Foksal na finiszu

Dobiega końca budowa osiedla Foksal. Inwestycja, realizowana przy ulicy Firlejowskiej przez Galadom S.A., charakteryzująca się ciekawą, nowoczesną architekturą, idealnie wpisuje się w program rewitalizacji Starych Bronowic, przyjęty przez miasto przed kilkoma laty.

Stare Bronowice mają być nowoczesną, zieloną dzielnicą i takie też jest osiedle Foksal. Teren przy ulicy Firlejowskiej został całkowicie zagospodarowany. Zaprojektowano dużą ilość zieleni, miejsce na plac zabaw dla najmłodszych, wydzieloną strefę zewnętrznych miejsc postojowych oraz miejsca dla rowerów.
Na osiedlu powstały trzy bloki, w których znalazły się 83 mieszkania o powierzchni od 30 do 65 m kw. Wszystkie budynki są w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Nowoczesne, cichobieżne windy zaprojektowano we wszystkich klatkach schodowych. Umożliwią one dostęp do wszystkich kondygnacji nadziemnych oraz zjazd do podziemnego parkingu i komórek lokatorskich.
Do dyspozycji mieszkańców będzie aż 47 miejsc postojowych na parkingu podziemnym oraz 51 na naziemnym.
Bezpieczeństwo zapewni lokatorom ogrodzona strefa dostępu do osiedla.
Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na 30 września. Mieszkania są wciąż dostępne w sprzedaży (tel. 81 445 05 05, www.galadom.pl). Cena za metr kw. (stan deweloperski) waha się w zależności od wielkości i kondygnacji od 4600 do 4800 zł. Za miejsce parkingowe w garażu trzeba zapłacić 25 000 zł, na parkingu naziemnym 10 000 zł.

REWITALIZACJA

Zgodnie z programem rewitalizacji dla Lublina ulica Łęczyńska, którą dojeżdża się do ul. Firlejowskiej i osiedla Foksal, już została zmodernizowana.
W 2014 roku za blisko 15 milionów na jezdni ułożono nowy asfalt, powstała trakcja trolejbusowa, oświetlenie, a także nowe trasy rowerowe.
Wkrótce wzdłuż rzeki Bystrzycy, znajdującej się w niewielkiej odległości od osiedla Foksal, ma powstać park nadrzeczny z nowymi ścieżkami oraz siłowniami na świeżym powietrzu.

Nazwa osiedla

Nawiązuje do nazwy jednego z najstarszych parków miejskich w Lublinie niegdyś noszącego nazwę Foksal, obecnie Park Bronowicki. Powstał on w 1869 rok nad rzeką Czerniejówką, przy dawnym trakcie zamojskim. W 1811 roku na tym terenie Tomasz Baliński odkrył źródła wód źródlanych.