23 zadania na 2023 rok

23 projekty chełmianie wybrali do realizacji w 2023 r. w ramach budżetu obywatelskiego. Tymczasem wykonanie wielu zadań z poprzednich edycji wciąż idzie jak pod grudzie. Na pocieszenie – jedną z zaległych inwestycji, która może dojdzie wkrótce do skutku, jest zakup sprzętu do naśnieżania stoku narciarskiego w Kumowej Dolinie. Może tej zimy chełmianie w końcu poszusują?

W ramach budżetu obywatelskiego na 2023 r. chełmianie złożyli 43 propozycji przedsięwzięć zarówno osiedlowych, ogólnomiejskich, jak i proekologicznych. Odrzucono 16 z nich, a pod głosowanie poddano 27 projektów. Głosowanie trwało od 5 do 9 września br. i w tym czasie chełmianie oddali 5 474 głosów. W ubiegłym tygodniu miasto ogłosiło wyniki. Do realizacji na 2023 r. wybrano 23 projekty.

Nie wybrano następujących: opracowanie szczegółowego raportu o stanie miejskiej zieleni i określenie potrzeb i planów z nią związanych; remont ul. Wieniawskiego; pierwszy etap dokończenia budowy KD/D/08 (osiedle Zachód); budowa drogi asfaltowej na ulicy Narcyzowej o długości 55 metrów (łącznik ulicy Kochanowskiego i Farbiszewskiej). Na wykonanie wybranych projektów (lista pod artykułem) miasto przeznacza tradycyjnie 2,5 mln zł.

Chełmianie mają nadzieję, że przyszłoroczne zadania będą realizowane skuteczniej niż te z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Sporo z nich do tej pory nie doszło jeszcze do skutku. Do tematu na swoim fejsbukowym profilu odniósł się niedawno Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Poinformował, że wybrano wykonawcę i podpisana ma być umowa na zakup sprzętu do naśnieżania stoku w Kumowej Dolinie.

W przypadku placów zabaw przy ul. Makowej (od kilkunastu lat mieszkańcy osiedla o niego zabiegają) i przy Przedszkolu Miejskim nr 13 zwiększane będą zaplanowane wydatki na ten cel, a prezydent Chełma zapewnia, że zadania te będą zrealizowane. W przypadku ścianki do tenisa ziemnego przy SP nr 8 i bieżni przy SP nr 4 przekazano, że trwają negocjacje z potencjalnym wykonawcą. W przedstawionej informacji czytamy jeszcze, że budowa „morsówki”, siłowni przy SP nr 7 oraz toru do runmagedonu są „w realizacji”.

Kiepskie wieści dotyczą za to chodników i dróg z budżetu obywatelskiego edycji 2022, bo wszystkie złożone przez przedsiębiorców oferty były kilkukrotnie wyższe niż miasto planowało wydać. Ogłoszony ma być kolejny przetarg. Z kolei, jeśli chodzi o oświetlenie przy ul. Szczęśliwej i Pięknej – jak napisał prezydent Chełma – „brak ofert i brak zainteresowania w realizacji”. Przypominamy, że na tegorocznej sesji absolutoryjnej prezydent Chełma przyznał, iż z realizacją budżetu obywatelskiego urzędnicy „dali ciała”, a on poczuwa się do odpowiedzialności. (mo)

Projekty wybrane do realizacji w 2023 r. w ramach budżetu obywatelskiego

Projekty ogólnomiejskie:

„Poznaję – doświadczam – wzrastam”- modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim Nr 2 w Chełmie” (240 000 zł); Kastracja wolnobytujących kotów z terenu miasta Chełm oraz kastracja i sterylizacja psów i kotów właścicielskich (180 000 zł); Monitorowanie jakości powietrza atmosferycznego w Chełmie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (60 000 zł); Doposażenie placu zabaw na kompleksie sportowym MOSiR na os. Słonecznym (6 000 zł); Tablice edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dla szkół podstawowych (12 500 zł); Stojaki rowerowe (90 500 zł); Stacje napraw rowerów i hulajnóg (80 000 zł); Piknik rowerowy (27 500 zł).

Projekty osiedlowe

Osiedle Rejowiecka: Remont ulicy Marii Curie-Skłodowskiej (175 000 zł); renowacja nawierzchni i ogrodzenia szkolnego placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie (150 000 zł); Kosze na śmieci (5 500 zł); Montaż mierników jakości powietrza w obrębie Osiedla Rejowiecka (5 000 zł); Budowa zadaszonego parkingu dla rowerów i hulajnóg przy Szkole Podstawowej nr 3 (40 000 zł); Projekt budowy drogi dojazdowej do bloków przy ul. Ceramicznej 36. 36A, 36B oraz do śmietników miejskich (40 000 zł); Stół do ping-ponga (20 000 zł).

Osiedle Słoneczne: Modernizacja boiska do koszykówki na os. Słonecznym (175 000 zł).

Osiedle XXX Lecia: Remont nawierzchni ul. Nowy Świat (175 000 zł), remont zatok parkingowych przy ul. Droga Męczenników (przy bloku nr 6,8; 175 000 zł).

Osiedle Kościuszki: Mural „sport to zdrowie” – promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej (50 000 zł).

Osiedle Dyrekcja Dolna: wymiana ogrodzenia – ekologicznie i bezpiecznie przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie (135 000 zł).

Osiedle Dyrekcja Górna: Remont drogi prowadzącej do posesji 2,4,6,8 przy ul. Żwirki i Wigury (175 000 zł).

Osiedle Cementowni: remont chodnika przy ulicy Chomentowskiego od ulicy Rolniczej do ulicy Przemysłowej – strona parzysta wraz z zatoczkami (175 000 zł). Projekty w ramach zielonego budżetu: nasadzenia iglaków w pasach zieleni pomiędzy szosą a chodnikiem w obrębie osiedla Cementownia (95 960 zł), Opracowanie szczegółowego raportu o stanie miejskiej zieleni i określenie potrzeb i planów z nią związanych (250 000 zł).