UKS Niedźwiadek ma 15 lat

W środę 9 stycznia w Miejskiej Hali Sportowej odbył się Jubileusz 15-lecia istnienia Uczniowskiego Klubu Sportowego „Niedźwiadek” Chełm. Rodzicom i zaproszonym gościom zaprezentowały się wszystkie grupy ćwiczące w klubie.


UKS Niedźwiadek oficjalnie powstał w grudniu 2003 roku. Historia sięga jednak do 1999 roku. Wraz z utworzeniem Chełmskiego Klubu Sportowe Chełmianka została powołana szkółka piłkarska. Po czterech latach, by oddzielić interesy zespołu seniorów od młodzieżowej piłki szkółka przekształciła się w Uczniowski Klub Sportowy Niedźwiadek. Klub od samego początku zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży z piłki nożnej.

Bardzo szybko odniósł pierwszy sukces, bo już we wrześniu 2004 roku chłopcy z rocznika 1993 we Wronkach wygrali turniej im. Marka Wielgusa, będący nieoficjalnymi mistrzostwami Polski. Zespół prowadzili wówczas Anatol Obuch i nieżyjący już Zygmunt Korzeniowski. Niedźwiadek jeszcze dwa razy grał w finale tego turnieju, rocznikiem 2001 i 2002, pokonując po drodze wiele ekip.

Przez 15 lat piłkarze Niedźwiadka wygrali wiele turniejów w różnych kategoriach wiekowych, wielokrotnie również kończyli zawody na drugim lub trzecim miejscu. Klub jest znany nie tylko w województwie lubelskim, ale i całym kraju. Niemal regularnie występuje w ogólnopolskim finale prestiżowego turnieju „Z podwórka na stadion”.

Obecnie UKS Niedźwiadek ma kilkanaście grup, w tym trzy dziewczęce. Najmłodszy rocznik to 2011 wśród chłopców, prowadzony przez Sebastiana Koguta i 2008 wśród dziewczynek. Klub występuje w Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy i Wojewódzkiej Lidze Młodzików, a także w chełmskich ligach trampkarzy i młodzików. Najbardziej znani zawodnicy Niedźwiadka to: Michał Kobiałka (obecnie Wisła Puławy), Paweł Jabkowski (obecnie Chełmianka), Sebastian Dąbrowski, czy Mateusz Szwed.

Dwaj ostatni trafili do Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. O ile pierwszy z nich dość szybko wrócił do Chełma, o tyle Szwed trenuje w stolicy już szósty rok. Ma na koncie wiele występów i bramek w juniorskich reprezentacjach Polski. Młodzi zawodnicy Niedźwiadka, którzy kończą wiek trampkarza starszego, na mocy porozumienia z ChKS Chełmianka kontynuują grę właśnie w tym klubie, w drużynie juniorów młodszych, a następnie juniorów starszych.

Najlepsi, najbardziej pracowici chłopcy mają szansę trafić do pierwszego zespołu Chełmianki, występującego w III lidze. Oprócz Kobiałki, Jabkowskiego w chełmskiej drużynie na trzecioligowym froncie występowali m.in.: Łukasz Kijańczuk, Kacper Kowalski, Kordian Sołtysiuk, Paweł Fornal, Damian Wacewicz, Dawid Stepaniuk, Mateusz Szczerbakow, Mateusz Garbacz, a debiuty zaliczyli: Krzysztof Rak, czy ostatnio Paweł Wójcicki.

Niedźwiadek jako klub organizuje też wiele turniejów, młodzi zawodnicy mają okazję sprawdzić swoje umiejętności z rówieśnikami z innych drużyn. Jeździ również na letnie obozy szkoleniowe w każdej kategorii wiekowej. Ściśle współpracuje z Ośrodkiem Medycyny Sportowej, można by powiedzieć, że klub działa w pełni profesjonalnie.

Szkoli się też kadra trenerów. Szkoleniowcy ciągle dokształcają się, zabiegają o wyższe licencje, obowiązkowo biorą udział we wszystkich kursokonferencjach organizowanych w Lublinie czy to przez Lubelski Związek Piłki Nożnej, czy też Polski Związek Piłki Nożnej.

W jubileuszowej uroczystości uczestniczyli m.in. wiceprezydent Chełma – Andrzej Kosiniec, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej – Zbigniew Bartnik, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu w chełmskim magistracie, Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk. Na ręce prezesa UKS Niedźwiadek, Mariana Sikorskiego posypały się gratulacje, życzenia sukcesów i okazałe okolicznościowe puchary. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here