100 tysięcy do podziału dla działkowców

Od tego roku świdniccy działkowcy przy realizacji swoich ogródkowych inwestycji mogą liczyć na wsparcie finansowe miasta

Stowarzyszenia i związki prowadzące na terenie Świdnika ogródki działkowe mogą już starać się o wsparcie na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych. Miasto przeznaczyło dla nich 100 tys. zł. Nabór wniosków trwa do końca  kwietnia.


Z początkiem tego roku Rada Miasta Świdnik przyjęła uchwałę, w myśl której urząd miasta może udzielać dotacji stowarzyszeniom prowadzącym ogródki działkowe na terenie miasta. Dzięki tym zapisom stowarzyszenia i związki zrzeszające działkowców mogą starać się o wsparcie na realizację różnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Miasto zabezpieczyło w budżecie na te zadania pulę 100 tys. zł, a zgłoszone przez działkowców projekty mogą otrzymać aż 99. proc. dofinansowania.

– Ta inicjatywa to odpowiedź na głosy mieszkańców, które docierają do nas już od jakiegoś czasu. W wielu samorządach jest już to praktykowane i my także zdecydowaliśmy się na taką formę wsparcia – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Oficjalnie w Świdniku działają 4 takie ogrody, choć nieoficjalnie mówi się o 7, bo największy z nich – Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Westerplatte, dzieli się na sektory, których w Świdniku jest 4 (i 2 poza Świdnikiem).

– Jeszcze nie składaliśmy wniosków, ale na pewno to zrobimy – mówi Stanisław Pszeniczka, prezes ROD im. Obrońców Westerplatte. – Mamy jeszcze czas, bo nabór trwa do końca kwietnia. Czekamy na wycenę naszych projektów.

Prezes ROD docenia inicjatywę miasta i cieszy się, że w końcu została podjęta. – Zabiegaliśmy o to od kilku lat. W ubiegłym roku z pomocą Okręgowego Zarządu w Lublinie jeszcze raz skontaktowaliśmy się z urzędem miasta i wreszcie się udało. Jesteśmy wdzięczni i radzie miasta, i burmistrzowi, że przychylili się do naszej prośby – podkreśla S. Pszeniczka.

Wnioski stowarzyszeń ogrodowych rozpatrzy komisja powołana przez burmistrza, a projekty, na które działkowcy otrzymają pieniądze powinny być zrealizowane i rozliczone do końca bieżącego roku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here