35 pomysłów na milion

Wykonanie makiety zabytkowej stacji PKP, Świdnicka Noc Kultury, kolejne kino plenerowe czy escape room nawiązujący do historii Świdnika – to tylko kilka z 35 projektów, które zgłoszono do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Które z nich zostaną zakwalifikowane do realizacji, dowiemy się w październiku.


13 lipca zakończył się nabór projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To już trzeci rok, gdy część budżetu Świdnika oddawana jest w ręce mieszkańców. W tym roku nie zabrakło jednak nowości. Zgłaszane przez mieszkańców pomysły podzielono na dwie grupy: projekty inwestycyjne i remontowe o wartości do 150 tys. zł oraz mniejsze, tzw. „miękkie” projekty do 50 tys. zł. Po raz pierwszy do składania projektów i głosowania – oczywiście za wymaganą zgodą rodzica lub opiekuna – dopuszczono młodzież powyżej 13. roku życia. Nie zmieniła się za to pula budżetu. Nadal wynosi 1 mln zł.
W sumie do Urzędu Miasta wpłynęło 35 wniosków – 12 w formie elektronicznej i 23 w formie papierowej.
– Przystępujemy teraz do formalnej oceny wniosków. Potem przekażemy je do weryfikacji odpowiednim wydziałom. Opiniowanie, połączone z konsultacjami z autorami, potrwa do końca sierpnia – mówi Bartłomiej Pejo, kierownik Biura Obsługi Inwestora.
Czego dotyczą złożone przez mieszkańców projekty? Kilka z pomysłów nawiązuje (lub powiela) te zgłaszane w latach poprzednich. Należą do nich m. in. budowa zatoki przy ogródkach działkowych, wybieg dla psów, Akcja – Kino Plenerowe czy projekty: „Na dobry początek III”, zakładający zajęcia wspierające, skierowane do dzieci rozpoczynające przygodę z edukacją i „Dajmy im szansę II”, którego adresatami są dzieci mające trudności w nauce.
– Wpłynęły do nas również całkowicie nowe propozycje: escape room, oparty na historii Świdnika, Świdnicka Noc Kultury, Dystrykt Young – Strefa Młodych, czy Makieta zabytkowej stacji PKP – i co mnie szczególnie cieszy, kilka zgłoszonych zostało przez niepełnoletnich mieszkańców – dodaje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Pomimo tego, że projekty nieinwestycyjne, tzw. miękkie zostały ograniczone do 50 tys. zł, to ich liczba się nie zmniejszyła w stosunku do roku ubiegłego. Ze wstępnej analizy urzędników wynika, że w bieżącej edycji wnioski pod względem merytorycznym zostały przygotowane staranniej niż w poprzednich latach. Suma wszystkich złożonych projektów przekracza 23 mln zł. Rok temu była to kwota około 22,3 mln zł.
Zgodnie z ustalonym harmonogramem na weryfikację i ocenę wniosków złożonych przez mieszkańców urząd ma czas do 4 września. Kolejnym etapem będzie podanie do publicznej wiadomości listy projektów z wynikami oceny, a także wskazanie projektów, które zostaną zakwalifikowane do głosowania. Od 6 września do 2 października wnioskodawcy projektów będą mieli czas na ich promocję. Głosowanie odbędzie się od 18 września do 2 października do godz. 12. Lista projektów zakwalifikowanych do dofinansowania zostanie opublikowana 9 października. (w)