30 lat samorządu Siennicy Różanej

W gminie Siennica Różana uroczyście świętowano 30-lecie lokalnego samorządu. Impreza miała się odbyć wcześniej, ale przeszkodziła w tym pandemia koronawirusa.

Spotkanie zorganizowano w wyremontowanej niedawno świetlicy wiejskiej w Siennicy Królewskiej Dużej. Zaproszenia do udziału w obchodach otrzymali wszyscy radni dotychczasowych kadencji rady gminy Siennica Różana, osoby piastujące od 1990 r. stanowiska sołtysów oraz przedstawiciele OSP i KGW z terenu gminy. Przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in. poseł Krzysztof Grabczuk i senator Józef Zając, prorektor PWSZ w Chełmie Beata Fałda, radny rady powiatu i były starosta Janusz Szpak oraz księża siennickich parafii, powitał przewodniczący rady gminy Piotr Banach.

Następnie słowa podziękowania skierował do gości wójt Siennicy Różanej Leszek Proskura. Okolicznościowy wykład podsumowujący 30 lat samorządu wygłosił Zygmunt Gardziński reprezentujący PWSZ w Chełmie. Wszyscy zaproszeni radni i sołtysi zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie organizowano w tym roku dożynek gminnych, panie z KGW przygotowały wieniec dożynkowy i przy okazji tej uroczystości odbyło się symboliczne podziękowanie za tegoroczne plony.

Część oficjalną zakończyły wystąpienia zaproszonych gości, którzy podkreślali wielką rolę reformy samorządowej z 1990 r. w rozwoju Polski oraz z uznaniem wypowiadali się o osiągnięciach gminy Siennica Różana. W dalszej części spotkania, która przebiegała w mniej oficjalnej atmosferze, zebrani mieli możliwość do wspomnień o wydarzeniach z minionych 30 lat w miłej atmosferze, o którą zadbały panie z KGW w Siennicy Królewskiej Dużej oraz kapela zespołu Jawor z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. (k)