100 lat od słynnych objawień

13 maja minie 100 lat od objawień w Fatimie. Z tej okazji w wielu parafiach odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Główne obchody jubileuszu w naszej archidiecezji powiązane będą z odpustem w lubelskim kościele pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Tuwima 5 w Abramowicach.
Już od 4 maja wierni uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystości 100-lecia objawień zostały wpisane w program misji parafialnych, które trwają od 6 i zakończą się 14 maja. Są one czasem przygotowania parafii i wszystkich chętnych do pełnego przeżycia uroczystości i przyjęcia wciąż aktualnego orędzia Matki Bożej przekazanego światu przed 100 laty, kiedy to o 17.19 Matka Boża, po raz pierwszy, niecały kilometr od Fatimy, w Cova da Iria – „Dolinie Pokoju”, objawiła się trojgu pastuszkom – dziesięcioletniej Łucji dos Santos oraz rodzeństwu: dziewięcioletniemu Franciszkowi i siedmioletniej Hiacyncie Marto.

Ani Boga, ani religii

Do objawień doszło w Portugalii, gdy jej stolicę, Lizbonę, ogłoszona ateistyczną stolicą świata. W tym czasie rządy w Portugalii sprawowała masoneria. Prześladowano Kościół, represjonowano osoby duchowne i świeckie, a wiele z nich poniosło śmierć męczeńską. Prymasa Portugalii oraz najbardziej niewygodnych biskupów i kapłanów wypędzono z kraju. Dzieciom w szkole kazano maszerować z napisem „Ani Boga, ani religii”.
Europa była od trzech lat miejscem krwawych walk pierwszej wojny światowej, a władzę w Rosji po upadku caratu przejmowali komuniści.
Przesłanie fatimskie uświadamiało ludzi, że przyszłe losy świata są uzależnione od ich świadomej, ufnej modlitwy. Jan Paweł II powiedział, że najistotniejszą treścią orędzia z Fatimy jest wezwanie, „Modlić się, modlić się i jeszcze raz modlić się”.

Inna ręka prowadziła kulę

W dniach 10-13 maja trzykrotnie pielgrzymował do Fatimy św. Jan Paweł II. Trafiony 13 maja 1981 r. na placu św. Piotra w Rzymie kulą zamachowca Ali Agcy, Ojciec Święty przyjechał rok później do Fatimy, by podziękować Pani Fatimskiej za ocalone życie. Ojciec Święty nie miał wątpliwości, że to Maryja z Fatimy uratowała go od niechybnej śmierci, co wyraził słowami: „Czyjaś ręka strzelała, ale inna ręka prowadziła kulę”. Agca, zawodowy morderca, strzelał, by zabić. Ten strzał powinien być śmiertelny. Kula przeszyła ciało papieża, raniąc go w brzuch, prawy łokieć i palec wskazujący lewej ręki. Zamach na życie św. Jana Pawła II wydarzył się dokładnie o tej samej godzinie, o której pierwszy raz dzieciom w Portugalii objawiła się Matka Boża.

Trzy tajemnice

Dwie pierwsze tajemnice fatimskie Łucja Santos, która została zakonnicą, spisała w 1941 r.. (Jej towarzysze z Doliny Pokoju, Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po objawieniach). Tajemnice fatimskie zostały rozpowszechnione w całym Kościele katolickim. Trzecia tajemnica pozostawała nieznana aż do 2000 r. Tajemnicę tę siostra Łucja spisała na polecenie biskupa Fatimy 3 stycznia 1944 r. Wzbraniała się długo przed przeniesieniem swej wizji na papier, tłumacząc, że Matka Boża zabroniła jej ujawnienia tej części przepowiedni przed rokiem 1960. Biskup Leiria przekonał ją jednak, że nikt jej wspomnienia wcześniej nie przeczyta. W 1957 r. dokument ten dla lepszego zabezpieczenia został przekazany w zalakowanej kopercie do Watykanu. Po 1960 r. zapoznawali się z treścią pisma kolejni papieże, z wyjątkiem Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni. Żaden z nich nie zdecydował się jednak na jego ujawnienie. Jako pierwszy rąbka tajemnicy, w 1996 r., uchylił prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Zdementował on szerzące się od dawna pogłoski, jakoby trzecia tajemnica fatimska zawierała apokaliptyczną wizję końca świata i wybuchu trzeciej wojny światowej. Cztery lata później św. Jan Paweł II, podczas swojego trzeciego pobytu w Fatimie w dniach 12-13 maja 2000 r., zdecydował się na ujawnienie trzeciej tajemnicy. Ojciec Święty przybył wówczas do Fatimy, aby beatyfikować Hiacyntę i Franciszka. Wtedy, to ofiarował on Matce Fatimskiej pierścień z wygrawerowanym wizerunkiem Matki Bożej i słowami „Totus Tuus”, który podarował papieżowi kard. Stefan Wyszyński w pierwszych dniach pontyfikatu.
Trzecia tajemnica fatimska zawiera w swej treści ostrzeżenie, że największym zagrożeniem jest ateizm i życie takie, jakby Bóg nie istniał. Prorocza wizja ostrzega i przypomina, że przyszłość ludzkości uzależniona jest od wolnego wyboru ludzi, od ich opowiedzenia się za Bogiem i jego prawami lub przeciwko Niemu.

Lubelski odpust

13 maja b.r. w kościele Matki Bożej Fatimskiej mszy św. odpustowej o godz. 18.00, którą poprzedzi nabożeństwo różańcowe o godz. 17.00, będzie przewodniczył ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Następnie odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i ucałowanie relikwii rodzeństwa Franciszka i Hiacynty Marto – świętych po ich kanonizacji, której w dniu jubileuszu ma dokonać papież Franciszek podczas swojej wizyty w Fatimie. Potem będzie miał miejsce Apel Maryjny, a po uroczystości wystąpi zespół Guadelupe.
Parafia przy ul. Tuwima liczy obecnie 7442 wiernych. Poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod kościół dokonał ks. bp Bolesław Pylak 12 października 1986 r. Pochodził z grobu św. Piotra w Rzymie. Budowę nowoczesnej świątyni według projektu lubelskiego architekta Janusza Gągały zakończono w 1992 r. Od 13 października 2014 r. świątynia pw. MB Fatimskiej szczyci się posiadaniem kropli krwi św. Jana Pawła II, wielkiego czciciela Pani z Fatimy. Przy parafii działają liczne wspólnoty i grupy parafialne, m.in.: Liturgiczna Służba Ołtarza, Rada Duszpasterska, Legion Maryi, Domowy Kościół, Kółka Różańcowe Dzieci, Grupa Różańcowo-Misyjna, Grupa Charytatywna, Schola, ZHR, zuchy, KSM. Upamiętnieniem tegorocznych misji i uroczystości 100-lecia objawień Matki Bożej będzie tablica, która zostanie wmurowana w przedsionku kościoła oraz monstrancja, dar od parafian.
Elżbieta Kasprzycka