Paulina Guba mistrzynią Europy!

Tak Paulina Guba tuż po zakończeniu konkursu pchnięcia kulą cieszyła się ze zwycięstwa i wywalczenia tytułu mistrzyni Europy.

Paulina Guba, zawodniczka AZS UMCS Lublin zdobyła złoty medal w konkursie pchnięciu kulą podczas rozgrywanych w Berlinie 24. Mistrzostw Europy. Zwycięstwo podopieczna trenera Edmunda Antczaka zapewniła sobie dopiero w ostatniej próbie, w której pchnęła kulę na 19,33 metra, o 14 cm dalej od prowadzącej reprezentantki gospodarzy, faworyzowanej Christiny Schwanitz. To historyczne osiągnięcie nie tylko dla lubelskiej lekkiej atletyki!

Paulina Guba, która niedawno w Lublinie po raz kolejny została mistrzynią Polski seniorek, do Berlina pojechała z drugim wynikiem na liście najlepszych tegorocznych rezultatów w Europie. Już w eliminacjach, osiągając trzecią odległość, zawodniczka AZS UMCS dała rywalkom sygnał, że walczyć będzie o podium.

Finał 27-latka, wychowanka Startu Otwock, rozpoczęła od pchnięcia na odległość 18,77 metra, co od razu dało jej drugą lokatę, za broniącą tytułu, dwukrotną mistrzynią Europy z Zurychu (2014) i Amsterdamu (2016) Christiną Schwanitz (19,19 m).

W piątej serii na chwilę Guba spadła nawet na trzecie miejsce. Aliona Dubitskaya z Białorusi uzyskała 18.81 i wyprzedziła naszą reprezentantkę.

Na odpowiedź podopiecznej trenera Antczaka nie trzeba było długo czekać. Zawodniczka AZS UMCS weszła do koła zaraz po Białorusince i posłała kulę na 19.02, odzyskując drugą lokatę.

Emocje sięgnęły zenitu w ostatniej serii. Polka pchnęła kulę na 19.33 m, wyprzedzając Niemkę! Schwanitz miała jeszcze jedną szansę na poprawę, ale nie wykorzystała jej i to zawodniczka AZS UMCS Lublin została mistrzynią Europy! – Nie wiem co zrobiłam. Po 19,02 doszłam do wniosku, że trzeba iść na całość. Przytrzymałam łokieć… i wygrałam. Nie wiem co powiedzieć, po prostu jestem w szoku. – cieszyła się tuż po zakończeniu konkursu Paulina Guba, nasza mistrzyni Europy.

Wygrywając rywalizację w pchnięciu kulą Guba zdobyła 50. złoty medal w historii startów Polaków w Mistrzostwach Europy! Warto także podkreślić, że nigdy wcześniej żadna z Polek nie stała na najwyższym stopniu podium letnich mistrzostw Europy w pchnięciu kulą. 80 lat temu, w Wiedniu, brąz z wynikiem… 12.55 zdobyła Wanda Flakowicz.