31 mln zł rozdane

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie wypłacił w ubiegłym roku ponad 62 tysiące świadczeń w ramach programu 500 plus. To ponad 31 mln zł, które rozdysponowano na prawie 6 tysięcy „drugich i kolejnych” dzieci. Wkrótce 500 plus przyznane ma być także na „pierwsze” pociechy. W chełmskim MOPR jeszcze nie wiedzą ilu jest uprawnionych do tych świadczeń. Na razie wiadomo, że 500 plus nie poprawił w Chełmie demografii.

Program 500 plus miał przyczynić się m.in. do wzrostu liczby urodzeń. Ale z najnowszych badań demograficznych wynika, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Ze statystyk lubelskiego NFZ wynika, że w szpitalach w województwie lubelskim w 2018 r. odnotowano 18 480 porodów. W 2017 r. było ich 19 158, czyli prawie o 700 mniej niż rok wcześniej. W Chełmie też jest spadkowa tendencja w zakresie „dzietności”. W 2018 r. urodziło się 470, a w 2017 r. – 524 chełmian.

Chełm się wyludnia i 500 plus wcale tego procesu nie stopuje. Za to do chełmian z rządowego programu „Rodzina 500 plus” trafiły miliony złotych. Obsługą programu zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie, który podliczył wypłaty w ramach 500 plus w 2018 r. Było to 62 187 świadczeń. Daje to łącznie ponad 31 mln zł. Te pieniądze rozdysponowano na 5 917 dzieci. Największa wypłata dotyczy rodziny wielodzietnej z siódemką dzieci. Oznacza to, że rodzina ta inkasuje co miesiąc 3,5 tys. zł z tytułu programu 500 plus.

W rejestrze chełmskiego MOPR jest 1 326 rodzin posiadających świadczenie na drugie i kolejne dziecko. Ale biorąc pod uwagę obietnice przedwyborcze polityków rodzin uprawnionych do wypłaty 500 plus przybędzie. Wkrótce świadczenia te mają być przyznawane także na pierwsze dziecko. W chełmskim MOPR jeszcze nie wiedzą ilu rodzinom będą się one należały. Pracownicy ośrodka tłumaczą, że nie mają takich danych, bo przecież dotąd rodziny z jednym dzieckiem, którym 500 plus się nie należało, nie składali o to wniosków.

– Skoro rodzin ze świadczeniami pięćset plus na drugie i kolejne dziecko jest 1326 to – na logikę – minimum tyle będzie też uprawnionych do wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko – informują w chełmskim MOPR.

Podzieleni

Zdania chełmian na temat rozszerzenia programu 500 plus są podzielone. Jedni cieszą się, że wpadnie im dodatkowy grosz. Inni zastanawiają się, kto de facto za to zapłaci i czy aby nie będzie się to wiązało z kolejnymi podwyżkami. Jakiś czas temu informowaliśmy w „Nowym Tygodniu”, że niektórzy co miesiąc otrzymują pomoc finansową sięgającą nawet 8 tysięcy złotych (rodzina wielodzietna z powiatu chełmskiego).

Na tę pomoc składa się świadczenie rodzicielskie, rodzinne, wychowawcze, z funduszu alimentacyjnego, pomoc żywnościowa, stypendium szkolne. Wywołało to ogromne dyskusje wśród czytelników.

Pojawiły się głosy, że „łatwo się liczy cudze pieniądze”. Z drugiej strony wielu czytelników wskazywało, że ludzie powinni przede wszystkim pracować, a rozdawnictwo pieniędzy podatników tworzy patologie. Teraz świadczeń z tytułu 500 plus przybędzie, a towarzyszących temu emocji też będzie więcej. (mo)