50 lat Sparty

Sparta kiedyś...

Sparta Rejowiec Fabryczny świętuje 50-lecie istnienia! Klub powstał dokładnie 17 lipca 1966 roku, kiedy to nastąpiła jego rejestracja w ówczesnej Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Lublinie pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy „Rejowiec”. Jubileuszowe uroczystości zostały zaplanowane na najbliższą sobotę 23 lipca. O godz. 17.00 na stadionie w Rejowcu Fabrycznym Sparta rozegra towarzyski mecz z Motorem Lublin.
Na przełomie lat 1950 i 1960 na terenie Rejowca Fabrycznego, który prawa miejskie uzyskał w 1962 r., funkcjonował klub piłkarski, którego nazwa wywodziła się z wielkiej budowy, jaką była cementownia. Zespół nazywał się „Budowlani”, ale żadne historyczne dokumenty z tego okresu nie ocalały. W Robotniczym Klubie Sportowym „Rejowiec” trzon pierwszej kadry tworzyli (i jednocześnie byli założycielami klubu) m. in.: Krzysztof Martyniuk, Wojciech Martyniuk, Bogdan Rossa, Stanisław Rossa, Stanisław Błaś, Stefan Błaś, Stanisław Banach, Wacław Górny, Wiesław Adamczyk, Jan Maślany, Zbigniew Bicz, Mieczysław Estko, Zbigniew Kret, Janusz Dudziak, Zbigniew Chybiak, Roman Jagodziński. Obowiązujące wówczas przepisy stanowiły, że drużyna, która przystępuje do rozgrywek mistrzowskich w piłkę nożną rozpoczyna rozgrywki od najniższej klasy tj.: „C”. Na prośbę Zarządu Klubu, Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Lublinie biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki meczów sparringowych, przydzielił piłkarzy z Rejowca Fabrycznego wyżej, czyli do klasy „B”. Drużyna w rozgrywkach sezonu 1966/67 zdobyła mistrzostwo Klasy „B” i szansę awansu do Klasy „A” w meczach z drużynami Viktoria Parczew i Trawena Trawniki. RKS wyszedł zwycięsko z tych bojów i uzyskał upragniony awans do Klasy „A” w grupie Północ.

Sparta dziś...
Sparta dziś…

Mecze mistrzowskie rozgrywano m.in. z: Podlasiem Biała Podlaska, Orlętami Radzyń Podlaski, Huraganem Międzyrzecz Podlaski i Lewartem Lubartów. Duże zasługi w awansie do Klasy „A” miał nieżyjący już trener Waldemar Kursa z Chełma. Brak własnego boiska piłkarskiego był bardzo dokuczliwy. Stąd zrodził się pomysł budowy stadionu sportowego. Promotorem działań był ówczesny dyrektor Cementowni Robert Chajewski. Budowę stadionu rozpoczęto w czynie społecznym w roku 1968 w maju bez jakichkolwiek środków finansowych. Roboty trwały trzy miesiące! Tempo budowy było iście rekordowe. Pierwszy mecz rozegrano na nowym stadionie z Traweną (zakończył się wynikiem 1:1). Dobre czasy dla piłkarzy z Rejowca Fabrycznego trwały do czerwca 1975 r. Wtedy to Kombinat Cementowy „Chełm”, w skład którego wchodziła Cementownia „Pokój”, przejął patronat nad KS „Chełmianka”. Miało to swoje konsekwencje dla RKS-u. Zrodził się wtedy pomysł fuzji dwóch klubów. Z mieszanymi odczuciami był ten zamysł przyjęty przez wielu działaczy piłkarskich z Rejowca Fabrycznego. Mimo tego nastąpiło połączenie klubów i powstała wtedy jedna drużyna pod nazwą Chełmianka. W początkowym okresie niektórzy zawodnicy z Rejowca mieścili się w pierwszym składzie Chełmianki. Rezerwy Chełmianki grały na stadionie w Rejowcu Fabrycznym. Jednak nie wszyscy działacze piłkarscy RKS-u pogodzili się z praktyczną likwidacją klubu i już w lipcu 1976 r. doszło do ponownej reaktywacji sekcji piłkarskiej, ale już pod zmienioną nazwą. Powstał mianowicie Miejsko-Gminny Klub Sportowy Sparta Rejowiec Fabryczny. Pomysłodawcą nazwy był Jan Maślany, piłkarz i działacz Klubu. Następne lata w działalności odrodzonej Sparty były różne. Często zmieniali się działacze, co drużynie nie wychodziło na dobre. Pod koniec lat 80-tych grono bardzo aktywnych działaczy tworzyli: Stefan Błaś, Janusz Dudziak, Stanisław Rossa i Bogusław Rossa. Na początku 1991 r. zespół przyjął nazwę Klub Sportowy Sparta Rejowiec Fabryczny. Finansowanie jego działalności opierało się głównie na dotacjach z budżetu miasta oraz pomocy największych zakładów: Cementowni Rejowiec i PPH Cem-Bet. Od sezonu 1991/92 Sparta rozpoczęła rozgrywki w klasie międzywojewódzkiej chełmsko-zamojskiej. W wyniku reorganizacji w sezonie 1997/98 rozpoczęła rozgrywki na szczeblu IV ligi. Po dwóch latach spadła jednak do chełmskiej ligi okręgowej. Na kolejny awans przyszło czekać aż 10 lat. W sezonie 2007/2008 drużyna z Rejowca Fabrycznego rozpoczęła grę w IV lidze pod wodzą grającego trenera, wcześniej zawodnika, Jacka Ziarkowskiego. W IV lidze grała nieprzerwanie przez 7 lat. W 2014 r. spadła do okręgówki, ale i wywalczyła Puchar Polski na szczeblu okręgu chełmskiego pokonując Start Krasnystaw w rzutach karnych.
Przez lata istnienia przez Spartę przewinęły się setki zawodników. Zdolnej młodzieży w Rejowcu Fabrycznym nigdy nie brakowało, w RKSie a potem w Sparcie zaczynali piłkarską przygodę zawodnicy, którzy grali później w klubach wyższych klas: wspomniany Jacek Ziarkowski, Wacław Klin, Roman Wójcik, Waldemar Chybiak, Marek Dolecki, Sławomir Stadnicki i Zbigniew Mazurek. Obecnie grający w wyższych ligach wychowankowie Sparty to: Mateusz Pielach (Wisła Puławy) i Mateusz Wołos (Avia Świdnik). Przez lata obowiązki prezesa klubu pełnili: Zdzisław Sosnowski, Tadeusz Szwed, Edward Fuszara, Stefan Błaś i Robert Szokaluk (do dziś).
Jubileuszowe uroczystości odbędą się w sobotę 23 lipca. O godz. 17.00 na stadionie miejskim w Rejowcu Fabrycznym piłkarze Sparty rozegrają towarzyski mecz z Motorem Lublin. Najbardziej zasłużeni dla klubu działacze otrzymają pamiątkowe odznaczenia. – Zapraszamy wszystkich naszych sympatyków na to wydarzenie. Świętujmy razem 50-lecie naszego klubu – mówi Robert Szokaluk, prezes Sparty.(red)