5 rzeczy, które warto wiedzieć o mikromobilności

Przewiduje się, że liczba mieszkańców największych miast wzrośnie o 65% w ciągu najbliższych 20 lat. Mając to na uwadze oraz fakt, że stan środowiska nieustannie się pogarsza, wprowadzenie zmian w infrastrukturze miast wydaje się koniecznością. Odpowiedzią na nadchodzące wyzwania może być mikromobilność.

Czym jest mikromobilność?

Mianem mikromobilności określa się wszystkie rozwiązania komunikacyjne czy transportowe, które umożliwiają pokonanie krótkich dystansów – z reguły pierwszego lub ostatniego odcinka zaplanowanej podróży. Najlepiej do tego nadają się lekkie pojazdy zasilane prądem, takie jak rowery, hulajnogi, skutery czy małe samochody elektryczne. Dzięki niewielkim rozmiarom ułatwiają one poruszanie się po wąskich ulicach miast, a ich alternatywne zasilanie pozwala zredukować ślad węglowy, czyli emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

Według badań McKinsey Center for Future Mobility, około 60% podróży samochodami na całym świecie to przejazdy na dystansie mniejszym niż 8 kilometrów. Duża część z nich mogłaby się odbywać z wykorzystaniem rozwiązań mikromobilności.

Gdzie ma zastosowanie?

W związku z zachodzącymi zmianami demograficznymi i ogólnym wzrostem populacji, miasta zmieniają się w zawrotnym tempie. Każdego tygodnia około 1,3 mln ludzi przeprowadza się do miast. Do 2030 roku liczba „megamiast” – obszarów miejskich z ponad 10 mln mieszkańców – wzrośnie do około 43.

To o 12 więcej niż istnieje obecnie. Przewiduje się, że w 2040 roku około 65% ludności będzie mieszkać w miastach. Mikromobilność ma pomóc zmierzyć się z tymi wyzwaniami, nie tylko przez dostarczenie odpowiednich pojazdów, ale przede wszystkim przez opracowanie całego systemu komunikacji

Kiedy ma sens i dlaczego jest tak ważna?

Miasta rozwijają się z dnia na dzień, a zachodzące zmiany odczuwa każdy z mieszkańców. Mikromobilność może odegrać kluczową rolę w rozwiązaniu dwóch kluczowych problemów: pogarszającego się stanu środowiska oraz czasu, jaki poświęcamy na dojazdy. Jak na co dzień mogłaby wyglądać podróż mikromobilnego mieszkańca?

Z domu wyjedzie on małym, elektrycznym samochodem, który zostawi na parkingu przy wjeździe do miasta. Następnie skorzysta ze skutera lub hulajnogi, którymi szybko dotrze np. do miejsca pracy w centrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here