11 Listopada w cieniu pandemii

Krasnystaw

Niestety. Pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały zdecydowanie skromniejszy charakter niż w ostatnich latach. W symbolicznych uroczystościach brali udział praktycznie wyłącznie przedstawiciele lokalnych samorządów.

KRASNYSTAW

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. W tym roku, w związku z panującą w kraju sytuację epidemiczną, obchody Święta Niepodległości miały charakter symboliczny.

O godz. 12.00 w kościele Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, z udziałem poseł Teresy Hałas, starosty krasnostawskiego Andrzej Leńczuka, burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka, radnych rady powiatu i rady miasta została odprawiona przez księdza dziekana Jarosława Wójcika msza w intencji Ojczyzny. W drugiej części uroczystości dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Krasnymstawie.

Przy tablicach pamiątkowych umiejscowionych na budynku kolegium pojezuickiego oraz ratuszu złożono wieńce w hołdzie i szacunku, tym którzy walczyli i polegli za Polskę. Ukoronowaniem obchodów tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości był patriotyczny przejazd udekorowanych białoczerwonymi flagami samochodów i motocykli ulicami Krasnegostawu.

Wcześniej na krasnostawskim Cmentarzu Wojskowym przy ul. Okrzei, poseł Hałas, starosta Leńczuk oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Mirosław Księżuk, czcząc pamięć bohaterów, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

GORZKÓW

W związku z epidemią koronawirusa i licznymi ograniczeniami obchody Święta Niepodległości wyglądały też nietypowo w Gorzkowie. Skromne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Stanisława BiM, którą odprawił proboszcz tutejszej parafii, ks. Andrzej Wołoszyn. Po liturgii delegacja składająca się z zastępcy wójta gminy Gorzków Piotra Cichosza i skarbnik Bożeny Sik złożyła wieniec pod Pomnikiem Poległych oraz zapaliła znicz pod tablicą upamiętniającą 100-rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

ŁOPIENNIK GÓRNY

Nieco więcej osób brało udział w obchodach święta 11 Listopada w Łopienniku. Tradycyjnie rozpoczęły się one od mszy w intencji Ojczyzny. Później delegacja władz na czele z wójtem Arturem Sawą złożyła wieńce na grobach żołnierzy poległych w walce o niepodległość. – Obchody dzisiejszego święta to wyraz naszego patriotyzmu. Serdecznie dziękuję Księżom, ministrantom i organiście za sprawowaną Mszę Świętą, Pocztom Sztandarowym z OSP Łopiennik Dolny, OSP Łopiennik Górny oraz OSP Olszanka za uczestnictwo i piękną patriotyczną postawę. Dziękuję również delegacji samorządowej oraz mieszkańcom za udział w Święcie Narodowym – napisał na swoim Facebooku Sawa.

RUDNIK

Z okazji Święta Niepodległości w kościele w Rudniku ks. Kazimierz Zaręba odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli m.in. strażacy oraz delegacja urzędu gminy w składzie: wójt Paweł Kucharczyk oraz sekretarz Stanisław Repeć. Po mszy wójt, sekretarz oraz ks. proboszcz udali się pod pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości, gdzie odmówili modlitwę oraz złożyli kwiaty.