18-letni oszust internetowy

Szesnaście zarzutów usłyszał w poniedziałek (27 kwietnia) 18-latek z Chełma. Jak ustalili śledczy, chłopak od września 2019 roku do lutego tego roku „zarabiał” na oszustwach internetowych.

– Na portalach internetowych wystawiał ogłoszenia o sprzedaży konsoli do gier i telefonów komórkowych. Po wpłaceniu przez kupujących pieniędzy na podane rachunki bankowe – do tego celu wykorzystywał swój oraz prowadzony na rzecz innej osoby – nie wysyłał im zakupionych towarów. Pokrzywdzeni oszacowali łączną wartość strat na blisko cztery tysiące złotych – informuje podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Młodego wyłudzacza namierzyli i zatrzymali funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą chełmskiej komendy. Oszust został doprowadzony z wnioskiem o areszt tymczasowy do prokuratury, a następnie do sądu. Sędzia orzekł jednak wobec niego dozór policji – 18-latek wrócił do domu i ma we wskazane dni meldować się w komendzie. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci tymczasem przypominają, żeby zachować wstrzemięźliwość podczas zakupów online. Tak jak w realnym świecie, tak i „w sieci” możemy łatwo paść ofiarą oszusta. Dlatego tak ważne jest kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania: korzystanie tylko ze sprawdzonych portali aukcyjnych i czytanie regulaminu, weryfikacja rzetelności sprzedawców i sklepów internetowych (czytanie opinii na ich temat), niekupowanie kota w worku – wybieranie opcji „za pobraniem” (tym bardziej w przypadku większych kwot), sprawdzenie przesyłki przy kurierze, zachowanie całej korespondencji ze sprzedającym (może ona stać się dowodem w sprawie), uważanie na „niewiarygodnie niskie ceny”, a także nieotwieranie otrzymanych w wiadomościach mailowych nieznanych nam linków, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. (pc)