Niebo nad uzdrowiskiem Nałęczów zapełni się kolorowymi balonami

Niebo nad Uzdrowiskiem Nałęczów znów zapełni się od kolorowych balonów.

Od dzisiaj do soboty Nałęczów będzie stolicą światowego baloniarstwa. W lubelskim uzdrowisku odbędą się bowiem 3. Mistrzostwa Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze. W imprezie organizowanej przez Aeroklub Lubelski wystartują aż 33 załogi kobiece z całego świata, w tym broniąca tytułu Australijka Nicola Scaife.

3. Mistrzostwa Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze to duże wyzwanie dla organizatorów. – To impreza światowej rangi, przyciągająca uwagę sympatyków baloniarstwa w wielu krajach. Dlatego też wszystko musi być przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Na szczęście, w komitecie organizacyjnym imprezy, znalazło się grono osób posiadających niezbędne doświadczenie. Aeroklub Lubelski, Uzdrowisko Nałęczów, Fundacja Ludzi Lotnictwa, Altair sp. z o.o i Gmina Nałęczów od 13 lat organizują zawody balonowe, choć z pewnością tegoroczne, będą największą tego typu imprezą – mówi Adam Gruszecki dyrektor Aeroklubu Lubelskiego, który jest głównym organizatorem imprezy.

W Nałęczowie pojawi się światowa elita pilotek. O zwycięstwo rywalizować będą 33 zawodniczki z 14 krajów, m.in. z Japonii, Stanów Zjednoczonych i Australii, w tym dwukrotna mistrzyni świata Australijka Nicola Scaife, która wygrywała rywalizację we wcześniejszych imprezach, rozegranych w Lesznie i Brirstonas na Litwie.

W zawodach Polskę reprezentować będą cztery pilotki, obecna mistrzyni Europy, urodzona w Lublinie, ale mieszkająca w Poznaniu Beata Choma, mistrzyni Polski Daria Dudkiewicz-Goławska, która związana jest Lubelszczyzną poprzez pochodzącego z Ostrowa Lubelskiego męża, a także Ewelina Leszczuk z Klubu Sportów Balonowych Wrocław i Joanna Biedermann z Aeroklubu Nadwiślańskiego w Grudziądzu, na co dzień pilotka PLL LOT, pierwszy oficer na Boeingach 787 Dreamliner!

3. Mistrzostwa Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze rozpoczną się dzisiaj i potrwają do soboty. Oficjalną ceremonię otwarcia mistrzostw zaplanowano na godz. 19 na placu przy Nałęczowskim Ośrodku Kultury przy ul. Lipowej 6.

Loty zawodniczek odbywać będą się wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. – Będziemy oczywiście chcieli rozegrać jak najwięcej konkurencji, w jednym locie może być ich nawet kilka. Liczymy, że decydująca w baloniarstwie pogoda nie pokrzyżuje nam szyków, a pilotki zmierzą się w konkurencjach wymagających zarówno umiejętności zaplanowania jak i precyzji lotu – podkreśla dyrektor Adam Gruszecki.

Wszystkie konkurencje będą rozgrywane w Nałęczowie i bliskiej okolicy, zatem kibice, którzy zapragną obejrzeć zmagania nie powinni mieć problemów ze znalezieniem dogodnych miejsc do obserwacji. – Najlepiej w pobliżu Term Pałacowych w nałęczowskim parku – podpowiada kibicom Adam Gruszecki. – Najatrakcyjniejsze dla publiczność są wspólne starty balonów lub konkurencje, w ramach których balony przelatują nisko nad miastem. Jak już wspomniałem, o wszystkim finalnie zadecyduje pogoda, ale będziemy oczywiście chcieli aby impreza była atrakcyjna dla wszystkich kibiców. Liczymy także, że warunki pozwolą na zorganizowanie nocnego pokazu – pięknie podświetlone balony to spektakularny widok i wspaniała sceneria do wyjątkowych zdjęć – dodaje dyrektor Aeroklubu Lubelskiego i dyrektor generalny mistrzostw świata.

Wyniki zawodów i klasyfikacja 3. Mistrzostw Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze będą prezentowane na stronie internetowej mistrzostw www.skrzydlatynaleczow.pl

Organizatorzy zachęcają także do śledzenia profilu imprezy na facebooku. Tam oprócz informacji i rezultatów, będą informować o przebiegu mistrzostw, a także udostępniać zdjęcia oraz filmy.

Czas między lotami balonów, wypełniony zostanie w Nałęczowie licznymi atrakcjami, m.in. pokazami ga­stronomicznymi i sportowymi, akrobacjami samolotowymi, skokami spadochronowymi, kiermaszami i koncertami (zagrają zespoły Korzuh i Żuki).

Goście będą mieli też okazję do skorzystania z bogatej oferty zabiegów w Uzdrowisku Nałęczów.

MAG

Program 3. Mistrzostw Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane Powietrze

6 sierpnia (poniedziałek)

9:00 – 15:00 rejestracja zawodniczek
16:00 – 17:00 odprawa generalna
19:00 – 19.45 oficjalna ceremonia otwarcia 3. Balonowych
Mistrzostw Świata Kobiet w Balonach na Ogrzane
Powietrze – plac przy Nałęczowskim
Ośrodku Kultury, ul. Lipowa 6

7-9 sierpnia (wtorek, środa, czwartek)

6:00 – 9:00 poranne loty zawodnicze
18:00 – 20:00 popołudniowe loty zawodnicze

10 sierpnia (piątek)

6:00 – 9:00 poranny lot zawodniczy
18:00 – 20:00 popołudniowy lot zawodniczy
20:00 – 21:30 koncert muzyczny zespołu Korzuh
(scena Park Uzdrowiskowy)
21:30 – 22:00 nocny pokaz balonów – Park Uzdrowiskowy

11 sierpnia (sobota)

6:00 – 9:00 ostatni lot zawodniczy Mistrzostw
10:00 – 18:00 ogólnopolski konkurs ” Nasze Kulinarne
Dziedzictwo – Smaki Regionów” – plac przy NOK, ul. Lipowa 6
17:30 – 18:00 pokaz lotniczy Biało-Czerwone Iskry
18:00 – 18:30 pokazowy start balonów Fiesta
18:30 – 20:00 koncert muzyczny zespołu Żuki
– scena Park Uzdrowiskowy
20:00 – 21:30 oficjalna ceremonia zakończenia Mistrzostw
– scena Park Uzdrowiskowy
21:30 – 22:00 nocny pokaz balonów – Park Uzdrowiskowy

Wystartują w 3. Mistrzostwach Świata Kobiet

Nicola SCAIFE, Mia FRASER(Australia), Elisabeth KINDERMANN (Austria), Maria Petric MIKLOUSIC (Chorwacja), Sylvia MEINL, Astrid CARL, Katharina KRACK, Aline KALOUSDIAN (Niemcy), Lindsay MUIR, Chloe HALLETT (Wielka Brytania), Rita BECZ (Węgry), Tomoko KURAHASHI, Rieko SHINGO, Akari SUE (Japonia), Kristine VEVERE, Ieva SKELE (Łotwa), Migle VAITULEVICIUTE, Ieva SUOPYTE, Agne SIMONAVICIUTE, Julija ROMANOVSKAJA (Litwa), Sanne HAARHUIS, Caroline SPLINTERS (Holandia), Diana NOSONOVA, Mariya OPARINA (Rosja), Nicole VOGEL (Szwajcaria), Kelli KELLER, Cheri WHITE, Kim MAGEE, Victoria VERTREES (USA)