11 Listopada w cieniu pandemii

Krasnystaw

Niestety. Pandemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały zdecydowanie skromniejszy charakter niż w ostatnich latach. W symbolicznych uroczystościach brali udział praktycznie wyłącznie przedstawiciele lokalnych samorządów.

KRASNYSTAW

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. W tym roku, w związku z panującą w kraju sytuację epidemiczną, obchody Święta Niepodległości miały charakter symboliczny.

O godz. 12.00 w kościele Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, z udziałem poseł Teresy Hałas, starosty krasnostawskiego Andrzej Leńczuka, burmistrza Krasnegostawu Roberta Kościuka, radnych rady powiatu i rady miasta została odprawiona przez księdza dziekana Jarosława Wójcika msza w intencji Ojczyzny. W drugiej części uroczystości dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Krasnymstawie.

Przy tablicach pamiątkowych umiejscowionych na budynku kolegium pojezuickiego oraz ratuszu złożono wieńce w hołdzie i szacunku, tym którzy walczyli i polegli za Polskę. Ukoronowaniem obchodów tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości był patriotyczny przejazd udekorowanych białoczerwonymi flagami samochodów i motocykli ulicami Krasnegostawu.

Wcześniej na krasnostawskim Cmentarzu Wojskowym przy ul. Okrzei, poseł Hałas, starosta Leńczuk oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Mirosław Księżuk, czcząc pamięć bohaterów, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

GORZKÓW

W związku z epidemią koronawirusa i licznymi ograniczeniami obchody Święta Niepodległości wyglądały też nietypowo w Gorzkowie. Skromne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Stanisława BiM, którą odprawił proboszcz tutejszej parafii, ks. Andrzej Wołoszyn. Po liturgii delegacja składająca się z zastępcy wójta gminy Gorzków Piotra Cichosza i skarbnik Bożeny Sik złożyła wieniec pod Pomnikiem Poległych oraz zapaliła znicz pod tablicą upamiętniającą 100-rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

ŁOPIENNIK GÓRNY

Nieco więcej osób brało udział w obchodach święta 11 Listopada w Łopienniku. Tradycyjnie rozpoczęły się one od mszy w intencji Ojczyzny. Później delegacja władz na czele z wójtem Arturem Sawą złożyła wieńce na grobach żołnierzy poległych w walce o niepodległość. – Obchody dzisiejszego święta to wyraz naszego patriotyzmu. Serdecznie dziękuję Księżom, ministrantom i organiście za sprawowaną Mszę Świętą, Pocztom Sztandarowym z OSP Łopiennik Dolny, OSP Łopiennik Górny oraz OSP Olszanka za uczestnictwo i piękną patriotyczną postawę. Dziękuję również delegacji samorządowej oraz mieszkańcom za udział w Święcie Narodowym – napisał na swoim Facebooku Sawa.

RUDNIK

Z okazji Święta Niepodległości w kościele w Rudniku ks. Kazimierz Zaręba odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli m.in. strażacy oraz delegacja urzędu gminy w składzie: wójt Paweł Kucharczyk oraz sekretarz Stanisław Repeć. Po mszy wójt, sekretarz oraz ks. proboszcz udali się pod pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości, gdzie odmówili modlitwę oraz złożyli kwiaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here