11 mln zł robią wrażenie

Opozycja w krasnostawskiej radzie miasta już nie może psioczyć na burmistrza Roberta Kościuka, że nie pozyskuje zewnętrznych funduszy. Choć jedna jaskółka wiosny nie czyni, to uzyskane przez miasto prawie 11 mln zł z Rządowego Programu Polski Ład na modernizację basenu i budowę hali sportów walki, bez wątpienia jest sukcesem Krasnegostawu.

Kilka miesięcy temu radni miejscy z Krasnegostawu wytknęli burmistrzowi Robertowi Kościukowi, że nie pozyskuje pieniędzy z zewnątrz, a miasto nie rozwija się tak, jak powinno. W roli głównego oponenta wystąpił były burmistrz Andrzej Jakubiec. Podczas wrześniowej sesji rady miasta stwierdził on, że gdyby nie inwestycje realizowane z inicjatywy zarządu powiatu, w mieście nic by się nie działo. Według Jakubca, obecny burmistrz przez trzy lata nie ma się czym pochwalić.

Robert Kościuk nie był dłużny. Odparł wówczas, że właśnie Jakubiec rozpoczął kampanię wyborczą. Zarzucił poprzednikowi, że przez 20 lat rządów nie interesował się terenem przy ul. Kościuszki, który był mocno zaniedbany i przypomniał, że Krasnystaw przygotowuje się do wielu przedsięwzięć. Kościuk chwalił też współpracę miasta z powiatem krasnostawskim.

W minionym tygodniu Krasnystaw dostał wielomilionowe dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład. Na rozwój infrastruktury sportowej, a konkretnie modernizację basenu i budowę hali sportów walki uzyskał 10 800 000 zł. Tej wysokości wsparcie na wielu może zrobić wrażenie.

W ramach modernizacji krytej pływalni zostaną wymienione instalacje sanitarne i elektryczne, system uzdatniania wody, przebudowana niecka basenowa oraz zamontowane odnawialne źródła energii na potrzeby obiektu. Z kolei hala do sportów walki wraz z zapleczem powstanie przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym. Na niej również jest planowana instalacja OZE.

Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia wynosi około 12 mln zł, z czego prawie 1,2 mln zł to udział własny. Choć jedna jaskółka wiosny nie czyni, pozyskanymi pieniędzmi burmistrz Kościuk w pewien sposób wytrącił opozycji argumenty z rąk. Trudno będzie radnym zarzucić mu, że nie pozyskuje zewnętrznych funduszy. Tym bardziej, że z 20 miast powiatowych województwa lubelskiego dofinansowanie z Polskiego Ładu dostało tylko sześć. Radzyń Podlaski i Tomaszów Lubelski otrzymały wsparcie na dwa projekty, ale o wartości łącznej podobnej do dofinansowania, jakie uzyskał Krasnystaw.

Miasto do Programu Polski Ład złożyło jeszcze dwa wnioski. Pierwszy dotyczył rewitalizacji budynku ratusza miejskiego w Krasnymstawie, drugi natomiast montażu instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie miasta. Koszt pierwszego przedsięwzięcia to ok. 4,5 mln zł, drugiego natomiast – prawie 15 mln zł. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here