Tarasy Zamkowe z nagrodą SARP

Tarasy Zamkowe, najnowocześniejsze centrum handlowo-usługowe Lublina zdobyło prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Obiekt użyteczności publicznej – inne obiekty” w konkursie „Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich”!
Wyróżniona przez SARP architektoniczna koncepcja Tarasów Zamkowych powstała w lubelskiej pracowni Stelmach i Partnerzy. Uwzględnia wymogi zrównoważonego budownictwa, kontekst dziedzictwa kulturowego i otaczającą naturę. Stanowi syntezę ekologicznego myślenia o krajobrazie i najnowszej techniki budowlanej.
Cały obiekt architektonicznie podporządkowany został sąsiedztwu terenów zielonych oraz lubelskiego Starego Miasta. Wpisano go w krajobraz naturalny, jest więc częściowo krajobrazem (zielony dach i skarpy od rzeki Czechówki), częściowo budynkiem (od Al. Solidarności).

„To jeden z nielicznych obiektów o czysto komercyjnej i rozrywkowej funkcji, który oparł się presji utylitarnej ekonomiki i – co może najważniejsze – zerwał z funkcjonującymi wśród inwestorów przekonaniami na temat tego, co się ludziom podoba i co ich zachęca do zakupów. Okazuje się, że możliwość spacerowania po zielonym dachu może skuteczniej przyciągać klientów niż krzykliwe reklamy. Tych zresztą obiekt, co równie ważne, jest pozbawiony. Nieliczne wyłaniające się spod zielonego kopca fragmenty elewacji zadziwiają ascetycznym, jak na obiekt handlowy, detalem” – czytamy w uzasadnieniu jury.
– To wyjątkowo cenne wyróżnienie, bo w najbardziej dla polskiego architekta prestiżowym konkursie, Szczególnie, że architektura Tarasów Zamkowych konkurowała z filharmoniami, muzeami, centrami kultury czy kongresowymi. Immofinanz dał się przekonać do niespotykanej dla handlowych obiektów minimalistycznej formy i położenie nacisku na proekologiczny i prospołeczny przekaz. To „zielone wzgórze”, otwarty park, w którym mogą spotykać się mieszkańcy Lublina, jest jedyną, ale – jak widać – bardzo docenianą wartością tej przestrzeni – podsumowuje Bolesław Stelmach z pracowni architektonicznej „Stelmach i Partnerzy”.

Wyróżnienie w konkursie „Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015” to kolejna już nagroda potwierdzająca, że Tarasy Zamkowe charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i zarządzania. Wcześniej uznane zostały za najlepszy projekt regionalny 2015 roku w Europie (nagroda The International Property Awards w kategorii Retail Development – Project for Europe Region). Obiekt zdobył także dwa prestiżowe wyróżnienia: nagrodę The International Property Awards w kategorii Retail Development for Poland oraz tytuł Inwestycji Roku w polskim plebiscycie Prime Property Prize. Jest również pierwszym polskim centrum handlowym, które uzyskało certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej. KB