500+ na wakacyjne szaleństwa

Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego – poinformował w ubiegłym tygodniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bon to forma wsparcia dla rodzin i branży turystycznej, która ucierpiała przez epidemię koronawirusa.


– Bon turystyczny to pomoc dla polskich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku programu 500 Plus. Można go wykorzystać na wakacje, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju – wylicza Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub Rodzina 500+. Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy, 500-złotowy bon. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci.

Za pomocą bonu będzie można płacić m.in. za nocleg w hotelu i imprezy turystyczne organizowane na terenie Polski. Bon będzie ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT opublikuje także na stronie internetowej listę „przedsiębiorców turystycznych” oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć profil na PUE. Konto w platformie można założyć m.in. przy pomocy profilu zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Już teraz w placówkach zakładu zainteresowane osoby mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS.

Na platformie powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna dla podmiotów turystycznych. Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem, po podaniu adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Rodzice dziecka niepełnosprawnego, którzy będą chcieli dostać dodatkowe świadczenie, będą mogli złożyć na PUE specjalne oświadczenie. Będzie ono podstawą do przyznania dodatkowych 500 złotych.

Na PUE będą też dostępne specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. – Zainteresowani przystąpieniem do bonu turystycznego będą mogli za pośrednictwem PUE zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych. Lista ta będzie udostępniana na stronach POT – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym.

Płatności bonem będą realizowane drogą sms-ową. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie podać specjalny numer przypisany do bonu, a potem jednorazowy kod autoryzacyjny, otrzymany sms-em. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here