Radni wzięli się za dyrektora

Andrzej Gołąb - dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

Aż 41 pytań w ramach interpelacji powiatowi radni zadali dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Andrzej Gołąb na odpowiedź ma 14 dni. W tym czasie musi zmierzyć się z wieloma niewygodnymi dla siebie tematami. Z kolei na osiem pytań dotyczących Muzeum musi odpowiedzieć starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk.

Wokół Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie wciąż gorąco. Powiatowi radni z opozycji nie odpuszczają i chcą poznać prawdziwe powody dyscyplinarnego zwolnienia dwojga pracowników jednostki, ale też dowiedzieć się, na jakich zasadach odbywa się współpraca Muzeum z powstałym przed dwoma lata Towarzystwem Historycznym im. Antoniego Patka. Oba te podmioty łączy osoba Andrzeja Gołąba, który jest dyrektorem Muzeum, a w stowarzyszeniu pełni funkcję wiceprezesa.

Ośmioro radnych powiatu krasnostawskiego: Marek Piwko, Janusz Szpak, Anna Mróz, Krzysztof Zieliński, Marcin Zając, Karol Babiarz, Tadeusz Chruściel i Leszek Janeczek zadali dyrektorowi Gołąbowi, w ramach interpelacji, aż 41 pytań! Dokument złożyli 10 sierpnia, a zgodnie z prawem na udzielenie odpowiedzi jest 14 dni. Radni zapytali Gołąba o powody zwolnienia pracowników, jak dyrektor interpretuje art. 52 kodeksu pracy, czy nagrywał załogę, dlaczego dyscyplinarki dał dwóm osobom, skoro polecenia służbowego nie wykonały cztery. Zaznaczyli, że jedna ze zwolnionych osób została uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę za długoletnią służbę na rzecz kultury.

Pytający chcieliby też poznać wykształcenie dyrektora, czy ukończył studia lub kurs z zarządzania zasobami kultury i czy przypadkiem Muzeum za to nie zapłaciło. Kilka pytań dotyczy współpracy jednostki z Towarzystwem Historycznym im. Antoniego Patka. Radni chcą wiedzieć, dlaczego w Muzeum nie ma oryginału porozumienia ze stowarzyszeniem, czy Andrzej Gołąb brał delegacje z kierowanej przez siebie jednostki jako dyrektor, czy też członek Towarzystwa. Zwrócili się do niego, by udokumentował cele wyjazdów służbowych. Zapytali również, dlaczego delegacje w jednostce podpisuje główna księgowa, a nie przełożeni dyrektora, czyli starosta lub wicestarosta.

Kilka pytań dotyczy ewentualnej pracy dla Towarzystwa świadczonej przez pracowników Muzeum. Radni chcą wiedzieć czy wykonywali ją w godzinach swojej pracy na rzecz jednostki, czy też Andrzej Gołąb wydawał im polecenia, by pracowali dla stowarzyszenia i czy któraś z zatrudnionych w Muzeum osób złożyła deklarację współpracy z Towarzystwem.

Dyrektor Gołąb ma też wytłumaczyć się, dlaczego nie informował zarządu powiatu o kontrolach podmiotów zewnętrznych w Muzeum. Jedno z pytań dotyczyło kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Radni chcą, by Gołąb wyjaśnił też, czemu nie wyraził zgody na przeprowadzenie ankiety antymobbingowej. Zapytali go również, czy ma coś wspólnego z artykułami szkalującymi pracowników Muzeum, które ukazały się w Internecie. Chcą dowiedzieć się, w jaki sposób ich autor wszedł w posiadanie treści wiadomości elektronicznych między dyrektorem a pracownikami.

Andrzej Gołąb ma zatem pełne ręce pracy, żeby na wszystkie pytania udzielić odpowiedzi. Opozycja pytaniami zarzuciła również starostę Andrzeja Leńczuka. Chce wiedzieć, jak wygląda realizacja nadzoru nad Muzeum, dlaczego starosta nie egzekwuje od dyrektora realizacji obowiązku informowania na piśmie o kontrolach podmiotów zewnętrznych, dlaczego Andrzej Gołąb nie informował zarządu o wyjazdach służbowych.

Radni chcą też poznać zdanie starosty Leńczuka co do łączenia przez Gołąba funkcji dyrektora jednostki i wiceprezesa Towarzystwa, które w ich opinii nie dysponuje praktycznie żadnym potencjałem finansowym, lokalowym czy innym i korzysta z zasobów Muzeum. Jedno z pytań dotyczy tego, jak starosta zareagował na udostępniane przez Towarzystwo na swoim fanpage`u na Facebooku artykuły szkalujące pracowników Muzeum. Radni chcą też wiedzieć, dlaczego nie została powołana Rada Muzeum i poznać opinię starosty co do zwolnienia dwojga pracowników i zatrudnienia w ostatnim czasie osoby przebywającej na emeryturze. (ps)

1 KOMENTARZ

  1. Interpelację Do Przewodniczącego Zarządu Powiatu w osobie Starosty Andrzeja Leńczuka skierowało 9 radnych. W artykule najprawdopodobniej poprzez niedopatrzenie nie wskazano osoby radnego Bogusława Domańskiego. Tak więc pytania do pana Starosty Leńczuka, dyrektora Muzeum Gołąba, ale też do panów z Zarządu Powiatu
    ( Nowosadzki, Suchorab, Niescior, Mróz ), w nawiasie radni, którzy zostali wybrani w wyborach powszechnych, przyp. Andrzej Leńczuk nominat pani poseł Teresy Hałas. skierowało w formie Interpelacji 9 na 19 radnych Rady Powiatu. W większości są to pytania, na które Radni nie otrzymali odpowiedzi podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu zwołanej w temacie krytycznej sytuacji organizacyjnej w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Krzysztof Zieliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here