148 filmów w 9 dni

Festiwalowi będą towarzyszyć filmowe warsztaty dla młodych adeptów tej sztuki

148 filmów, 79 premier i 10 pokazów specjalnych – tak będzie wyglądał startujący niedługo Lubelski Festiwal Filmowy. Zobaczymy na ekranie filmy krótko- i długometrażowe. Festiwal rozpocznie się już w piątek, 22 listopada, i potrwa do soboty, 30 listopada.


Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w naszym kraju międzynarodowych festiwali autorskiego kina niezależnego. Podczas spotkań zostanie zaprezentowanych 148 filmów spośród 1615 zgłoszonych z całego świata.

Podczas 79 projekcji premierowych odbędzie się 68 premier polskich, 4 europejskie, 5 międzynarodowych i 2 światowe. – Cieszymy się, że nasz festiwal jest zauważany na całym świecie. Właśnie do Lublina podczas festiwalu zapraszamy reżyserów światowych produkcji, którzy chętnie z tych zaproszeń korzystają – mówi Maciej Misztal, dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego.

Podczas LFF zostaną wyemitowane 54 filmy krótkometrażowe, które powalczą w 8 wyjątkowych konkursach: „Mistrzowie Pomysłu”, „Mistrzowie Emocji”, „Mistrzowie Tematu”, „Mistrzowie Obserwacji”, „Mistrzowie Animacji”, „Małe Mrówkojady”, „Mistrzowie Kina o Dzieciach” i „Mistrzowie Dobrze Zakręceni”. – Stawiamy na filmy krótkometrażowe, w których opisywane są problemy dnia codziennego. W dodatku są one w stanie zrobić to dość szybko – dodaje Misztal.

W dziewiątym festiwalowym konkursie „Mistrzowie Pełnego metrażu” powalczy 8 oryginalnych, autorskich filmów pełnometrażowych. – Naszym tegorocznym hasłem jest otwartość, otwarte drzwi, ponieważ jesteśmy otwarci na nowe twarze, nowe produkcje i nową pracę. Dodatkowo, gdy drzwi obrócimy w poprzek, otrzymujemy ekran filmowy, na którym chcemy pokazać to, co mamy nowego, innego – dodaje Andrzej Rysin, dyrektor programowy LFF.

Organizatorzy przygotowali też szereg atrakcji dla dzieci. Dla najmłodszych odbędą się 2 projekcje filmowe połączone z warsztatami. Dodatkowo będzie zorganizowana nowość: „Filmowy Quiz dla Rodzin”.

Festiwalowe projekcje i wydarzenia mają miejsce w: Centrum Kultury w Lublinie, Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”, Galerii Labirynt i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Pełny program festiwalu na lff.lublin.pl

Aleksandra Szyszko, lubelski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here