1001 LED-ów rozświetli Świdnik

Miasto Świdnik szuka firmy, która zajmie się wymianą istniejącego oświetlenia ulicznego na LED-owe. Wymienionych zostanie około tysiąca lamp w różnych punktach Świdnika, głównie w Śródmieściu.


Z końcem ubiegłego roku władze Świdnika podpisały umowę o dofinansowanie projektu „Modernizacja istniejącego oświetlenia na energooszczędne w Gminie Miejskiej Świdnik”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Dzięki pozyskanym środkom miasto zamierza wymienić w tym roku 1001 lamp sodowych na oprawy LED. Jak tłumaczą urzędnicy, będą one nie tylko bardziej wydajne, ale i o wiele oszczędniejsze w użyciu, bo nowe lampy będą wyposażone w system 5-stopniowej redukcji mocy.

– Zakładamy, że oszczędności z tego tytułu mogą wynieść nawet 30-40 proc. dotychczasowych kosztów – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

W ramach projektu wymienionych zostanie również około 140 uszkodzonych słupów oświetleniowych. Ponadto w 51 szafkach oświetlenia ulicznego zamontowany zostanie zdalny systemu inteligentnego sterowania oświetleniem z transmisją danych. Umożliwi on kontrolę nad czasem świecenia lamp poprzez zdalne ustawianie zegara astronomicznego, kontrolę zużycia energii oraz skuteczniejszą konserwację lamp.

Nowe lampy zostaną zamontowane w różnych punktach miasta, głównie w centrum i obszarze wskazanym w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta na lata 2016-23 (m.in. ul. Strażacka, Niepodległości, Wyszyńskiego, Norwida, Okulickiego, skwer przy kinie), a także na m.in. Reymonta, Głowackiego, Kasperka, Świerkowej, czy Modrzewiowej.

Według wstępnych kalkulacji, przyjętych w Planie Zamówień Publicznych UM Świdnik, projekt ten może kosztować ponad 1,5 mln zł. Ostateczną cenę rozstrzygnie dopiero przetarg. 85 proc. kosztów netto pokryje unijna dotacja przyznana gminie, a na terenie rewitalizacji dodatkowe 10 proc. środki z budżetu państwa.

Na oferty od wykonawców miasto czeka do 26 kwietnia, a nowe lamy mają pojawić się w mieście najpóźniej do końca października tego roku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here