13 chwytających za serce historii o „chlebie wolnościowym”

Przed nami poruszające wydarzenie – już 11 maja premiera wyjątkowego wydawnictwa!
Mowa o komiksie „Chleb wolnościowy”, wydanym przez Muzeum na Majdanku, opartym na wspomnieniach 11 byłych więźniów Konzentrationslager Lublin.


Komiks stworzył Paweł Piechnik, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej i tamtejszego Uniwersytetu Artystycznego. Komiksem zajmuje się od 2005 r., a wydawnictwu o KL Lublin poświęcił 5 lat pracy. Czytał wspomnienia więźniów, a z jeszcze żyjącymi spośród nich konsultował swoje rysunki, by uniknąć nieścisłości i błędów.

Stworzył trzynaście historii, opowiadających o różnych momentach obozowego życia. Trud się opłacił, bo powstało wyjątkowe wydawnictwo o niezwykle pięknej formie, łączące komiks o obozie z krótkim posłowiem historycznym, słownikiem terminów obozowych i biogramami więźniów, których historie zainspirowały jego twórcę.

Tytuł komiksu – „Chleb wolnościowy” – nawiązuje do wyrażenie używanego podczas II wolny światowej przez więźniów obozów koncentracyjnych. Oznaczało ono chleb wypiekany poza obozem i było wyrazem tęsknoty za domem.

O chlebie marzyli wiecznie niedojadający więźniowie, stale stojący w obliczu wycieńczenia, a nawet śmierci głodowej, podejmujący różne strategie przetrwania, przedstawione w trzech częściach komiksu: „O głodzie”, „O śmierci”, „O wolności”. Niekiedy była to egoistyczna walka o swoje własne dobro, w której przegrywali wszyscy, ale większe nadzieje dawało więźniom współdziałanie i wzajemna pomoc. Opowieści w klamry ujmuje „Prolog” i „Epilog”.

Premiera komiksu, będącego udaną syntezą pięknej formy graficznej i treści edukacyjnych, odbędzie się 11 maja 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, filia przy ul. Peowiaków 12, podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem. O godzinie 13.00 Paweł Piechnik spotka się z czytelnikami, a o 14.00 rozpocznie warsztaty komiksowe. Będzie to ich druga tura – pierwsza będzie miała miejsce 10 maja o godzinie 10.00 w Muzeum na Majdanku.

Część lublinian mogła już zapoznać się z efektem pracy artysty, jako że w miejskiej przestrzeni już od 26 kwietnia w wybranych punktach Lublina (m.in. okolice gmachu fizyki na miasteczku akademickim i wejścia do Ogrodu Saskiego, plac Wolności, plac Kaczyńskiego, Rynek Starego Miasta) zagościły plansze z wybranymi stronami komiksu. Ich szlakiem odbyły się dwa spacery w ramach Sezonu Lublin – 27 kwietnia i 4 maja. Komiks można już nabyć w księgarni w siedzibie Muzeum na Majdanku oraz w księgarni internetowej PWM. Cena – 40 zł.

Joanna Dudziak