akcja „Szczepimy się z OSP”, w ramach której Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieniu wspólnie z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej KAMED i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie zorganizują „Plenerowy Punkt Szczepień przeciwko COVID – 19”.

Będzie można się zaszczepić jednodawkowym preparatem oraz zapisać się na szczepienia preparatem dwudawkowym. Przy plenerowym punkcie szczepień przewidywane są pokazy sprzętu strażackiego. Ci, którzy tego dnia się zaszczepią w nagrodę będą mogli ze strażackiej drabiny wznieść się na niemal 40 metrów i z tej wysokości obejrzeć okolicę. Nieprzypadkowo tegoroczne dożynki gminy Kamień zorganizowano w Mołodutynie. W miejscowości tej urodził się, pracował na roli i mieszkał przez całe życie Władysław Kuchta (1911 – 1993).

Był to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy chłopskich XX wieku. Aby upamiętnić twórczość W. Kuchty podczas dożynek zaplanowano odsłonięcie poświęconej mu tablicy pamiątkowej. Był on przedstawicielem międzywojennej wsi, wyrażającej swoje aspiracje m.in. przez „słowo” pisane. Publikował w prasie i antologiach pisarstwa chłopskiego. Wydał cztery tomiki poetyckie: Bławatki, Lublin 1963; Z wierszami przychodzę do was, Lublin 1979; Pachną chlebem pola, Lublin 1984; Chlebne ziarna wierszem śpiewne…, Warszawa 1991. Zdobywał laury w wielu prestiżowych ogólnopolskich konkursach literackich. Pozostawił ogromną rękopiśmienną spuściznę artystyczną: liryki, gatunki epigramatyczne, dzienniki oraz przekazy etnograficzne i socjologiczne.

Bogactwo twórczości duchowego „dziedzica” Mołodutyna prezentuje edycja pośmiertna „Pisma wybrane” Władysława Kuchty, zrealizowana głównie dzięki Urzędowi Gminy Kamień. Tom 1: Krzesanie prawdy (Lublin 1998) zawiera fraszki, aforyzmy i sentencje; tom 2: Graj lutnio chłopska (Lublin 1998), mieści liryki; tomy 3-5: Twardą chłopską ręką. Kronika młodego życia (Lublin 2000, 2001, 2007), obejmują dzienniki z lat 1928-1992. Dzienniki stanowią ewenement na skalę przekraczającą krąg literatury ludowej. Zdumiewa ich rozległa perspektywa czasowa oraz dokładność i systematyczność rejestracji. To nieoceniony dokument losu chłopskiego, uwarunkowanego rodzinnie, środowiskowo, kulturowo i historycznie. Twórczość ta to także świadectwo rozwoju powojennego ludowego ruchu literackiego.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

23 sierpnia
13:30 Kraina smoków
16:00 Kraina smoków
18:30 Czarna owca
20:30 Annette
24 sierpnia
13:30 Kraina smoków
16:00 Kraina smoków
18:30 Annette
20:30 Czarna owca
25 sierpnia
13:30 Kraina smoków
16:00 Kraina smoków
18:30 Czarna owca
20:30 Annette
26 sierpnia
13:30 Kraina smoków
16:00 Kraina smoków
18:30 Annette
20:30 Czarna owca
27 sierpnia
13:30 Wyrolowani
15:30 Wyprawa do dżungli
18:30 Legion samobójców: The Suicide Squad
21:00 Zupa nic
28 sierpnia
11:00 Wyrolowani
13:00 Wyrolowani
15:00 Wyprawa do dżungli
18:15 Zupa nic
20:30 Legion samobójców: The Suicide Squad
29 sierpnia
11:00 Wyrolowani
13:00 Wyrolowani
15:00 Wyprawa do dżungli
18:15 Legion samobójców: The Suicide Squad
21:00 Zupa nic

Wakacje w Bibliotece

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzenia ostatnich dni wakacji pod hasłem „Na zdrowie – książka”. W programie na najbliższe dni:
23 sierpnia, godz. 10.00 – Terapia leżakowa (Park Czytelnika)
23 sierpnia, godz. 14.00 – Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci i Młodzieży (Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Partyzantów 40)
24 sierpnia, godz. 10.00 – projekcja filmu dla najmłodszych (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40)
26 sierpnia, godz. 10.00 – projekcja filmu dla dzieci i młodzieży(sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40)
30 sierpnia, godz. 10.00 – Terapia leżakowa (Park Czytelnika, ul. Partyzantów 40)
31 sierpnia, godz. 10.00 – projekcja filmu dla najmłodszych (sala widowiskowa, ul. Partyzantów 40). Działania w ramach Programu Promocji i Ochrony Zdrowia w Mieście Chełm na lata 2021-2023 – zdrowy styl życia finansowane przez Urząd Miasta Chełm.

Zaproszenie na spektakl

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 28 sierpnia o godz. 16.00 na spektakl teatralny pt. „Nowe szaty króla” w wykonaniu „Teatru w Ogrodzie”. W role andersenowskich postaci wcielą się aktorzy Teatru H.Ch. Andersena w Lublinie: Bogusław Byrski, Kacper Kubiec, Adam Organista. Na spektakl wstęp wolny. Będzie to współczesna adaptacja klasycznej historii o wyniosłym królu, opowiadająca o zakłamanym świecie dorosłych, w którym tylko dzieci potrafią być szczere i prostolinijne. Uniwersalny przekaz tekstu duńskiego bajkopisarza pokazuje, jak łatwo manipulować ludźmi, wykorzystując ich słabości. Przedstawienie to część projektu „Na zdrowie – książka!” w ramach Programu Promocji i Ochrony Zdrowia w Mieście Chełm na lata 2021-2023 – zdrowy styl życia finansowanego przez Urząd Miasta Chełm.

Piknik rodzinny w Żmudzi

Gminne Centrum Kultury w Żmudzi zaprasza 28 sierpnia o godz. 13.00 pod swoją siedzibę na piknik rodzinny, kończący wakacje. W programie zabawy z animatorami dla dzieci, występ zespołu „Cuda wianki”, poczęstunek przy ognisku. W trakcie imprezy będzie można zaszczepić się przeciwko Covid-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson.

Zjazd Kresowian

„Ojczyzna Przodków Duszą Pokoleń” pod takim hasłem 4-5 września br. zaplanowano VIII „Ogólnopolski Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia w Chełmie”. Organizatorem zjazdu jest Towarzystwo Rodzin Kresowych. Uczestnicy zjazdu spotkają się w sobotę, 4 września o godz. 14.00 przy studni na pl. Łuczkowskiego. W programie m.in. modlitwa za Polaków pomordowanych na Wołyniu przy pomniku „Piety Wołyńskiej”, nabożeństwo w kościele św. Izydora w Pławanicach (gmina Kamień) i spotkanie pokoleń z biesiadą w Pławanicach. Drugiego dnia zjazdu m.in. nabożeństwo w kościele św. Rodziny w Chełmie, uczestnictwo w wystawie „Zamki i Kościoły Wołynia”.

Dożynki w Wojsławicach

29 sierpnia na targowisku gminnym w Wojsławicach zaplanowano dożynki gminne. Święto plonów rozpocznie się o godz. 12.00 nabożeństwem dożynkowym, po którym będą wystąpienia okolicznościowe i rozstrzygnięcia konkursów okolicznościowych. Na scenie wystąpią m.in.: grupa taneczna „Iskierki”, Orkiestra Dęta z Wojsławic, zespół „Czerwona Jarzębina”, „Bokaryna”, „Mada-Bis”, „MDT”, „Yaroo”, „Nokaut”, kapela „Stah”. Od godz. 22.30 dyskoteka.

Targi i pokazy na lotnisku PWSZ

27 i 28 sierpnia br. w Centrum Lotniczym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Depułtyczach Królewskich zaplanowano IV edycję Konferencji i Targów „GRANICE 21”. Zaplanowano m.in. pokazy samolotów Straży Granicznej, która obchodzić będzie jubileusz 30-lecia.
27 sierpnia będzie dniem targowym dla producentów technologii ochrony granic prezentujących swoje rozwiązania funkcjonariuszom SG i innych służb. Ten dzień nie będzie otwarty dla publiczności. Jednak wstęp wolny i mnóstwo atrakcji czeka na mieszkańców regionu nazajutrz – 28 sierpnia. Dzień ten będzie poświęcony prezentacji aktualnej techniki Straży Granicznej, w tym samolotów oraz innych sprzętów i wyposażenia tej formacji. Wystawa zaplanowana na lotnisku Centrum Lotniczego w Depułtyczach Królewskich z pewnością zrobi wrażenie na miłośnikach lotnictwa i sprzętu wykorzystywanego do ochrony granic.

Wakacje w muzeum

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna – nr 82 565 26 93.

24 sierpnia
ul. Lubelska 55, godz. 10.30 – Wycinankowa baletnica – Warsztaty dla dzieci i młodzieży, prowadzone na wystawie Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru, pokazujące wykorzystanie wycinanek do tworzenia współczesnych zabawek i dekoracji. Powstaną efektowne baletnice, przystrojone w ażurowe wycinankowe spódniczki. Zajęcia kierowane do dzieci w wieku 8-14 lat. Prowadzący: Małgorzata Podlewska-Bem, Ilona Sawicka, zajęcia bezpłatne.

25 sierpnia
ul. Lubelska 57, godz. 11.00 – Co to jest muzeum? Czy wiecie po co w ogóle są potrzebne muzea? Kto pracuje w muzeum? Co w nim można robić, a czego nie? Chcecie złożyć obraz historyczny z rozsypanych puzzli? Zapraszamy na nasze warsztaty! Uczestnicy poznają historię tworzenia pierwszych muzeów w Polsce oraz przeszłość naszej placówki. Podczas zajęć przybliżymy pojęcia: zbiór, eksponat muzealny, kolekcja, wystawa, galeria, muzeum. Po części edukacyjnej ułożymy puzzle o tematyce historycznej. Prowadzący: Beata Mojska-Zając, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika.
ul. Lubelska 56 A, godz. 12.00
Kaligrafia – sztuka pięknego pisania – Uczestnicy spotkania poznają narzędzia i materiały pisarskie używane w przeszłości i odbędą krótki kurs pięknego pisania z zastosowaniem reguł kaligrafii. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Prowadzący: Ewa Hander, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika.

26 sierpnia
ul. Lubelska 55, godz. 10.00 – Kwiatowe wyklejanki. Zajęcia polegające na stworzeniu przez dzieci kwiatowej kompozycji zainspirowanej pracami Marii Chaberko obejrzanymi na wystawie Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru. Na kolorowym brystolu dzieci nakleją elementy kwiatów, liści, łodyg według własnego pomysłu. Oferta skierowana do grup przedszkolnych (4-7 lat). Prowadzący: Małgorzata Podlewska-Bem, Ilona Sawicka, zajęcia bezpłatne.
ul. Św. Mikołaja 4, godz. 11.00
Wakacyjny konserwator zabytków. W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię dawnej unickiej kaplicy pw. Świętego Mikołaja, zwiedzą wystawę Sztuka sakralna. Dowiedzą się jak muzealnicy opiekują się dziełami sztuki, czym są tajemnicze urządzenia stojące na ekspozycji. Wykonają projekt obrazu do osiemnastowiecznego feretronu w którym nie zachowało się przedstawienie malarskie. Prowadzący: Ewa Hordejuk, zajęcia płatne: 7 zł od uczestnika.

Odsłonięcie pomnika Semena

28 sierpnia o godz. 12.00 w Wojsławicach przy ul. Krasnostawskiej odsłonięty zostanie pomnik Semena Korczaszki – drugoplanowego bohatera opowiadań o Jakubie Wędrowyczu, autorstwa Andrzeja Pilipiuka. Inicjatorem budowy pomnika Semena był Marek Farfos. Rzeźbę projektował Andrzej Łaski, a wykonał Janusz Wędzicha. Stanie ona niedaleko pomnika Jakuba Wędrowycza. Monument sfinansowali darczyńcy i miłośnicy opowiadań o J. Wędrowyczu z całego kraju. Organizatorzy uroczystości odsłonięcia pomnika Semena zapraszają na nią mieszkańców. W spotkaniu będzie uczestniczył m.in. A. Pilipiuk.

Kinowy wieczór w Wojsławicach

Jak w każdą ostatnią sobotę miesiąca, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach zaprasza na wieczór z dobrym kinem. W sobotę, 28 sierpnia o godz. 19.00 w ramach Filmowego Klubu Wędrowycza w domu kultury w Wojsławicach wyświetlony zostanie film pt. „Green Book”. To amerykański komediodramat opowiadający opartą na faktach historię pianisty Dona Shirleya oraz jego kierowcy i ochroniarza – Tony’ego Vallelongi. Wyróżniony Oscarami dla najlepszego filmu, za scenariusz oryginalny i dla najlepszego aktora drugoplanowego za rok 2018. Filmowy Klub Wędrowycza jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Muzyczna studnia

27 sierpnia o godz. 19.30 na pl. Łuczkowskiego wystąpi Jarek Buczek – chełmianin, geodeta, ale przede wszystkim śpiewający autor, muzyk, górski wędrowiec. Śpiewa i pisze piosenki od czasów liceum. Po pierwszym młodzieńczym rajdzie w Gorcach obiecał sobie: „Gitara i góry zostaną ze mną na zawsze. Góry zmuszają do wysiłku, ale potem dają wytchnienie. Gitara pomaga poznawać ludzi. Ludzie, którzy potrafią słuchać, też je dają”.

Dożynki gminne w powiecie chełmskim

Chełmskie starostwo opublikowało informacje dotyczące świąt plonów w gminach powiatu chełmskiego. Ze względu na sytuację epidemiczną nie wszędzie samorządowcy zdecydowali się na organizację dożynek. Nie będzie ich w gminach: Chełm, Ruda-Huta i Siedliszcze. W gminie Żmudź i mieście Rejowiec Fabryczny zorganizowano je 15 sierpnia (w Żmudzi ograniczono się do nabożeństwa w intencji rolników). Pozostałe gminy:

– Gmina Dorohusk – dożynki – 29 sierpnia r. Rozpoczną się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Św. Jana Nepomucena w Dorohusku z poświęceniem chleba. Podczas dożynek zostaną przeprowadzone dwa konkursy na „Tradycyjny Chleb Wiejski”, „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Dorohusk.

– Gmina Dubienka – „Gminno-parafialne” dożynki – 5 września. Rozpoczną się o godzinie 11.00 w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Dubience, gdzie będzie sprawowana msza święta w intencji rolników oraz w podziękowaniu za plony.

– Gmina Kamień – dożynki odbędą się 29 sierpnia w Mołodutynie

– Gmina Leśniowice – dożynki 22 sierpnia

– Gmina Rejowiec – „Gminne Święto Plonów” – 29 sierpnia w parku pałacowym ul. W. Zalewskiego 1.

– Gmina Rejowiec Fabryczny – „Gminno-parafialne” dożynki – 22 sierpnia w Lisznie

– Gmina Wierzbica – „Parafialne Dożynki” 5 września, początek o godzinie 12.00

– Gmina Wojsławice – „Wojsławickie Dożynki Gminne” – 29 sierpnia

– Gmina Białopole – tylko msza święta dożynkowa – 22 sierpnia

– Gmina Sawin – tylko msza święta dożynkowa – 29 sierpnia o godz. 12.00 w kościele parafialnym.

Wystawa w chełmskim muzeum

W Muzeum Ziemi Chełmskiej do 25 września można oglądać wystawę złożoną z wycinanek żydowskich autorstwa Grzegorza Dudały. Na ekspozycji spośród ponad 30 prac znalazły się również te z chełmskimi motywami. O wycinankach żydowskich opowiada naszym Czytelnikom Małgorzata Podlewska-Bem z chełmskiego muzeum.

Grzegorz Dudała pochodzi, mieszka i pracuje w Szczekocinach. Z wykształcenia jest historykiem archiwistą i dokumentalistą konserwatorskim ochrony zabytków. Spośród wielu pasji: malarstwa, poezji, nauki języka hebrajskiego – najwięcej radości i czasu zajmuje mu wycinanka artystyczna, w tym żydowska. Ostatnio prezentował je w programie „Dzień dobry TVN”, a teraz możemy je podziwiać w chełmskim muzeum. Tematyka wystawy nie jest przypadkowa, bo Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej w tym roku zajmuje się sztuką wycinankarską. Oprócz wycinanek ludowych, dawnych i współczesnych, tworzonych przez chełmskie twórczynie, nie zabrakło też prezentacji wycinanek żydowskich. Są one dowodem na to, że wycinanki nie są tylko dekoracją, lecz dawniej spełniały inne funkcje, np. kultowe, apotropeiczne. Wycinanka żydowska była ściśle związana z życiem religijnym i rocznym cyklem liturgii. Powstałą w środowisku ortodoksyjnych Żydów – służyła modlitwie, pełniła funkcje amuletu, np. przy narodzeniu dziecka.

– Najstarsze zapiski o tych wycinankach pochodzą z XIII wieku z Hiszpanii – mówi Małgorzata Podlewska-Bem z chełmskiego muzeum. – Historia ich powstania związana jest z rabinem Szem-Towa Ben Izaakiem Ben Ardutiela. Według jego relacji, gdy zimą podczas przepisywania Tory zamarzł mu atrament, nie mogąc pisać postanowił wyciąć litery w papierze. Wszystko zatem zaczęło się od pisma.

M. Podlewska-Bem wyjaśnia, że wycinanka znana była Żydom mieszkającym w różnych krajach, do dziś przetrwały wycinanki z XVII w. z Włoch. Największy ich rozkwit nastąpił w Europie Wschodniej i Środkowej w XVIII i XIX w., bo wówczas papier stał się materiałem powszechnie dostępnym. Tworzyli je tylko mężczyźni, np. mełamedowie, uczniowie żydowskich szkół czy soferzy – kopiści zwojów Tory. Kompozycje wycinali szewskim nożem, materiałem zaś był najpierw pergamin, później biały papier. Składano go na pół na desce i wycinano wzdłuż zaznaczonego wzoru. Po wycięciu papier był malowany farbami – najczęściej wodnymi lub niemalowany, ale umieszczany na podłożonym kolorowym tle. Potem wpisywano hebrajskie wersety z psalmów, modlitw, błogosławieństw. Historia wycinanki żydowskiej zaczęła zanikać na początku XX w. Istniała jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, tylko niewielka część przetrwała Holokaust. Sztuka ta została reaktywowana po II wojnie światowej w latach 50. i 60. w Izraelu i USA. W Polsce wskrzesiła tę wycinankę Anna Małecka z Krakowa, Monika Krajewska i Marta Gołąb. Dołączyli do nich mężczyźni, m.in. Piort Sztuczyński oraz Grzegorz Dudała. Najczęstsze symboliczne elementy, z których wycinanka żydowska jest zbudowana to: menora, korona, wici roślinne obrazujące drzewo życia, gwiazda Dawida, para kolumn, lwy, jelenie, orły i inne ptaki, zgodnie z następującym zdaniem znajdującym się w sentencji praojców: „bądź wytrzymałym jak tygrys a lekkim jak orzeł, rączym jak jeleń a silnym jak lew – aby spełnić wolę Ojca w niebiosach”. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here