50-lecie Krasnostawskich Chmielaków

Nie tak mieszkańcy i władze Krasnegostawu wyobrażali sobie jubileusz 50-lecia Chmielaków Krasnostawskich. Epidemia koronawirusa sprawiła, że nie będzie festiwalu piwa, ani koncertów. Uroczystości zostają okrojone, a w programie znalazły się Półmaraton Chmielakowy, Konsumencki Konkurs Piw i wydanie oraz prezentacja albumu z okazji 50-lecia imprezy.

Chmielaki Krasnostawskie to co roku jedno z największych wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowo-sportowym w województwie lubelskim. Przez trzy dni w Krasnymstawie piwo dosłownie leje się strumieniami, mieszkańcy uczestniczą w licznych wydarzeniach, a największym zainteresowaniem co roku, oprócz degustacji złocistego napoju, cieszą się koncerty gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej.

W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną, władze miasta Krasnystaw podjęły decyzję o odwołaniu imprezy w dotychczasowej, festiwalowej formule. – Pomimo zachowania odpowiedniego reżimu sanitarnego i organizacyjnego nie byłoby możliwe zagwarantowanie naszym gościom pełnego bezpieczeństwa zdrowotnego podczas tak dużej imprezy przy obecnym bardzo dużym wzroście liczby zakażeń – wyjaśnia Wojciech Kaczmarczyk, wiceburmistrz Krasnegostawu. – Jesteśmy przekonani, że podjęliśmy słuszną decyzję o odwołaniu tegorocznej imprezy w dotychczasowej, festiwalowej formule. Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia zdecydowaliśmy, że fetowanie Jubileuszu 50-lecia przekładamy na przyszły rok.

Pomimo stanu epidemii, w dniach 22-23 sierpnia, rozpocznie się inauguracja obchodów Jubileuszu 50-lecia. W związku z tym miasto planuje następujące wydarzenia: Półmaraton Chmielakowy, Konsumencki Konkurs Piw i wydanie oraz prezentację albumu z okazji 50-lecia Chmielaków Krasnostawskich.

To nie wszystko, bo 11 września, czyli w dniu, w którym pół wieku temu po raz pierwszy odbyły się „Krasnostawskie Chmielaki”, w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie nastąpi otwarcie wystawy „Chmielakowej”.

– To będzie jedno z ciekawszych wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu 50-lecia „Chmielaków Krasnostawskich”, zorganizowane wspólnie z Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie – podkreśla z kolei radny Marcin Wilkołazki. – Chcemy za jej pośrednictwem przybliżyć historię najstarszego festiwalu piwnego w Polsce oraz pokazać zmiany, jakie zachodziły w czasie ostatnich pięćdziesięciu lat w formule naszej sztandarowej imprezy na tle społeczno-kulturowych przemian.

Ekspozycja będzie dostępna zarówno w formie tradycyjnej w siedzibie muzeum jak również w przestrzeni internetowej w postaci wirtualnego zwiedzania 360 st. Na wystawie przedstawimy m.in. początki „Chmielaków” na tle rozwijającego się na przełomie lat 60. i 70. Krasnegostawu, kolekcję specjalnie przygotowanych reprodukcji zdjęć, dokumentujących ewolucję naszego festiwalu oraz tradycje i obrzędy towarzyszące krasnostawskiemu świętu chmielarzy i piwowarów – podkreśla radny.

Nie zabraknie również różnorodnych inscenizacji, m.in. chmielnika i wnętrza baru piwnego z początku lat 70., a także fragmentu jarmarku z asortymentem sprzed niemal 50 lat, w zestawieniu z współczesnością. Będą słupy ogłoszeniowe z plakatami z imprezy, okolicznościowe kufle, archiwalne kroniki filmowe, a odgłosy dobiegające z piwiarni oraz rozpięty pod sufitem chmiel dopełnią obrazu ogólnopolskiego święta trwale wpisanego w życie Krasnegostawu. Kuratorem wystawy „Chmielakowej” jest pracownik muzeum Mateusz Soroka. (s)