20 hektarów oddadzą pod inwestycje

Tereny inwestycyjne przy ul. Wschodniej, Ceramicznej i Chemicznej w Chełmie zostały włączone do specjalnej strefy ekonomicznej „Euro-Park” w Mielcu. To oznacza, że w mieście będą mogły powstać kolejne zakłady pracy.

Na koniec 2016 roku miasto pochwaliło się decyzją o włączeniu do specjalnej strefy ekonomicznej kolejnych terenów inwestycyjnych. 30 grudnia w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w tej sprawie. To efekt złożonego przed kilkoma miesiącami wniosku o rozszerzenie podstrefy ekonomicznej Chełm, która dysponuje łącznie już ponad 20,5 ha terenów.
Chełmska podstrefa ekonomiczna początkowo obejmowała tylko 6 ha terenów inwestycyjnych przy ul. Hutniczej. W tym roku ruszyła tam budowa pierwszego zakładu produkcyjnego. Kilka tygodni temu rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż kolejnej działki, na której ma powstać nowoczesne centrum logistyczne.
– Wraz z pojawianiem się kolejnych firm zainteresowanych budową nowych zakładów wystąpiła konieczność poszerzenia podstrefy – podkreśla Agata Fisz, prezydent Chełma. – Dzięki temu powstaną nowe fabryki, a co za tym idzie – kolejne miejsca pracy.
Do chełmskiej podstrefy zostały włączone tereny w trzech rejonach miasta: prawie 11 hektarów przy ul. Wschodniej, około 2,4 hektara przy ul. Ceramicznej oraz ponad hektar przy ul. Chemicznej. Łącznie blisko 15 hektarów.
– Rozszerzenie naszej podstrefy pozwoli już na początku przyszłego roku wszcząć procedurę uruchomienia nowego zakładu produkcyjnego z branży produkcji biokomponentów. Dotyczy to prywatnych gruntów przy ul. Chemicznej. Mamy już w tej sprawie zgłoszenie od inwestora i zapowiedzi, że w nowym zakładzie pracę znaleźć może nawet około 50 osób – informuje prezydent Fisz.
To jednak nie koniec planów miasta związanych z rozszerzeniem podstrefy. Już od pewnego czasu są prowadzone rozmowy z kolejnymi potencjalnymi inwestorami, którzy kilkukrotnie odwiedzali nasze miasto. Teraz miejscy urzędnicy będą mogli mówić o nowych terenach, na których można już planować inwestycje.
– To dla nas mocny argument, gdyż nie musimy już mówić o tym, że strefa zostanie kiedyś rozszerzona, ale o tym, że mamy już gotowe tereny pod zabudowę – przekonuje Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą chełmskiego magistratu. – To ważne dla inwestorów, gdyż daje im pewność, że decydując się na nasze miasto i spełniając wymagania strefowe, mogą tworzyć tu swoje zakłady. Po rozszerzeniu podstrefy możemy także wszczynać niezbędne procedury związane z wyceną gruntów.
Na ul. Hutniczej do zagospodarowania pozostały jeszcze dwie działki, które – jak zapewniają urzędnicy – mają już potencjalnych nabywców.
– Dysponujemy wstępnymi zgłoszeniami inwestorów – twierdzi Grel. – Jesteśmy też z nimi w stałym kontakcie. Sądzę, że niezbędne procedury przetargowe ruszą w pierwszym kwartale 2017 roku, przy czym pamiętać należy, iż są to przetargi otwarte i uczestniczyć w nich może każdy zainteresowany podmiot. Jeśli chodzi o włączone do chełmskiej podstrefy tereny, to już na początku stycznia odbędzie się w tej sprawie spotkanie z kolejnym potencjalnym inwestorem. (ptr)