Odeszli

W czasie minionych dwunastu miesięcy pożegnaliśmy kolejnych wybitnych przedstawicieli lubelskiego środowiska sportowego, zawodników, trenerów i działaczy, związanych z klubami z naszego miasta.
29 stycznia zmarł Mirosław Sajewicz, były piłkarz Motoru Lublin. W sezonie 1982/83 w barwach lubelskiej drużyny rozegrał w ekstraklasie 17 spotkań. Miał 59 lat. Występował także między innymi w Widzewie Łódź, z którym dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski, Radomiaku, Stali Mielec oraz fińskich OTP Oulu i Mikkelin Palloilijat. Po zakończeniu kariery mieszkał w Dusznikach-Zdroju.

28 maja odszedł Krystian Rempała, zaledwie 18-letni żużlowiec, drużynowy mistrz Europy juniorów z 2015 roku. Był wychowankiem Stali Rzeszów, z którą w 2015 roku, zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jako „gość”, reprezentował w jednym meczu II ligi KMŻ Lublin, w którym w 5 biegach uzyskał 8 punktów i 2 bonusy.

3 czerwca zmarł Paweł Kowalski, były trener lubelskiego Motoru, z którym w sezonie 1988/89 awansował do ekstraklasy. Na Lubelszczyźnie pracował także w Górniku Łęczna. Miał 79 lat.
Kowalski przygodę z piłką rozpoczynał w PTC Pabianice. W czasie służby wojskowej (1959-1960) występował w Śląsku Wrocław. Później aż do 1970 był piłkarzem ŁKS Łódź. 21 maja 1967 roku, w spotkaniu z ,Belgią zadebiutował w reprezentacji. W biało-czerwonych barwach rozegrał 4 spotkania.

18 lipca na cmentarzu przy ulicy Lipowej odbył się pogrzeb Witolda Sokołowskiego, byłego piłkarza lubelskiego Motoru, a następnie szkoleniowca i nauczyciela wychowania fizycznego.
Sokołowski urodził się w 1939 roku. Był wychowankiem Korony Góra Kalwaria. Do Motoru trafił w wieku 24 lat z Radaru Bemowo Piskie. Od początku występów w Motorze należał do najlepszych strzelców drużyny. Był współautorem dwóch awansów lubelskiego zespołu do II ligi – w 1965 roku, oraz w 1968 roku. Piłkarską karierą zakończył w 1971 roku.
Witold Sokołowski zmarł w Lublinie 12 lipca. Miał 77 lat, z których ponad 50 poświęcił Motorowi i lubelskiemu sportowi.

3 sierpnia w wieku 85 lat zmarł Kazimierz Kowalczyk – były zawodnik, trener i działacz kolarski. W 1958 roku został mistrzem województwa w jeździe na czas. Największe sukcesy odnosił jednak jako szkoleniowiec, pracując w różnych lubelskich klubach. Wychował kilka pokoleń kolarzy. Do jego najbardziej znanych podopiecznych należą między innymi: Krzysztof Stec, Janusz Pożak, Jarosław Kędzierski i Adam Wojewódka. Kazimierz Kowalczyk był również prezesem Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów. Przed dwoma laty, w 2014 roku, został laureatem Sportowej Nagrody Miasta Lublin. Został pochowany na lubelskim cmentarzu przy Drodze Męczenników Majdanka.

27 września po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jacek Gdula, były znakomity zawodnik, a potem trener, wychowawca wielu pokoleń tenisistów w Świdniku, Lublinie i regionie.
Miał 63 lata.

3 października zmarł Andrzej Jendrej, były żużlowiec Motoru Lublin, reprezentant Polski. Karierę zaczynał w LPŻ Zielona Góra.
W latach 1962-169 i 1971-72) reprezentował Motor. W latach 1966-1967 był powoływany do kadry narodowej na mecze testowe z reprezentacjami ZSRR i Czechosłowacji. Jako reprezentant Polski był m.in. najlepszym zawodnikiem spotkania z ZSRR, rozegranego 25 października 1967 roku w Lublinie (ustanowił wówczas rekord toru – 73,4 sek).
Ponadto w latach 1965 i 1967 w parze z Andrzejem Mazurem wygrywał organizowany w Lublinie turniej par żużlowych.
Po zakończeniu kariery sportowej pracował w klubie jako mechanik. Startował także w pokazowych wyścigach oldboyów.