15-letni pirat w fordzie

Na nietypowy pomysł wpadło trzech nastolatków z powiatu krasnostawskiego, którzy na niedzielną, wieczorną przejażdżkę wyruszyli cudzym samochodem. Podczas próby zatrzymania przez policyjny patrol, ruszyli do ucieczki. Gdy auto odmówiło posłuszeństwa, ucieczkę kontynuowali pieszo. Kierowcą okazał się 15-letni młodzieniec.

W niedzielę około godziny 22.00 uwagę policjantów patrolujących ulice Krasnegostawu zwrócił osobowy ford. – Kierujący na widok radiowozu zmienił kierunek jazdy. Oprócz niego w pojeździe znajdowały się jeszcze dwie osoby. Młody wiek kierowcy dał przypuszczenia, że może nie posiadać uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze podjęli próbę zatrzymania pojazdu, używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych – relacjonuje Piotr Wasilewski, rzecznik krasnostawskiej policji.

Kierujący fordem nie reagował jednak na polecenia i przyspieszył uciekając ulicami miasta. Ignorował również przepisy ruchu drogowego. Na jednym ze skrzyżowań stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w krawężnik, uszkadzając przy tym dwa koła. Próbował uciekać jeszcze przez kilkaset metrów, po czym zatrzymał auto, a znajdujące się w nim osoby rozbiegły się w różnych kierunkach. – Policjanci chwilę później zatrzymali jednego z mężczyzn, którym okazał się 19-letni mieszkaniec Krasnegostawu.

W trakcie dalszych czynności stróże prawa ustalili, że samochodem kierował 15-latek z Krasnegostawu, a trzeci z pasażerów ma 14 lat – mówi Wasilewski. W toku śledztwa okazało się, jeden z młodzieńców znalazł tego wieczoru na ulicy kluczyki do samochodu, a następnie chodził i sprawdzał do którego pojazdu należą. – Używał przy tym pilota centralnego zamka. Gdy odnalazł właściwe auto, postanowił wraz z kolegami pojeździć po mieście, co przez dłuższy czas czynili. Gdy skończyło im się paliwo, zatankowali forda, żeby móc kontynuować przejażdżkę. Samochodem jeździli przez około 2 godziny – opowiada rzecznik.

15-latek odpowie przed sądem dla nieletnich za krótkotrwałe użycie pojazdu, niezatrzymanie się do kontroli, jazdę bez uprawnień i inne popełnione wykroczenia. Jego kompani usłyszeli zarzuty krótkotrwałego użycia pojazdu. (kg)