100-lecia odnowienia Parafii Rzymskokatolickiej w Bończy

9 czerwca 2019 r. w Bończy odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia odnowienia parafii rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Parafia w Bończy (dawniej Pustotew) istniała od końca XV w. W kolejnym stuleciu w miejscowości funkcjonowała świątynia kalwińska, ufundowana przez podkomorzego chełmskiego Mikołaja Sienickiego, którą w XVII w. przekazano katolikom. Parafię zlikwidowały władze rosyjskie pod koniec XIX w. Jej odnowienia dokonał biskup lubelski Marian Fulman na początku 1919 r. W ramach uroczystości w szesnastowiecznej świątyni odbyła się uroczysta Msza św., którą koncelebrowali proboszcz ks. Janusz Ryń oraz ks. prof. Antoni Tronina, emerytowany profesor KUL i kapelan Domu Pomocy Społecznej w Żułowie.

Następnie odbył się Festyn Parafialny z udziałem zespołów artystycznych z Kraśniczyna i Wojsławic. W części oficjalnej uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych z Krasnegostawu oraz gminnych z Kraśniczyna i Wojsławic, którzy na ręce księdza proboszcza złożyli serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu oraz życzenia wielu owocnych lat pracy. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here