130 punktów do I LO i II LO

Sensowna decyzja! W końcu ktoś pomyślał i uznał, że bez zwiększenia progów punktowych przy naborze do pierwszych klas liceów i techników będzie trudno poprawić jakość kształcenia w chełmskich szkołach. Żeby dostać się do I LO, czy II LO, trzeba będzie uzbierać co najmniej 130 punktów.

Coroczny ranking portalu edukacyjnego „Perspektywy” przypomina nam wszystkich jak wygląda jakość kształcenia w chełmskich liceach i technikach. W porównaniu do szkół z miast o podobnej wielkości, chełmskie placówki wypadają bardzo blado. W tegorocznej klasyfikacji za rok szkolny 2017/2018 wśród 500 najlepszych ogólniaków w kraju znalazło się tylko II LO. Pociecha to jednak żadna, bo odległe miejsce w piątej setce nie jest powodem do chwalenia się, a bardziej powinno zmobilizować nauczycieli i młodzież do jeszcze cięższej pracy.

Chełmscy urzędnicy najwyraźniej dokładnie przeanalizowali ranking „Perspektyw” i postanowili z marszu wziąć się do pracy. Jedną z pierwszych decyzji była zmiana progów punktowych przy naborze do klas pierwszych liceów i techników. – Ma to poprawić jakość kształcenia – mówił na konferencji prasowej wiceprezydent Chełma, Andrzej Kosiniec, odpowiedzialny za miejską oświatę. – Co ważne te progi punktowe zostały wypracowane na spotkaniu z dyrektorami szkół.

I tak, żeby dostać się do I LO i II LO trzeba uzyskać co najmniej 130 punktów na 200 możliwych do zdobycia (wcześniej było 110 pkt.). Próg punktowy w III LO wynosi 110, a w IV LO – 100. W obu szkołach dotąd przyjmowano uczniów z 90 pkt. Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych próg do technikum ustalił na 90 punktów, zatem podniósł o 25 oczek.

Przyszli uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych przy naborze muszą uzyskać minimum 70 punktów, a Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich – po 75 pkt. W Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych do klasy o kierunku logistyka i spedytor trzeba będzie mieć 75 pkt., zaś o kierunkach: teleinformatycznym, mechatronicznym, elektrycznym i mechanik górnictwa – po 65 pkt.

W Zespole Szkół Technicznych natomiast uczniowie, którzy wybiorą klasę – technik programista i informatyk, muszą uzbierać 120 pkt. Aż o 55 więcej, niż dotychczas. Do klas o kierunkach: grafik komputerowy, mechanik pojazdów samochodowych, mechatronik, elektryk i elektronik szkoła przyjmie młodzież z 100 pkt., a do klasy o profilu mechanicznym – 90 pkt. Wszystkie szkoły branżowe pozostawiły progi punktowe bez zmian. Wynoszą 30 pkt.

Ustalono też ostateczną liczbę oddziałów w klasach pierwszych. I LO utworzy sześć oddziałów dla absolwentów gimnazjów i sześć dla uczniów, którzy ukończą szkołę podstawową. Pierwsi z nich będą uczyć się w trzyletnim liceum, drudzy w czteroletnim.

II LO proponuje odpowiednio pięć i sześć klas, III LO – 2 i 2, IV LO – 4 i 4, Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych 3 i 3, Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych 2 i 2, Zespół Szkół Technicznych 4 i 4, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich 2 i 2, Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych 2 i 2. W każdym z zespołów mają być utworzone po 2 oddziały szkoły branżowej. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here